ÇİÇEKLER GÖZ KAMAŞTIRDI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÇİÇEKLER GÖZ KAMAŞTIRDI

Bu haber 03 Nisan 2018 - 9:31 'de eklendi ve 201 kez görüntülendi.

Hristiyan aleminin önemli bayramlarından biri olan Çiçekli Dallar Bayramı (Şanini) coşku ile kutlandı.

İsa Mesih’in gelişini müjdeleyen Şanini Bayramı, Paskalya Bayramından bir hafta önce her yıl bahar aylarında kutlanıyor.

Şanini, İlçemizde yüzlerce yıldır bozulmayan dini mozaiğin önemli bir parçası olan Hristiyan kardeşlerimiz tarafından coşku ile kutlandı.

Her yıl Paskalya Bayramı’ndan bir hafta önce kutlanan ve Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce Kudüs’e son kez girişinde zeytin dallarıyla karşılanması olarak kabul edilen Çiçek Bayramı için Mar İlyas Ortodoks Kilisesi’nde ayin yapıldı.

Papaz Abdullah Yumurta’nın yönettiği, kent ve yöredeki çok sayıdaki Hıristiyan’ın katıldığı ayinde, Arapça İncil okundu ve dua edilip, mumlar yakıldı. Anne ve babalarıyla birlikte bayramlıklarını giyip kiliseye gelen çocuklar, ellerindeki çiçek ve yakılan mumlarla ayin kapsamında kilise içerisinde ilahiler eşliğinde üç kez tur attı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri de Hıristiyanların bayramını kutlayarak çiçek dağıttı.

Geçtiğimiz hafta sonu, ilçemizde bulunan Mar İlyas Kilisesi’nde kutlanan Şanini coşku ile kutlanırken, gerçekleşen ve Papaz Abdullah Yumurta ile Dimyan Yakupoğlu’nun yönettiği ayine Hristiyan Cemaat Başkanı Dr.Dimyan Emektaş ve yönetim kurulu üyeleri, Hıristiyan vatandaşlar ile bayramlıklarını giyen çocuklar da anne ve babaları ile birlikte katıldı.

Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş Hıristiyanlar vatandaşların bayramını kutladı.

Samandağ Ayna Gazetesi Yayın Ekibi, Hristiyan vatandaşlarımızın kutladıkları Şanini Bayramı ile yaklaşan Paskalya Bayramlarını kutlarız.

Haber : Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi