ÇİÇEK AÇAN AĞAÇLAR BAHARI MÜJDELEDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÇİÇEK AÇAN AĞAÇLAR BAHARI MÜJDELEDİ

Bu haber 03 Mart 2017 - 11:59 'de eklendi ve 1.457 kez görüntülendi.

 

İlçemizde cemrelerin havaya ve suya düşmesiyle birlikte havaların ısınmasından sonra sıcak havaların etkisiyle çok sayıda ağaç çiçek açtı.

Henüz erik ve bademlerin çiçek açmalarına zaman varken, havaların mevsim normallerinin üzerinde seyir etmesinden dolayı, bahçelerde erik ve badem ağaçları beyazlara büründüler.

Meyve ağaçlarının zamanından önce çiçek asmasının meyve kalitesinin de düşmesine neden olabileceği belirtiliyor. Hava sıcaklıklarının birden bire düşmesi halinde açmış olan çiçeklerin kuruyabileceği ve meyve veremez duruma gelebileceği ifade ediliyor.

İlçemizde, geçtiğimiz günlerde etkili olan yağmur, fırtına ve soğuğun ardından hava sıcaklığının artması açık alandaki kayısı ve badem ağaçlarının çiçek açmasını sağladı.

Bu yıl aşırı soğuk ve fırtınalardan dolayı örtü altındaki seracılık işi yapanların çoğunun zarar ettiğini belirten vatandaşlarımız, bahar aylarının mevsim normallerinde geçmesini dilediklerini belirttiler.

Yabani badem olarak adlandırılan ‘azgan’ ve erik ağaçlarının çiçek açtığı ilçemizde bahar erken geldi.

İlçemiz vatandaşları, havaların ısınması ve ağaçların çiçek açmasıyla birlikte oluşan görüntülerden keyif aldıklarını belirtirlerken, konu ile ilgili şöyle konuştular; “Türkiye’nin dört bir yanı karla kaplıyken ilçemizde ağaçlar çiçek açmış durumda. Samandağ aynı zamanda doğal bir klima görevi görmektedir. Turfanda sebze ve meyvenin de bu sıcaktan dolayı merkezidir. İlçemizde ağaçlar çiçek açmış. Türkiye’de baharı bir mevsim yaşarken, Samandağ’da her mevsim baharı yaşayabilirsini

Haber-foto:Ümit sağaltıcı