"CHP'NİN 96.YAŞINI KUTLUYORUM" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“CHP’NİN 96.YAŞINI KUTLUYORUM”

Bu haber 11 Eylül 2019 - 13:52 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

CHP Samandağ İlçe Kadın Kolları Başkanı Mali Müşavir Yüksel Berber, Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşunun 96.yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Konu üzerine yayınladığı mesajda Kadın Kolları Başkanı Berber; “9 EYLÜL 1923 Tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’ni Mustafa Kemal Atatürk kurdu.

1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenirken, 1935 yılında “Devletçilik ve Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarıldı. Partinin amblemi olan 6 ok, bu ilkeleri simgelemektedir.

İlk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan CHP, hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla “teba”yı millet, “kul”u eşit yurttaş yaparak, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni şekillendirdi, Türk kadınının eşit vatandaş olarak toplumsal yaşamda yerini almasını sağladı. Sermayesi, sanayisi ve altyapısı olmayan Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını sağladı.

CHP,  kuruluşundan bu yana, aklın ve bilimin rehberliğinde bağımsızlığı, demokrasiyi, özgürlükleri ve bölünmez bütünlüğü savunmuş, Cumhuriyet ışığını Anadolu’nun her köşesine taşıma çabasında olmuştur. Bugün Türkiye,  Cumhuriyetimizin temel değerlerinin erozyona uğratıldığı, demokrasinin, hukukun temel ilkelerinin yerle bir edildiği, kanun hükmünde kararnamelerle temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı bir dönemden geçiyor. Türkiye, nefes alınamaz bir noktaya doğru sürükleniyor. Buradan çıkışın yolu Cumhuriyet değerleridir, ilkeleridir. CHP, bu gidişatın durdurulması için tüm gücüyle çalışacak, Türkiye’yi içine sürüklendiği bu karanlık ortamdan çıkaracak, yurttaşlarımızla el ele vererek Cumhuriyetimizi aydınlık yarınlara taşıyacaktır. ‘Benim iki büyük eserim var biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’  diyen Kurucumuz ve İlk Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyorum. Eserlerini savunacağız ve yaşatacağız. CHP’nin 96.yaşı CHP Samandağ ilçesi kadın kolları yönetimim ve şahsım adına kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük

afdah.info

voir films