CHP'Lİ KADINLARDAN TBMM BAŞKANI'NA TEPKİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

CHP’Lİ KADINLARDAN TBMM BAŞKANI’NA TEPKİ

Bu haber 02 Nisan 2018 - 8:58 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.

“Kadına, laikliğe, özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz, sorumlular derhal istifa etsin”

Cumhuriyet Halk Partisi Samandağ İlçe Kadın Kolları Başkanı Muhasebeci Yüksel Berber, üyeleri ve CHP İlçe Başkanı Avukat Turgay Abacı’nın da katılımıyla Çanakkale Zaferi anma törenlerinde kadın tiyatro oyuncularının sahneye çıkmasını engellediği iddia edilen TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a tepki gösterdile. Türkiyede CHP Kadın Kollarının eş zamanda gerçekleştirdiği açıklama metnini Kadın Kalları Başkanı Berber okudu.

Okuduğu metinde, “kadına, laikliğe, özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz, sorumlular derhal istifa etsin” diyen İlçemiz Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi.

Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

29 Mart günü gerçekleşen bu olay; kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.

Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.

Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.

Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar”dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı