CHP HATAY MİLLETVEKİLİ SERKAN TOPAL'DAN, KANUN TEKLİFİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

CHP HATAY MİLLETVEKİLİ SERKAN TOPAL’DAN, KANUN TEKLİFİ

Bu haber 27 Mart 2018 - 13:00 'de eklendi ve 176 kez görüntülendi.

 

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, kanuna aykırı okul öncesi eğitim kurumlarının önüne geçilmesi ile devlet okullarında okul öncesi eğitimin zorunlu ve parasız olması için kanun teklifi hazırladı. Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde, “Okul öncesi eğitimi, mecburi ilköğrenim çağına gelmemiş çocukların eğitimini kapsar. Bu eğitim zorunlu ve Devlet okullarında parasızdır.” ibareleri yer aldı.

Okul Öncesi Eğitim 66 Aydan Küçük Çocukların Eğitimi Kapsar

Okul öncesi eğitimi, çocuğun doğumundan başlayarak ilköğretime başladığı döneme kadar geçirdiği süreç olarak tanımlayan CHP Hatay Milletvekili Topal, “Okul öncesi eğitim; isteğe bağlı olarak zorunlu ilköğretim çağına gelmemiş, 3 yaş, 4 yaş ve 5 yaş (66 aydan küçük olan 2011 yılının 4. ve 12. ayları arasında doğan çocuklar) grubundaki çocukların eğitimini kapsar.” Diye konuştu.

Okul öncesi eğitim kurumlarının kuruluşları ile de bilgi veren CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal şunları söyledi: “Okul öncesi eğitim kurumları bağımsız anaokulları olarak kurulabildikleri gibi, gerekli görülen yerlerde ilköğretim okullarına bağlı ana sınıfları halinde veya ilgili diğer öğretim kurumlarına bağlı uygulama sınıfları olarak da açılmaktadır. Bunlar,

  1. MEB’e bağlı olanlar
  2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olanlar,
  3. Belediye, Dernek ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olanlar,
  4. İş Kanunu’na göre işletmelerde açılan kurumlar,
  5. Kaçak açılmış kurumlar” dır.

4+4+4 Sonrası Azalma Var

İlköğretime başlama yaşının da ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğine dikkat çeken CHP milletvekili Topal, okul öncesi eğitim alan bireylerle almayan bireyler arasında ileriki eğitim süreçlerinde ciddi farklılıklar olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandığının da altını çizdi.

CHP Milletvekili Topal, Meclis’e sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının özellikle 4+4+4 sonrası ortalama yüzde 9,14 azaldığına da dikkat çekti. Topal verdiği kanun teklifinin gerekçesinde , “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 4630 özel, 4089 resmi olmak üzere toplam 8719 anaokulu ile birlikte 843 özel, 19731 resmi olmak üzere toplam 20.574 anasınıfı bulunmaktadır. Okul öncesi çağ nüfusu içerisinde yaklaşık 922.373 öğrencinin okullaşması sağlanamadığı görülmektedir” dedi.

Merdiven Altı Kurumlara Dikkat Çekti

6287 yasanın uygulanmaya başlanması ile birlikte merdiven altı diye tabir edilen okul öncesi kurum sayıları arttığını söyleyen Topal şunları söyledi: Kaçak kurumların sayısı 2013 yılında TCK’nın 263 üncü maddesinin yürürlükten kaldırılması ile hızlı bir şekilde artmıştır. Neredeyse her il ve ilçede dini eğitim altında farklı isimlerde inceleme, tartışma yahut araştırmaya ihtiyacın olmadığını savunan anlayışla eğitim verilmektedir. Bu sözde eğitim kurumlarının denetimi yapılamadığı için uyguladıkları öğretim programlarının Türk Milli Eğitimi’nin ilke ve amaçlarına uygun olup olmadığı hususunda ciddi endişeler ortaya çıkmaktadır.”

CHP’li Topal verdiği kanun teklifinin gerekçesinde, Anayasa’nın 1742 nci maddesi ile teminat altına alınan devrim kanunlarının korunması hükmünü de hatırlattı. Hatay Milletvekili Topal, “Devrim kanunlarının korunması hükmü ile alternatif eğitim kurumları açılamayacağı, eğitim-öğretimin Türkiye Cumhuriyeti’nin laik niteliğini uygun olacağı güvence altına alınmıştır. Önerdiğimiz kanun teklifi ile kanuna aykırı okul öncesi eğitim kurumlarının önüne geçilmesi ve devlet okullarında okul öncesi eğitimin zorunlu ve parasız olması hedeflenmiştir.” Dedi.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto : Haber Merkezi