ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Nisan 2017

“CHİA, KEMİK VE DİŞ SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMLİDİR”

 

Özel Güneypark Hastanesi Diyetisyeni Zeynep Bilgin, son dönemlerde Türkiye’nin konuştuğu Popüler Besin CHIA tohumu hakkında gazetemize bilgi verdi. Son yılların öne çıkan tahıllarından biri olan chia (çiya)’nın, Aztek ve Maya’ların dilinde güç anlamına geldiğini belirterek, CHIA tohumu kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Diyetisyen Bilgin, “Doğal bir omega-3 kaynağı olan chia mutfaklarımıza yeni yeni girmeye başlayan bir tahıl. Chia gluten içermediğinden chiayı, glutene alerjisi olan bireyler de çok rahat tüketebilirler. Yüksek lif içeriği, kaliteli protein kaynağı ve mineral bakımından zengin olması yönüyle birçok alanda tercih edilebilen chianın 1 porsiyonu (28 g) 137 kaloridir.

-1 porsiyon chia 11g lif içermektedir. Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle bağırsakları ve sindirim sistemini düzenler. Bağırsaklarda bulunan probiyotik bakterilerin büyümesini destekler. Ayrıca lif oranının yüksekliği sayesinde doğal kan şekeri dengeleyici özelliği vardır.

-Chianın içerisinde 5 g omega-3 bulunur ve bu omega-3 beyni korur.

-1 porsiyonunda bulunan 4 g protein sayesinde gün boyu tokluk hissi sağlar.

-Kalsiyum günlük ihtiyacının %18 ini karşılayan chia, kemik ve diş sağlığımız için önemlidir. Osteoporozu önlemeye yardımcıdır. Süt ve süt ürünleri tüketmeyenler için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

-Yüksek antioksidan içermesi yönüyle cildi onarır, cildin erken yaşlanmasını önler.

-Kan basıncını düşürücü ve kolesterolü dengeleyici etkisi olduğundan kalbi korur.

-Chia tohumu ağrılara iyi geldiğinden bir nevi ağrı kesici gibidir. Özellikle eklem ağrılarında kullanılabilir.

-Chia tohumları metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Chianın yağsız kas kütlesini artırıcı özelliği vardır.

CHIA tohumu ve dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Trigliserid (yağ asidi) miktarı yüksek olan kişilerin bu tohumu kullanmaları önerilmez.

Kronik rahatsızlığı olanların ve düzenli ilaç kullananların özellikle tansiyon ve diyabet tedavisi için ilaç kullananların chiayı tüketmeleri önerilmez.

Chia alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bulantı, kusma, deri döküntüleri, ağız ve boğazda şişmeler, nefes darlığı görülebilir. Bu tür durumlarda chianın tüketimi durdurulmalıdır.

Bağırsaklarda gaz oluşumu ve şişkinlik yapabilir.

Hamilelik döneminde tüketilmemelidir.

CHIA tohumu nasıl tüketilebilir?

Chianın günlük tüketilme miktarı 1 yemek kaşığı kadardır. Süt, yoğurt ya da suyun içine karıştırılarak tüketilebilir” dedi.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

Share
1073 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?