ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Şubat 2017

CEZA EVİ’NDEN MEKTUP VAR

İlçemizde Abdullah Cömert alanında başlattığı açlık greviyle tanıdığımız Gurbetçi Sinan Okur, açlık grevi sonrasında kazandığı denetimli serbestlik ve pasaport iadesi sonrası davasına katılmak üzere yeniden ilçeye giriş yapmak isterken Sabiha Gökçen Havaalanı’nda tutuklanma kararı var dilekçisiyle gözaltına alındı. Dört günlük gözaltı süresinden sonra İlimiz Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Okur sekiz günlük tek hücreli gözaltı sürecinden sonra T tipi cezaevine yerleştirildi. Okur yaşadığı süreci anlatan mektubu gazetemiz Ayna’ya gönderdi.

Mücadelesini sebep ne olursa olsun bırakmayacağını belirttiği mektubunda Okur; “Samandağ AYNA Gazetesi’ne; Ben Sinan Okur. Hatay/Samandağ doğumluyum. Adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı Mayıs 2016 yılı başında Samandağ’ında Abdullah Cömert parkında açlık grevi direnişi başlatmıştım. Konu ise tamamen yasal olan yürüyüş dergisini okuma ve dağıtma idi. Bu konu ile ilgili yurt dışı yasağı ve denetimli serbestlik verilmişti. Direniş sonucu yurt dışı yasağım kalkmış, pasaportum bana iade edilmişti. Çocuklarıma ve işime kavuşmuştum.

Sevgili basın mensupları, yeni bir hukuksuzlukla, adaletsizlikle karşı karşıyayım. Sekiz ay önce pasaportum bana iade edildikten sonra 03.01.2017 tarihinde ülkeme giriş yapmak isterken İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından tekrar gözaltına alındım. Türkiye’ye geliş nedenim 18.01.2017 tarihinde devam eden mahkemeye katılmak idi. İstanbul emniyetinde alınış nedenimi sorduğumda bana yakalama kararın var dediler. Ben 25 yıldır Arabistan’da çalışan bir emekçiyim. Sekiz ay içerisinde ne değişti ki beni gözaltına aldılar? Tekrar gözaltına alacaklardı da neden pasaportumu verdiler? İstanbul’da dört gün gözaltından sonra Hatay Emniyeti’ne tek kişilik hücrede sekiz gün tutuldum.  13.01.2017 tarihinde muhakemeye çıkarıldım. On beş saate yakın sorgulamalardan sonra tutuklandım. Hatay T tipi hapishanesine gönderildim. Size bu mektubu hapishaneden yazıyorum. Tutuklanma nedenim örgüt propagandasıymış. Sekiz aydır yurt dışındayım. Zaten burada yaşamıyordum ki. Nerede yapmışım bu propagandayı acaba?

Yaşadığımız ülkede muhalif olmak terörist olmak mı? Anayasal haklarım keyfi bir şekilde gasp ediliyor. Burjuva kendi hukukunu bile tanımıyor. Kendimi ifade etme özgürlüğüm nerede? Üzerime atılan suçlar tamamen saçma ve keyfidir. Tutuklanmam için hâkim bile hiçbir gerekçe bulamadı. Mahkemenin bu keyfi tutumuna karşı ne yapmalıyım. Adaleti kimden isteyelim? Hâkimin bu keyfi kararı beni çok duruma sokmuştur. Aile yapımı tehlikeye sokmuştur. 18 yaşında ve 12 yaşında iki kızım var. Ve şuan Arabistan’dalar. Bunu belirtmeme rağmen tutuklandım. Türkiye’de bu yargılamadan sonra hukuka ve adalete güvenmiyorum. Ve kendim mücadele edip ya öleceğim ya hakkımı alacağım. Mücadeleye devam edeceğim. Eğer bu adaleti mahkemeler dağıtmıyorsa nasıl almamızı istiyorsunuz? Yarın bu hukuksuz düzende muhalif olan herkes bu hukuksuzluktan payını alacaktır.

Bizlere iş vermiyorsunuz, ekmek vermiyorsunuz; üstüne adalet ve hukuktan da bizi mahrum ediyorsunuz. Biz nasıl yaşayalım. Evde oturup uyuştururcu mu kullanalım, yoksa kumar mı oynayayım, evde oturup birbirimizi mi yiyelim. 25 yıldır Arabistan’da sürgündeyim ve bu ülkeye vergi vermekteyim. Devletin hiçbir nimetinden faydalanamadım. Tersine devletin şefkatli elleri beni hapse attı. İşimden etti. Ve aile yapımı dağıttı. Çocuklarımdan mahrum bıraktı. Bizler bu ülkede neyiz? Bizi terörist mi görüyorsunuz? Biz adaletsizliği kanunlara başvurarak mağduriyetimizi çözmeye çalışıyoruz. Ortada hiçbir neden yokken keyfi tutuklamalara karşıyız.

Sevgili basın mensupları; geçmiş dönemde adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı yaptığım açlık grevinden sonra sağlık problemlerim başladı. Fakat adaletsizliğe ve keyifliğe karşı kendi bedenimi ortaya koymaktan başka bir yöntemim yok. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Kamuoyunu sizlerinde aracılığı ile bilgilendirmek istiyorum. Mücadele etmekten hiçbir şekilde geri adım atmayacağım. Susmayacağım. Sadece adalet istiyorum. Halkımın da bu konu da bilgisinin olmasını istiyorum. Sevgilerimle” ifadelerinde bulundu.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
3299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?