ÇEVRE YOLU ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ÇEVRE YOLU ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Bu haber 22 Haziran 2017 - 10:02 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi.

 

Samandağ Belediyesi girişimi ve isteğiyle, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmaya çalışılan Samandağ-Arsuz çevre yolu çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Konuya ilişkin bilgi veren Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, çevre yolu yapım sürecinin hızlandırılmasına çalıştıklarını ve çevre yolu için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır oldukların söylerken, Ulaştırma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir irade oluşturduklarının altını çizdi.

Karayolları tarafından yürütülen çalışmanın aksamaması ve hızlandırılması için Samandağ Kaymakamlığı, Samandağ Belediyesi ve ilgili devlet kurumlarının eşgüdümlü olarak çalışma yaptıklarını belirten Mithat Nehir, bu çalışmanın devamında, Çevlik ve Arsuz arasındaki yolun birleştirilmesinin planlandığının altını çizdi.Nehir açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Samandağ- Arsuz yolunun tamamlanmasının sadece Samandağ’a ve Arsuz’a değil, Hatay’ın diğer ilçelerine de önemli bir getirisi olacak. Çevre yolunun, hem ilçe nüfusumuz adına hem de komşu ilçelerden Samandağ’a gelen vatandaşlarımız adına çok ciddi bir rahatlık getireceğine inanıyoruz. Bu hızla devam edilirse, bu yolun 2019 yılının sonunda tamamlanacağına inanıyoruz. Karayolları tarafından yapılan bu çalışmanın 65 milyon civarında bir maliyeti olacaktır. Biz, bu çalışmanın önü açılsın ve hızlansın diye üstümüze düşeni fazlasıyla yapıyoruz. Diğer kurumlarla eşgüdümlü bir şekilde yürümesi gereken çalışmalarda zaman zaman aksamalar oluyor.

Bu konuda Sayın Kaymakamımız da, bizler de diğer kurumlarla bu koordinasyonu sağlamak için ortak bir irade oluşturduk. Süreci hızlandırmaya çalışıyoruz. Yapımı sürmekte olan çevre yolu, Harbiye Kavşağı (Dağlı Market) ile Çevlik arasında alanı kapsıyor. Bizim gönlümüzden geçen, bu çalışmanın devamının yapılması ve çevre yolunun Arsuz ile birleştirilmesidir. Büyükşehir Belediyesi, Samandağ-Arsuz arasındaki yolun sanat yapılarını gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda, Samandağ -Arsuz arasındaki yolda iki köprü çalışması yapıldı. Birkaç yerde viyadük çalışmasının yapılması gerekiyor. Sanat yapılarının yapılmasından sonra yolun bitirilmesi gerekiyor. Bu yol Hatay’ımıza inanılmaz bir katma değer sağlayacaktır. Arsuz’a gelen vatandaşın Samandağ’a erişimini kolaylaştıracaktır. Dağın bu yakasındaki nüfusun, Samandağ ve Arsuz arasındaki güzelliklere erişme konusunda çok ciddi bir katkı sunacağına inanıyorum. Bu yönüyle hem ilçenin ekonomisine hem turizmimize, ayrıca bölgenin tanıtımına çok büyük katkıları olacağına inandığımız bu çalışma akabinde devam etmelidir.

Ulaştırma Bakanlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi, hep birlikte bu işe katkı sunarak Samandağ-Arsuz yolunun yapılması gerekiyor. Samandağ –Arsuz yolunun yapımın maliyetinden dolayı, bu işin kurumların işbirliği ile yapılması gerekmektedir.

Samandağ –Arsuz yolunun sadece ilçemize ya da sadece Arsuz’a yarayacağı yönünde bir algı doğru değildir. Samandağ ve Arsuz yolu, dağın bu yakasındaki nüfusun denize açılan penceresidir. Samandağ sahil bandından Arsuz’a erişilebilecek bir yol olması hasebiyle; Kırıkhan, Reyhanlı, Yayladağı, Antakya ve diğer ilçelerimizin bu sahil bandından faydalanma bu güzelliklere erişme noktasında ciddi katkı sunacağına inanıyoruz. Yaklaşık 40-50 kilometre kadar yol kısalıyor. Bu yolun yapılmasıyla, vatandaşlarımız bu maliyetlerden kurtulmuş olacaktır. Bu uğurda emek eden, bu konuda inisiyatif kullanan devletin ilgili kurumlarına teşekkür ediyorum.”dedi.

Bu arada, çevre yolu yapımcı firmanın Saha Mühendisi Ulaş Tel, çalışmalarla ilgili ie şu bilgileri aktardı:

“Çalışmalarımız, kesintisiz olarak devam ediyor. Projeyi, öngördüğümüz tarihte bitirmeye çalışıyoruz. Sanat yapıları, genel güzergâhlarla birlikte işin kaba kısmını bitirmeye çalışıyoruz. Karaçay tarafında taş duvar imalatlarımız ve sanat yapılarımız devam ediyor. Üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek adına çalışıyoruz. Umarım, Samandağ halkı için çok güzel hizmet olacak.

Haber-Foto:Gökhan Sağaltıcı