logo

reklam

“ÇEVRE GÜNÜ VE HAFTANIZI KUTLAYAMIYORUM”

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç yaptığı basın açıklamasında “5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası ile ilgili göstermelik Kutlamalar yapılıyor” dedi.  

Konuşmasının devamında Oruç, “Göçmen Kuşların dünyadaki en önemli ana göç yolu olan Ziyaret Dağı Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilmelidir.  Kuşların dünyadaki en önemli Göç yoluna Kuş Katili 60 adet RES Türbinler diken zihniyetin Çevre günü ve haftasını kutlamıyorum. Ziyaret Dağında Kuşlara kurulan tuzak olan RES türbinleri, bu pervasızlık, bu Merhametsizlik, bu günah, kalleş tuzak, katliam durdurulmalıdır. Ziyaret Dağında daha fazla türbin dikmek isteyen RES Şirketlerine hala pervasızca yeni ÇED raporu veren yetkililerin Çevre günü ve haftasını kutlamıyorum.

Hatay dünyada göçmen kuşların en önemli ana geçiş noktasıdır. Kuşlar Ziyaret Dağı’ndan ve Asi Nehri vadisinden Hatay’a giriş yapıyor. Amik Gölü bu kuşlar için beslenme ve konaklama açısından son derece önemli bir alandı. Amik Gölünün Kurutulması Dünyanın en büyük çevre ve doğa felaketidir. Amik Gölünü kurutan aklı, ufku ve zihniyetin Çevre haftasını kutlamıyorum. Gelecek nesiller Amik gölünü kurutanları lanetleyecek ve eninde sonunda bir gün mutlaka Amik gölünü yeniden canlandıracaktır. Bütün bunlara rağmen kuşlar Hatay semalarını hala geçiş güzergâhı olarak kullanıyor, bir kısmı burada geçici olarak konaklıyor.  Dünyanın en önemli Göçmen Kuş geçiş yolu olan ziyaret dağı Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilmeli ve bir an önce RES türbinlerinden kurtarılmalıdır.

Ziyaret Dağı Endemik Bitkilerin Yurdudur

Ziyaret dağı Endemik bitkilerin yaşam alanıdır. Endemik bitkilerin en önemli yayılma alanına RES Türbinleri diken ve izin verenlerin Çevre Günü ve Haftasını kutlamıyorum. RES’ler bitkilerin tozlaşmasını, üremesini, yayılmasını sağlayan temel koşulları yok ediyor. Rüzgâr, su, arı ve diğer böceklerle gelen polenlerin gitmesi gereken alanların önüne RES’ler girdiğinden tozlaşmayı ve bitki oluşumunu zorlaştırmaktadır. Kurulu bulunan RES’ler en büyük zararı “Tıbbi ve Aromatik Bitkilere” yapmaktadır.

Expo 2021

Hatay Büyük Şehir Belediyesinin Organizasyonu ile EXPO 2021 ilimizde yapılıyor olması çok olumludur. EXPO 2021 kapsamında Medeniyetler Bahçesi teması ile Şehrimiz de bulunan doğal güzellikleri, bitki potansiyelini en iyi şekilde tanıtmalıyız. Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesinin açılmış olması (2013) çok olumlu bir adımdır.  Doğal güzellikler Milli Servetimizdir ve bunları ekonomik olarak değerlendirebiliriz. Ziyaret dağında kurulu olan RES’ler durdurulmalıdır. Kapasite Artırımı adı altında Ziyaret Dağında Kurulu bulunan RES’ lere yeni Türbinler dikmelerine kesinlikle müsaade edilmemelidir.

Özel Çevre Koruma Bölgesi

Ziyaret dağı dünyadaki 3 önemli Göçmen Kuşlar geçiş yollarından en önemlisi ve Endemik bitkilerin ülkemizde en önemli yayılma alanı olduğu için Özel Çevre Koruma Bölgesi olmalıdır. Kuşları ve Ziyaret Dağındaki biyolojik çeşitliliği korumak ve gelecek nesillere bırakabilmek için Ziyaret Dağı Özel Çevre Koruma Bölgesi olması için çağrı yapıyorum.

ST Simeon Manastırı

ST Simeon Manastır Kompleksi alanına RES türbinleri diken zihniyeti ve izin verenleri ve göz yumanların Çevre Günü ve haftasını kutlamıyorum.

Ziyaret RES Şirketi 1. Derece Arkeolojik Sit alanı ve Kesin Korunma altında olan ST Simeon Manastır kompleksi alanını kırıp, çukur açmış, beton dökmüş, çatı, kulübe, türbin vb ucubeler dikmiştir. Geçmişi 1500 yıl öncesine dayanan Kültürel ve Tarihi Miras ST SİMEON MANASTIRI tahrip olmuştur. ST Simeon Manastırı Türbin, Çatı, Kulübe vb ucubelerden kurtarılmalı ve restore edilmelidir.

El Arabî Hazretleri Türbesi

El Arabî Hazretleri Türbesi alanına RES Türbini Diken Zihniyetin Çevre günü ve haftasını kutlamıyorum. Kutsal mekânımızda duamızı ederken, namazımızı kılarken, Kuranı Kerim okurken beynimizde ve kulaklarımızda onlarca savaş uçağı sesi gibi RES sesi yankılanmaktadır. İnançlı insanlara karşı bu hoyratlık yanlış ve günahtır. Ziyaret dağında bulunan bütün türbinler kaldırılmalıdır. Yeni türbin dikilmesi için verilen ÇED raporu iptal edilmelidir. Ziyaret Dağı özel Koruma Bölgesi ilan edilsin”dedi.

Haber-Foto: Hasan Dadük

Share
210 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?