ÇEVLİK SAHİLİNDE 100'LERCE DENİZANASI GÖRÜLDÜ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ÇEVLİK SAHİLİNDE 100’LERCE DENİZANASI GÖRÜLDÜ

Bu haber 19 Temmuz 2020 - 18:19 'de eklendi ve 1.463 kez görüntülendi.


İlçemiz Çevlik sahilinde 100’lerce büyük beyaz denizanası görüldü. Denizde görülen denizanalarının ardından vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarı yapıldı.
Samandağ sahilinde günübirlik denize giden vatandaşları uyaran yetkililer yaptıkları açıklamalarda, “Yüzerken denizanaları ile karşılaşmak her zaman mümkün bu küçük canlıların dünyasına biraz daha yakından bakmakta fayda görmekteyiz. Denizanaları serbestçe yüzen ve saldırgan olmayan, jelatinimsi deniz canlılarıdır.


Gövdelerinin etrafı dokunaçlarla çevrili olabilir ya da kamçı şeklinde uzantılara sahip olabilirler. Denizanaları mercanların, anemonların serbest yüzebilen akrabalarıdır. Aslında aynı tür olmakla birlikte farklı bir yaşam formudur. Bu dokunaç ya da kamçılar küçük keseciklerle kaplıdır. Keseciklerin içi acı duyulmasına neden olan ya da hayati içeren toksin madde ya da zehirle doludur.
SAHİLE YAKIN YERLERDE KARAYA OTURABİLİRLER


Denizanası temas durumunda denizanasının dokunaçları deriye yapışıp kalır. Bu dokunaçlarda bulunan keseciklerin önemli bir bölümü henüz açılmamıştır. Açılmamış keseciklerin açılması toksinin şiddetini arttırır. Bu yüzden henüz açılmamış kesecikler mümkün olduğu kadar çabuk deriden uzaklaştırılmalı veya açılmaları engellenmelidir.Yavaş ve sakince yüzmelerine rağmen akıntı ve medcezir hareketleri doğrultusunda yolculuk ederler. Genellikle ışık almak amacı ile yüzeyde biriktiklerinden rüzgârın şiddeti ve yönüne bağlı yol almaktadırlar. Bazen büyük kalabalık koloniler halinde sahile yakın yerlerde karaya oturabilirler. Temel besinleri mikroskobik küçük deniz canlıları ve planktonlardır” ifadelerini kullandılar.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hatay itfaiye Cankurtaran ekipleri Cumartesi pazar günü toplam 100 200 denizanası çıkarttılar.
Haber Merkezi