Çevlik İtfaiyesi Vatandaşları Uyardı KORKU VE PANİK EN BÜYÜK TEHLİKE - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

Çevlik İtfaiyesi Vatandaşları Uyardı KORKU VE PANİK EN BÜYÜK TEHLİKE

Bu haber 02 Temmuz 2020 - 18:07 'de eklendi ve 345 kez görüntülendi.

Rüzgârlı Havalarda ve Fırtınalı Havalarda Denize Girmek Yasak

İlçemizin Çevlik Sahili’nde her yıl onlarca kişi rip akıntısı sebebiyle yaşamını yitiriyor. Akdeniz sahillerindeki plajlarda, yaz aylarında alınan tüm önlemlere rağmen sıkça görülen boğulma olaylarının nedenlerinin başında vatandaşlar tarafından pek bilinmeyen ‘rip akıntıları’ geliyor. Çok iyi yüzme bilenleri bile denizin derinliklerine çeken, saatte 70 kilometre hızla hareket eden bu sinsi ve çok güçlü akıntı, çok sığ olan plajlarda da görülüyor.

Samandağ Çevlik Sahili’nde HBB İtfaiyesinde görevli itfaiyeci Salih Alkaç “rip akıntısı” kıyıya gelen dalgaların, geri dönüş esnasında oluşturduğu güçlü ve tehlikeli akıntı olduğuna dikkat çekerek sahilde denize giren vatandaşları bilgilendirdi.

Rip akıntısından kurtulmak için öncelikle korkuya kapılıp panik yapılmaması gerektiğini vurgulayan İtfaiye eri Salih Alkaç “Rip akıntısına kapıldığımızda kıyıya dik bir şekilde değil, paralel bir şekilde sağa veya sola rip akıntısının şekline göre önce akımdan çıkmamız gerekiyor. Sağa veya sola 30’ar metre yol aldıktan sonra sahile dik bir şekilde yüzmelisiniz” dedi.

Rip akıntısına kapılanların öncelikle korku veya panik yapmaması gerektiğinin altını çizen Alkaç şunları söyledi: “Çünkü Rip akıntısı kıyıya gelen dalgaların, geri dönüş esnasında oluşan güçlü ve tehlikeli akıntı. Rip akıntısı sadece yükseklikten bakıldığı zaman fark edilebilir. Rip akıntısı oluşan bölgede deniz biraz daha koyu ve derinlik bulunuyor. Akıntıya kapılmış birini gördüğümüzde kesinlikle o yöne atlamamız gerekmektedir. Önce kendi güvenliğinizi alıp, boğulan şahsa varsa yakında bir can simit ulaştırın. Mümkün olduğunca çabuk HBB İtfaiye ekipleri ve cankurtaran veya sahil güvenliğe haber verilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı