ÜST REKLAM

logo

reklam
18 Temmuz 2017

CEMİL MERİÇ GEZİCİ KÜTÜPHANESİ HATAY’A GELDİ

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen tören ile hizmete açılan Cemil Meriç Gezici Kütüphanesi Hatay’a ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerleşik kütüphanelerin bulunduğu yerlerden uzakta yaşayan vatandaşlara gezici kütüphane araçlarıyla hizmet götürdüklerinin mesajını verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu’nun her köşesine ulaşan gezici kütüphanelerinin nitelik ve niceliklerini yükseltmeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katıldığı törenle 5 gezici kütüphane aracı daha hizmete girdi. Araç sayısı 45’e ulaştı. Yeni alınan araçlar Ankara, Denizli, Erzincan, Hatay ve Yozgat’ta vatandaşların kullanımına sunulacak. Gittiği ilin önemli bir şahsiyetinin ismi verilen araçlara bu yıl Turgut Uyar, Özay Gönlüm, Yıldırım Akbulut, Cemil Meriç ve Abbas Sayar’ın isimleri verildi.

Gezici Kütüphaneyi Gezdiler

Cemil Meriç Gezici Kütüphane Ankara’dan Hatay’a gönderildi. Dün sabah saatlerinde İl Kültür Müdürlüğü önüne gelerek vatandaşlara ve özellikle öğrencilere hizmet vermeye başladı. Gezici Kütüphaneyi ilk olarak Ak parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç ve beraberindeki Ak Partili Yöneticiler gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı toplumda okuma alışkanlığını geliştirmek ve yaşam boyu eğitime katkıda bulunmak için gezici araçlarını nitelik ve nicelik olarak yükseltti. Bakanlık, yerleşik kütüphanelerin bulunduğu yerlerden uzakta yaşayan vatandaşlara gezici kütüphane araçlarıyla hizmet götürüyor. Gezici kütüphaneler, hasta, engelli veya eve bağımlılar olarak adlandırılabilecek toplumdaki özel grupların; nüfus açısından dağınık bölgelerde yaşayanların veya benzer nedenlerden dolayı yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın bilgi gereksinimlerini karşılamak ve vatandaşlarımıza bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlamak adına, modern kütüphanecilik ilkelerine göre kurgulanmış taşıtlar aracılığıyla hizmet götürüyor. Ülkemizde ilk defa 1963 yılında gezici kütüphane hizmetleri için taşıt almak üzere bütçe tahsis edildi ve sonraki yıllarda minibüs ve otobüs gibi çeşitli araçlarla gezici kütüphane hizmetleri götürülmeye başlandı. Ülke genelinde bin 165 noktaya kütüphane hizmeti götüren Bakanlığın hedefi; ulaştığı merkez ve kişi sayısını daha da artırmak.

Haber Merkezi

Share
877 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?