CEHALETLE YARIŞMAK / YAŞAMAK « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

CEHALETLE YARIŞMAK / YAŞAMAK

Bu haber 23 Kasım 2016 - 15:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sürekli tartışılan ve hangisinin insanoğlunun üzerinde daha fazla etkisi olduğu kesinlik kazanamayan bir söz vardir.

Çok okuyanmı bilir, çok gezenmi?

Bu sözü, kendimizi bildiğimizden beri duyariz.

Anlatılmak istenen aslinda tecrübedir, bazı durumlarda.

Çok okumak bilgi sahibi olma becerisini kazandırabilir.Düşünsel anlamda da ufkumuz genişleyebilir ve olaylara bakış açımız değişebilir.

Okuyarak, cehalet denen, bizleri yiyip bitirmeye çalışan düşmanı yok edebiliriz.

CUMALI SABAH

Gezmek ise hayatı bize yaşayarak ve tanıtarak öğretir.

Farklı düşünceler, farklı fikirleri yaşayarak, görerek öğrenebiliriz. Okumakta, gezmekte mutlak surette insanın kendine has “dar” bir görüşe sahip olan dünyasının üzerinde olumlu etkiler bırakabilir.

Bu süreçte önemli olan,Cehalet illeti ile nasıl başa çıkabileceğimizdir.

Cehalet, tarifi zor olan, ucu bucağı görülemeyen bir yol gibidir. Nice bilginler, nice alimler insanları aydınlatma ve bilgilendirme uğruna mücadele etmis ve yeri gelmiş hayatlarından olmuşlardır. Tarihte, bu ve benzeri gibi bir çok örneğe rastlamamız mümkündür.

Geçmişten günümüze gelindiğinde ise,gördüğümüz teknoloji ile birlikte yeni bir çağa hızlı bir geçiş olduğudur.Aynı zamanda, yaşadığımız coğrafyada toplum olarak, birey olarak ne kadar bilinçliyiz. Fikir ve düşüncler anlamında ne kadar üretkeniz. Asıl görmemiz gereken bu olgudur.

Öğrendiklerimiz ve yaşadıklarımız bizlere kendimizi her firsatta yenileme, kendimizde olan eksikleri görme ve giderme fırsatı vermelidir.Yetişkin bireyler kendindeki eksiği ve yanlışı görmeli ve tavırlarını, davranışlarınıuluslarası kabul görmüş normlarda doğru düşünce ile değiştirme ve geliştirme yoluna girmelidirler. Gelecek nesillere de miras olarak bu bırakılmlalıdır.

Aksi takdirde, geleceğimizi cahil insanların boyunduruğu altında buluruz.

***

“Biz cahil dediğimiz vakit, mutlaka mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğim ilim, hakikatı bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okuma bilmeyenlerden de hakikatı gören hakiki âlimler çıkar.”

Mustafa Kemal Atatürk.

***

Sevgiyle Kalın.

Avatar
Doc. Dr. Cumali Sabahdeneme10@hotmmail.com

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket