CARETTA KAPLUMBAĞA KÖPEK SALDIRISINA UĞRADI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

CARETTA KAPLUMBAĞA KÖPEK SALDIRISINA UĞRADI

Bu haber 11 Temmuz 2020 - 10:47 'de eklendi ve 454 kez görüntülendi.

İlçemiz deniz sahilindeki CARETTA kaplumbağalara, başıboş dolaşan köpeklerin saldırıda bulunduğu ifade edildi.  Hatay Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Yahya Hamurcu, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden bu olaya karşı işbirliği çağrısı yaptı.

Hatay Veteriner Hekimleri Odasından konu üzerine yapılan açıklamada; “Hatay Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu olarak Hatay Deniz Kaplumbağaları İlkyardım ve Rehabilitasyon Merkezine gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde Samandağ sahillerine yumurta bırakmak için kumsala çıkan Chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının sokak köpekleri tarafından parçalanmış olduklarını üzülerek gözlemledik. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi, Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. Enes Altuğ ile yaptığımız görüşmede son yıllarda bu tür vakaların sık yaşandığı ve Samandağ sahillerindeki köpek saldırılarının yumurta bırakmaya gelen birçok deniz kaplumbağasının ölümüne neden olduğu bilgisini aldık. Ekolojik sistemde her canlının ekosistem zincirinin bir halkası olduğu düşünülerek yaşayabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri adına gerekli önlemlerin alınması ve nesli tehlikede olan Caretta caretta ve Chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının korunması amacıyla ilgili yetkilileri ve ilgili kurumları tedbir almaya davet ediyoruz.

Hatay Büyükşehir ve Samandağ Belediyesinin bu anlamda sokak hayvanlarının rehabilitasyonuna özen göstermeleri yaşam alanlarına yakın bölgelerde tespit edilen noktalara düzenli yem, mama, yiyecek ve su bırakılarak temel ihtiyaçlarının karşılanması için daha fazla çaba harcamaları gerektiği ve ayrıca yuvalama kumsallarına yakın başıboş köpeklerin rehabilitasyon ve bakımlarının yapılması gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

Haber Merkezi