CANLAR ALAN RİP AKINTISINA ÇÖZÜM: “LEVHA” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

CANLAR ALAN RİP AKINTISINA ÇÖZÜM: “LEVHA”

Bu haber 19 Haziran 2017 - 10:04 'de eklendi ve 275 kez görüntülendi.

 

 

Samandağ Belediyesi, başlayan yaz sezonu dolayısıyla, Samandağ Deniz ile Çevlik’e yönelik ziyaretçi akını karşısında şimdiden önlemler alırken, bunlardan ilki olarak, deniz sahili kenarlarına “Rip Akıntısı” uyarı levhaları astırdı. Samandağ Belediye Yönetimi, denizdeki boğulmalara neden olan “Rip Akıntısı” dolayısıyla Samandağ Zabıta ile Fen İşleri Müdürlükleri ortak çalışmasında Meydan Tatil Sitesi sahiline de benzer levhalar yerleştiriliyor.

Rip Akıntısı’nın ne kadar tehlikeli olduğunu her sene bir sürü can kaybına sebep olduğunu ve Rip Akıntısının bu kadar tehlikeli olmasına rağmen önlem alınmadığını gazetemizde farklı zamanlarda çok defa yayınladık ve yetkilileri önlem alma konusunda uyarıda bulunduk. Görüyoruz ki İlçemizde halkımızı düşünmek suç olmuş. Buradan anlaşılıyor ki yetkililerin gözünde biz Samandağ halkının hiç mi hiç değeri yok. Yazık ki bu dönemde paraya verilen değer kadar değer görmüyoruz. Bunca uyarıya rağmen yetkililerin takındıkları ‘temsili’ tavır şu şekildedir. “Biz sizi uyardık, her hangi bir vaka olursa bundan biz sorumlu değiliz.” Levhaların yerleştirilmesi insanların bilgilendirilmesi açısından önemli olup çok önceden yapılması gereken bir faaliyetti. Ama bu durum yine de kalıcı bir çözüm değildir. İnsanlar canından oluyor. Rip Akıntısını önlemek için kalıcı bir çözüm üretilmesi ve bir an önce yetkililerin bunu faaliyete geçirmesi gerekmektedir. Rip akıntısı çok tehlikeli olup çok iyi yüzme bilen bir insanın bile kolay kolay kurtulamayacağı bir akıntıdır. Rip Akıntısının nasıl oluştuğu ve bu akıntıdan nasıl kurtulabileceğimiz şöyle ifade edilmiştir.

“Rip Akıntısı kıyıya ulaşan dalgaların etkisine tepki şeklinde oluşur. Kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri sırasında meydana gelir. Pek çok plajda bu oluşum bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde meydana gelir. Rip akıntısı ancak yüksekten bakıldığında dikkatli gözle anlaşılır. Bu bölgede suyun rengi çevresindeki su rengine oranla daha koyudur. Bu bölgede derinlik artar. Yüzey çevresi, denizin yüzeyine göre daha kırışıktır. Sabit, aniden oluşan ve gizli olmak üzere değişik türleri bulunan rip akıntılarında sahile gelen dalga geri dönerken çık hızlı bir şekilde hareket ettiğinden, çok iyi yüzme bilen kişi bile bu akıntıya karşı koyamaz.

Uzmanlar dize kadar gelen sığ suda bile aniden oluşabilecek rip akıntısına yakalananların paniğe kapılmamalarını, sahile doğru değil sahile paralel olarak yüzülmesi gerektiği, rip akıntısının bulunduğu alandan ancak bu şekilde çıkılabileceği uyarısında bulunuyor.

Hepimizin benzeri olayları duymuşluğumuz muhakkak vardır;

– Hemen kıyıda oynayan birkaç çocuk birden aynı anda boğuldu kimse kurtaramadı!

– Belindeki suda genç adam boğuldu, kurtarmaya çalışanlar başaramadı!

– Göğüs hizasında yerde idi, bir anda batıp çıkmaya başladı, yakını yardımına koştu ikisi birden boğuldu!

– Aramalara rağmen cesetler uzun süre bulunamadı!

İyide durup dururken bunlar neden oluyor?

Nedeni özetle rüzgâr yüzünden kıyılarda yığılan suyun, sonsuza kadar yükselememesinden ötürü bir anda kendine bir kanal bulup geri çekilmesi yani açığa hızla geri dönmesi (rip akıntısı). İşte bu süreçte suda kim varsa onları da alıp götürmesi… Sonuç can kaybı. Geriye dönüş hemen kıyıdan bilek mesafesi derinlikten başlar ve sanki kumu ayağınızın altından alır götürür. Uzmanların belirttiğine göre, halk arasında “kum göçmesi veya kum kayması” olarak adlandırılan, ayakların altından kumun birden kaybolması olayına, “Rip akıntılarına” neden oluyor. Rip akıntıları, kıyılarda meydana gelen doğal bir olay ve kıyının morfolojik özelliklerine bağlı olarak, dünyanın birçok ülkesinde görülebiliyor. Rip akıntıları, kıyıya dik gelen dalgaların, kıyıdaki kayalık, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde, dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratan nesnelerin etkisiyle oluşabiliyor. Dalgalarla kıyıya yığılan sular geri dönerken, denize doğru bir basınç oluşturmakta ve kıyının uygun bir kesiminden (genellikle o sahanın en derin kesiminden) denize doğru dönerek rip akıntısını meydana getirmektedir. Rip akıntıları, deniz tabanındaki ince malzemeleri karıştırarak çamurlu bir akarsu görüntüsü kazanan güçlü ve hızlı akıntılardır”.

Rip akıntıları saniyede 1-2 metre, hatta bazen saniyede 10-20 metre hızla (saatte 35-70 km), 20-30 metre genişliğinde bir hat boyunca denize doğru hareket ediyor ve bu akıntıya kapılan insanlar, çok iyi yüzme bilseler bile, boğulma riskiyle karşılaşıyorlar ki, kıyılardaki boğulmaların önemli bir kısmına bu akıntılar neden olmaktadır. Akıntıya kapılan insanlar, hızla denize doğru sürüklenmeye başladıklarından, bu anafordan kurtulmak için panik halinde karaya doğru yüzmeye çalışırlar. Oysa en iyi yüzücüler bile rip akıntılarının hızı olan saniyede 10-20 metre yüzemez. Bu akıntıdan ve boğulma riskinden kurtulmak için karaya doğru değil, kıyıya paralel yüzerek akıntı alanından kurtulmaya çalışmak gerekir. Rip akıntılarına karşı nasıl davranılması gerektiği bilinirse, boğulma olayları da azalır.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı