ÜST REKLAM

logo

reklam

CAN’DAN CAN VEREN PROJE

Geçtiğimiz hafta Samandağ Yeniköy ilkokulunda Samandağ Engelsiz Yaşam ve Antakya Anka Aile ve Psikolojik Danışma Merkezi çatısı altında gerçekleşen ”Aile içi iletişim ve eğitim’ konulu seminer yoğun ilgi gördü. Çocukların okula yönlendirilmesi, eğitim hayatına devamı konusunda birçok eleştirisi gündeme gelen Merkez Ortaklarından Psikolog ve Aile Terapisti Mehmet Can, sosyal yaşamın bir çok sorunu ile mücadele ederken bir de bu proje ile çıkıyor karşımıza.

Psikolog ve Aile Terapisti Mehmet Can, Yeniköy’de  gerçekleştirdiği sunum sonrasında izlenimlerini gazetemizle paylaşırken, eğitim hayatına devam edebilen sadece üç öğrenci olduğunu dile getirdi. Can, “evet doğru duydunuz sadece üç öğrenci. Halbuki seminer başlamadan bahçede çocuklarla yaptığımız sohbette bir çoğunun doktor, öğretmen hatta pilot olmak gibi hayalleri olduğunu dinledim.  Peki, ne oluyordu da ilköğretimden sonra bu hayallerin yerini oduncu, ormancı, çiftçi, ev hanımlığı gibi gerçekler alıyordu.

Bu eleştirimden sonra yaşlı bir teyzemiz izin isteyerek eleştirilerimde haklı olduğumu lakin çaresizliği göz ardı ettiğimi belirtti. Köy merkeze 1 saat uzaklıkta. Ulaşım sabah kalkan minibüsün akşam dönmesiyle sınırlı. Öğrenci servisi yok. Okul ise 2 odadan oluşan gece kondu gibiydi. Birçok sınıf aynı odada eğitim görüyordu. Evet, bu olumsuzluklar içinde çocuğun hayallerini canlı tutup onlara doğru koşması neredeyse imkansızdı. Sanırım haklıydılar.

Peki, bunu kabullenip çaresizliği sindirecek miydim, bu kadar mıydı?

Dönüş yolunda bu sorun sürekli kafamı kurcalamıştı. Bir şey yapılmalıydı.. Biz onları eğitime götüremiyorsak eğitimi onlara getirebilirdik. Mesela yardım kampanyası ile çocukların araştırmalarını yapacakları bir etüt odası ve bir kütüphane kurulabilirdi.

Hemen okul müdürümüz Ümit Randa hocamızı aradım ve projemizden bahsettim. O da bu hassasiyetimizden dolayı mutluydu, lakin bir burukluk vardı. Sebebini sorduğumda; ‘hocam okulumuzu ziyaret eden herkes bir heyecanla bu tür çalışmalara yelteniyor sonra da unutuluyoruz’ izahında bulundu.

Okulda gözlemlerimin yanında hocamızın bu gönderisi beni daha da hırslandırmıştı. Sosyal medyada yaptığım ilk paylaşımdan sonra bir saat içinde yüzlerce mesaj almıştım. Müthiş hoşuma gitmişti bu ilgi. Acaba olur muydu, bu projeyi hayata geçirebilir miydik endişem hafiflemişti.

Ertesi gün iş yerime gittiğimde 11 yaşında eski bir danışanımın elinde kocaman bir koli ile İskenderun’dan gelmesi tedirginliğimin yerini umut ve gurura bırakmıştı. Artık emindim yapabilirdik. Projeyi açıklayalı hemen hemen bir hafta oldu, elimizde şimdilik 700 küsür kitap ve bir bilgisayar bağışı yapılmıştı.

Martın ilk haftası yapmayı planladığım kütüphane açılışına sizde destek olabilirsiniz. Kitap ve ya maddi yardımlarınızı Samandağ Engelsiz Yaşam// 05325419359// Antakya Anka Aile ve Psikolojik Danışma Merkezine//05321791868// yapabilirsiniz.

Ayrıca Bu projeyi hayata geçirdiğimiz ilk günde elinde kocaman bir kitap kolisi ile İskenderun’dan gelen kocaman yürek Onur Temiz, Toplumsal her projede yer alan Hatay Çarşı Gurubu adına Umut Yetim, Reyhanlı Toki İstiklal Ortaokulu adına hocamız Emine Şükuf, sorgusuz sualsiz masaüstü bilgisayar bağışında bulunan Avukatımız Anıl Cevahir Can ve her sosyal projeye ön ayak olan motive eden ressamımız Cansu Zubari ve desteklerini esirgemeyen tüm duyarlı arkadaşlarıma her öğrenci adına teşekkür ediyorum. Desteklerinizi bekliyorum” dedi.

Haber : Ümit Sağaltıcı

Foto : Haber Merkezi

Share
508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?