ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, RAHMET VE MİNNET İLE ANILDI! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, RAHMET VE MİNNET İLE ANILDI!

Bu haber 21 Mart 2017 - 8:42 'de eklendi ve 208 kez görüntülendi.

 

102 yıl önce bugün, 7 düvele karşı şanlı bir savaş veren binlerce şehit, geçtiğimiz Cumartesi günü 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma çerçevesinde düzenlenen bir program ile rahmet, şükran ve minnet ile anıldılar.

  1. Yıl Parkı’nda düzenlenen programda Samandağ Kaymakamı Dr.Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat nehir ve Garnizon Komutanı Emrah Nergiz, Atatürk Heykeli önüne birer çelenk bıraktılar.

Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Jandarma Başçavuş Alpaslan KELEŞ yaptı.

Keleş, yaptığı konuşmada: ”

Bugün 18 Mart 2017;  tarihi Çanakkale Zaferimizin 102 inci yıl dönümünde, ebediyete intikal eden aziz şehitlerimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Zaferidir. Bu zaferin Türk tarihi içinde ayrı bir yeri vardır. Hâlâ gözler onunla yaşarır, yürekler onunla ürperir, düşünceler onunla yücelir. Bugün meydana gelmiş gibi canlıdır. Unutulmamıştır. Unutulamaz da… Neden? Çünkü o, anaların gözyaşı, Mehmetçiğin canı ve kanıdır.

Destanlar, genelde bir kısım olmamış hadiselerin olanlara ilavesiyle ortaya çıkmıştır. Halbuki Çanakkale zaferi bütünüyle yaşanmış, inanılmaz hadiselerden oluşan bir destandır.

Çanakkale Zaferi, Birinci dünya savaşında Kahraman yiğitlerimizin cihanı hayrette bırakan başlı başına gerçek bir iman ve eşsiz bir kahramanlık destanıdır.

Bu savaşın, silahla iman gücünün çarpışmasından başka bir anlamı yoktu. Birisinin elindeki en büyük kozu askeri gücü, bundan tamamen mahrum olan diğerinin ise yegane sığınağı iman kalesi idi. Mehmetçikler “gök ekinler gibi” biçilmek pahasına ma’kus talihimizi yenmek ve bize biçilen kefeni yırtmak için canlarını feda ederek korkusuzca ölüme yürüdüler. Anafartalar Komutanı ve Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Çanakkale’deki Türk askerinin manevi gücünü şöyle anlatıyor; “Karşılıklı siperler arası sekiz metre, yani ölüm muhakkak.

Fakat ne kadar gıbta edilecek îtidal ve tevekkül ki, öleni görüyor, öleceğini biliyor, hiçbir terettüd bile göstermiyor, sarsılmak yok !… Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, şâyân-ı hayret ve tek bir misaldir.

Bütün bunlar ne için yapılıyordu? Neyin uğruna tatlı canlar kurban ediliyordu? Candan ve canandan çok daha sıcak gelen, insanları öbek öbek kendisine çeken bu cazibe ne idi?

Tabii ki, “Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli” diyen Türk-İslâm Şairi Mehmed Akif’in ifadelerinde abideleşen din ve devletin bekası içindi.

“Sızlasa da gönüller gidenlerin yasından,

Koşarak gitmeli onların arkasından,

Kahramanlık  içerek acı ölüm  hattından,

İleriye atılıp bir daha dönmemektir.”

H.Nihal ATSIZ

Biz bugün  bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları yad etmek, Çanakkale şehitlerini hatırlamak üzere huzurunuz da, buradayız.

Çanakkale’yi, Çanakkale yapan gelenler değil..!, gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki, ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur. Davaları büyüktü, vatan davasıydı.

….

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı

Yüksek yerlerde açan çiçeğim.

Senin altında doğdum.

Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:

Yer yüzünde yer beğen!

Nereye dikilmek istersen,

Söyle, seni oraya dikeyim!

Arif Nihat Asya

Bu duygu ve düşüncelerle bütün şehitlerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyor,  Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber-Foto:Ali Doğru