ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Mart 2017

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, KÜLTÜR MERKEZİ’NDE ANILDILAR

 

Çanakkale savaşının 102. yıl dönümü vesilesi ile düzenlenen etkinlikler, dün Samandağ Kültür Merkezi’nde devam etti.

Geçtiğimiz Cumartesi 75. Yıl Parkı’nda Atatürk Heykelinin önüne çelenk bırakılması ile başlayan etkinlikler, dün Samandağ Kültür Merkezi’nde Samandağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hazırlayıp sunduğu program ile devam etti.

Okul öğretmenlerinden Edebiyat Öğretmeni Sevcan Soral ve Müdür Yardımcısı Oral Çiçek’in sunumu ile gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken, programa Samandağ Kaymakamı Dr.Cahit Çelik, Samandağ Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Emrah Nergiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo ve çok sayıda kamu kurum müdürü katıldı.

Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı okulun Tarih Öğretmeni Ecevit Kimyon yaparken, Kimyon, yaptığı konuşmada; ”Sayın Kaymakamım, Protokolün değerli üyeleri. Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 102.  yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemek, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürülüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır. Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur.

Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyeti yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlıkların kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değerlendirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişmesine de büyük etki etmiştir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna ‘’ya şehit ol, ya gazi’’ demek suretiyle vatanının her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan özelliktir.Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bize armağan eden milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin olumsuz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kimyon’un konuşmasının ardından Çanakkale savaşında yaşanan çok sayıda hikaye öğrenciler tarafından sahnelenirken öğrencilerin performansı beğeni ile izlenirken programa katılan seyirciler tarafından bol alkış aldı.

Haber-Foto:Ali Doğru

 

Share
666 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?