ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Temmuz 2017

“CAN VE MAL GÜVELİĞİNİ ESAS ALACAK BİR YAPILAŞMAYA İHTİYAÇ VAR”

  

Türkiye’nin her bölgesinin deprem riski altında olduğunu hatırlatan Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nizam Genç; “Depremlerin birer afete dönüşmemesi için “can ve mal güvenliğini” esas alacak bir yapılaşmaya ihtiyaç vardır” dedi.

Ege Bölgesi’nde ve son olarak Bodrum ve Datça’da meydana gelen depremlerin ardından yazılı bir açıklama yapan Genç Türkiye’nin nerdeyse tamamının deprem bölgesi altında olduğunu ancak vatandaşların bu depremlere tam anlamıyla hazırlıklı olmadığını söyledi.

Genç “Bu deprem tekrar göstermiştir ki ülkemizin neredeyse tamamı deprem tehdidi altındadır. Ancak millet olarak depreme tam anlamıyla hazırlıklı olduğumuz söylenemez. Yıllardır söylüyoruz ”afet bir olayın kendisi değil, doğurduğu sonuçlardır. Eğer yapılarınız depreme dayanıklı olarak üretilmişse depremlerden etkilenmez. Aksi halde normal büyüklükte bir deprem bile afete dönüşür. Sonuç olarak yüksek sesle tekrar ifade ediyoruz. Bilimin, bilginin ve mühendisliğin ilkeleri dikkate alınarak üretilen denetimden geçmiş yapılardan korkmaya gerek yoktur.” dedi.

Doğal afetlere önceden hazırlıklı olmaları gerektiğinin altını çizen Genç; “Ülke olarak neredeyse hepimiz, can ve mal güvenliği açısından deprem riski ile karşı karşıyayız. Depremlerin gelecekte devam edeceği açıktır. Bu nedenle tüm doğal afetlere önceden hazırlıklı olmalıyız. O halde; Depremlerin birer afete dönüşmemesi için “can ve mal güvenliğini” esas alacak bir yapılaşmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle etkin bir denetim sistemine fırsat verecek şekilde bağımsız bir yapı denetim sisteminin oluşturulması zorunludur.” dedi.

Binaların Depreme Dayanıklı Hale Getirilmesi Gerekiyor

‘Depremin ne zaman olacağını bilemeyiz, ancak neler yapabileceğini biliyoruz’ diyen Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nizam Genç; “ Onun için ülkemizde sağlıksız ve deprem standartlarına uymayan düşük dayanımlı mevcut yapıların “Kentsel Dönüşüm” kapsamında dönüştürülmesi ve bir an önce depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı, güvenli, mühendislik hizmeti almış binalarda ve çevrede yaşamak her vatandaşımızın doğal hakkı ve ortak arzusudur. Depreme maruz kalan bölgelerdeki tüm vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor yaralılara acil şifalar diliyoruz.” dedi

Haber Merkezi

 

Share
475 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?