CAN, MAL VE GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN KIŞ LASTİĞİ ŞART ! | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

CAN, MAL VE GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN KIŞ LASTİĞİ ŞART !

Bu haber 16 Ekim 2017 - 11:02 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.

 

İlçemizde özel araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmamasına rağmen rahat sürüş ve sağlıklı yolculuk için ilçemizde de özellikle ağır tonajlı araçlar için kış lastiği uygulamasının yapılması gerektiğini anlattı. Gazetemize konuşan Lassa-Bridgestone Bayi Lider Oto Lastik Sahibi Sabit Yorgun, Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirdi.

Lassa-Bridgestone Bayi Lider Oto Lastik Sahibi Sabit Yorgun, kış lastiği zorunluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisinin 9 Şubat 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan 687 nolu KHK ile Bakanlığa verildiği anımsatılarak, şunları kaydetti; “1 Nisan 2017’de Resmi Gazetede yayımlanan, ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz.”

İlçemizde hatta ilimizde bir ilk olan Yol Lastiği Oteli çalışmasını anlatan Lassa-Bridgestone Bayi Lider Oto Lastik Sahibi Sabit Yorgun, “aracının lastiğini değiştiren sürücülerin yaz lastiklerini çantalarına yerleştirip, araçlarına monte edilecek zamana kadar saklıyoruz. İşletmemizde böyle bir alanı lastikler için açtık” dedi.

Trafik güvenliğinin önemine dikkat çeken konuşmasında Lassa-Bridgestone Bayi Lider Oto Lastik Sahibi Sabit Yorgun, “kış lastiği can, mal ve güvenli seyahat için tüm araçlarda uygulanmalıdır. bunun ihmal edilmemesi gereklidir”uyarısında bulundu.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films