ÜST REKLAM

logo

reklam

CAN ERİĞİ TEZGAHLARDA YERİNİ ALDI

 

 

 

Bahar meyvelerinden can erik, tezgahlardaki yerini aldı.

Bahar aylarının en sevilen meyvesi can erikte ilçemizde ilk hasat yapıldı ve tezgahlardaki yerini aldı.

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan erik, tezgahlarda yerini aldı ancak şu sıralar pahalı olması nedeniyle küçük paketler halinde satılsa da bol bol tüketeceğimiz yaz ayı yakın.

Eriği tuzla tüketmeyi sevenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak uzmanlar tuzun vücutta ödem oluşturacağına dikkat çekerek eriğin tek başına tüketilmesini tavsiye ediyor. Fiyatı yüksek olmasına rağmen talep gören yeşil eriğin faydalarını derleyen uzmanlar, can eriğin faydalarını şöyle sıralıyor;

Yeşil erik vücudumuzda neler yapar?

1-Sindirimin düzenli ve yeterli ölçüde çalışmasını sağlar, kabızlığı önler. Yeşil erik sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık ve gaz problemi yaşamamızı da önler.

2-Bağışıklık sisteminin oluşmasında ve korunmasında etkilidir

3-Diş Bakımı: Düzenli olarak kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendir. Diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında etki gösterir.

4-Demir Eksikliğini önlemek ve tedavi sürecinde yardımcıdır. Yeşil erik vücutta kan yapmasına yardımcı olur. Ayrıca, anemi gibi kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki

zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenmekte etkili olmaktadır.

5-Fit ve sıkı bir vücut için erik. Bağ dokusunu güçlendirmekte ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olmakta yeşil erik etkilidir. C vitamini insan vücudunda bağ dokularının sıkı kalmasında

yardımcı olur. Böylece vücudunuzun sıkı, genç, sağlıklı ve uygun görünümlü olmasında yardımcıdır.

6-Kilo vermek istediğinizde de yeşil erik tüketin. Yeşil erik tükettiğinizde kan şekeri düzeyleri olumlu etkilenir. Erik yedikten sonra kan glikozu ortada görünmektedir. Kan şekeri ne kadar dengeli

seyrederse kilo vermek o kadar dengeli ve sürekli olur.

7-Vücut içi hasarı önler; Yeşil erik yüksek miktarda antioksidan içerdiği için, beyin ve kanda yağ iç zarın zarar görmesini önler.

8-Akciğerler bakımı ve sağlığında etkilidir: Yeşil erik yiyenlerin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve çok kronik akciğer sorunları gibi akciğer sorunlarından uzak kaldığı araştırmalarca saptanmıştır.

9-Yaşlılarda düzenli olarak yeşil erik tüketmenin görme sorunlarını önlediği düşünülmektedir.

Eriklerle ilgili yapılan son araştırmalar ise; Agri Life Research Center’ da yapılan yeni araştırmada; eriklerdeki antioxidant özellikleri incelenmiş, 100 farklı meyve ile karşılaştırılmış. Bu araştırmada anitoxidantlar’i kanser hücreleri ile etkileşime sokmuşlar, Araştırmacıların sonucunda: erikteki anitioksidant güc yabanmersininden daha fazla çıkmış. Sonra laboratuarda göğüs kanseri hücreleri ile etkileşime görmek için ilerlediler.

Bunlar erik içerdiği eşsiz bitkisel besinleri normal hücrelere zarar vermeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu bulundu.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
1107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?