ÜST REKLAM

logo

reklam

CAHİL VE KARA CAHİL (*)


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Ümit Dadük Sağaltıcı

Bu Toprağın Sesi

Aklım bir türlü, bu ilçeyi, bugünkü karanlığa sürükleyen yolda önemli adımlar atmış bir kişiliğin, aman da aman ‘’Soldan gelmiş, demokrasi savunucusu’’ konumuna getirilmesini hiç almıyor.

Yukarıdan başlayayım.

Politikada çok uzun ömür sürmüş, Parti başkanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapmış Süleyman Demirel’den söz ediyorum.

Sağcısından solcusuna herkes birden arar oldu. Nasıl oldu birdenbire herkes onu sevmeye başladı, Samandağ da olduğu gibi…

‘’Ah şöyleydi, ah böyleydi, şöyle komik, böyle müthiş bir hafızası vardı.’’

Emin olun bir tek ben cahil kaldım memlekette.

Demirel’in, Yusuf Hüseyin ve Deniz’in idamı için kahramanca el kaldırdığını ve Maraş katliamında, küçücük çocukların, kadınların acımasızca öldürüldüğü zamanda ‘’Siz bırakın Maraş’ı, Fatsa’ya bakın!’’ Sivas’ta aydınlar yakılırken ‘’Münferit bir olay’’ diyen kim?

Çorum olayları sırasında ‘’Bana kimse sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz!’’ sözü kimin?

Berkin’in aramızdan aldıklarında o gün Cumhurbaşkanı koltuğunda oturan, Berkin’in ailesine bir başsağlığı dileyebildi mi?

Dilemedi!

Biri acılı anneyi yuhalattı, öteki sustu.

‘Ölümü gösterip sıtmaya razı olmak’, (Sıtma, veba gibi kolera gibi kötü huylu bir hastalıktır.)

‘’Çoğunluğumuz bu miyopik kötünün iyisine göbek attıkça da, ‘’sıtma odakları’’ sürekli olarak bir ‘’ölüm felsefesi’’ pompalayarak ürkütüyor açıkçası.

Seçim sandığına giderken de aklımız sıtmada.

Bir kere ölmeyelim diye her gün sıtmalardayız.

Sol kavramını sağcılaştıran işte böyleleri,  ‘’Kara cahilden cahil olan işte bu tipler, ön yargıdan dolayı hiç dinlemeyenlerdir.’’(**)

Bilmemek, elbette iyi bir şey değil ama ısrarla öğrenmiyorsan bu anlaşılır bir şey değil.

Darülfünün (üniversite) Müdürü Hoca Tahsin Efendi (1812- 1881) Canlıların havasız ortamda yaşayamayacaklarını kanıtlamak için deneyler yapınca, tanrının işine karışıyor diye dinsizlikle suçlanıyor, baskılar sonucu müdürlükten alınıyor.

Hoca Tahsin Efendi kırgın, cehaletten bunalmış, şöyle iki dize yazmış:

‘’Suçumuz olgunluk kazanmakmış, oysa bize cehalet gerek, anladım.Tanrım, bilim öğrenme suçundan tövbeler olsun.’’(***)

Ferit Edgü, Cahil adlı kitabında “Gözü kara cahiller vardır, gözü açık cahiller vardır. Ama gözü tok cahil yoktur.” Demiş.

Yeri gelmişken, bir de Facebook’ta kara cahiller var, ya da amaçları sosyal medyada algı operasyonu yaparak insanları tuzağa düşürerek provoke etmek.

İlçemizde pek çok böyle provokasyon yapan cahiller var.

Henüz daha partiler, il, ilçe adaylarını açıklama yapmamışken, tut sen “kutlarım yeni başkan adayı falan”feşmekan gibi paylaşımlar yap.

Sürüsüne bereket; bu ilçe de dolup taşmış soldan sağa çark edenlerin.

Bir ben kaldım çarkına su akmayan sağa sola dönmeyen. Dönmemeye de ısrarlıyım kanım aksada.

Ama bir gün bu memlekette de gerçek adalet ve hukuk işlerse iyi halden kurtulurum belki, suçum sabit olursa!

Cahil, çocuklarını okuttuğu ile değil, onlara bıraktığı miras ile övünür.

Ve kapısında ne kadar çok köpek beslese de, gene kendisi havlar.

Ve bunlarda eksik olan kesinlikle akıl değil, ahlaktır!

‘’Bilgi toplumunun istediği insan tipi; öğrenmeyi öğrenen, yani bilgiyi arayıp bulan ve hayatına uygulayan, toplumda meydana gelen değişimlere ayak uyduran ve aynı zamanda bu değişimlerin kaynağı olabilen kişidir.’’ (****)

Cahil, yıkmayı sever.

Cahil, bağırarak konuşur. Bilge kişi susarak.

Cahilin en büyük silahı iftira atmaktır.

Bugün acısını çektiğimiz gerçek, artık ekonomik ve teknolojiyi kullanarak elde edeceklerimiz ile elde edeceğimiz refah sorunları çözmeyecek. Sadece yabancılaşırız. Kalkınma bir bütünlük içinde, her alanda ve herkesi içine alması gerek.  İleriye yönelik, çoğulcu, hoşgörü bir kültür politikası uygulanması gerek.

Her gün yaşama, üsten aşağıya akan, söylem, davranış, insana tehdit olarak akıyorsa, parçalarla değil bütüncül bakmanın zamanı gelmişte geçiyor demektir.

(*) 1-Kendini eğitim konusunda geliştirmeyen kişilere ve hiçbir alanda tecrübesi ve yeteneğini gösterdiği bir sanat dalı olmayan kişilere kara cahil denmektedir.

2-Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan.

(**) Işıl Özgentürk, Cumhuriyet Gazetesi

(***) Kazim Karagöz, şair.

(****) Recep Nas, CAHİL isimli makalesinden.

(*****) Nizamettin Biber,Uzman inşaat mühendisi, Milliyet Blog.

 

Share
180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “ARI SOKMASI” DEYİP GEÇMEYİN

  22 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan/ Sami Aslan Çoğu insanın ciddiye almadığı arı sokmaları, böbrek, kalp kası ve damar iltihaplarına yol açabilir, hatta bazı durumlarda ölüme de sebep olabilir. Özellikle yazın sık rastlanan arı sokmaları, bazı kişilerde ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Son olarak reklamcı Arsun Erdalın ölümüyle gündeme gelen arı sokması sonucu gelişen anaflaksi(alerjik şok), arı sokmasının beraberinde getirdiği risklerin en önemlisi olarak biliniyor. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar, ilk 4 saatte olanlar ve sonra gel...
 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...