ÜST REKLAM

logo

reklam

CAHİL VE KARA CAHİL (*)


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Ümit Dadük Sağaltıcı

Bu Toprağın Sesi

Aklım bir türlü, bu ilçeyi, bugünkü karanlığa sürükleyen yolda önemli adımlar atmış bir kişiliğin, aman da aman ‘’Soldan gelmiş, demokrasi savunucusu’’ konumuna getirilmesini hiç almıyor.

Yukarıdan başlayayım.

Politikada çok uzun ömür sürmüş, Parti başkanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapmış Süleyman Demirel’den söz ediyorum.

Sağcısından solcusuna herkes birden arar oldu. Nasıl oldu birdenbire herkes onu sevmeye başladı, Samandağ da olduğu gibi…

‘’Ah şöyleydi, ah böyleydi, şöyle komik, böyle müthiş bir hafızası vardı.’’

Emin olun bir tek ben cahil kaldım memlekette.

Demirel’in, Yusuf Hüseyin ve Deniz’in idamı için kahramanca el kaldırdığını ve Maraş katliamında, küçücük çocukların, kadınların acımasızca öldürüldüğü zamanda ‘’Siz bırakın Maraş’ı, Fatsa’ya bakın!’’ Sivas’ta aydınlar yakılırken ‘’Münferit bir olay’’ diyen kim?

Çorum olayları sırasında ‘’Bana kimse sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz!’’ sözü kimin?

Berkin’in aramızdan aldıklarında o gün Cumhurbaşkanı koltuğunda oturan, Berkin’in ailesine bir başsağlığı dileyebildi mi?

Dilemedi!

Biri acılı anneyi yuhalattı, öteki sustu.

‘Ölümü gösterip sıtmaya razı olmak’, (Sıtma, veba gibi kolera gibi kötü huylu bir hastalıktır.)

‘’Çoğunluğumuz bu miyopik kötünün iyisine göbek attıkça da, ‘’sıtma odakları’’ sürekli olarak bir ‘’ölüm felsefesi’’ pompalayarak ürkütüyor açıkçası.

Seçim sandığına giderken de aklımız sıtmada.

Bir kere ölmeyelim diye her gün sıtmalardayız.

Sol kavramını sağcılaştıran işte böyleleri,  ‘’Kara cahilden cahil olan işte bu tipler, ön yargıdan dolayı hiç dinlemeyenlerdir.’’(**)

Bilmemek, elbette iyi bir şey değil ama ısrarla öğrenmiyorsan bu anlaşılır bir şey değil.

Darülfünün (üniversite) Müdürü Hoca Tahsin Efendi (1812- 1881) Canlıların havasız ortamda yaşayamayacaklarını kanıtlamak için deneyler yapınca, tanrının işine karışıyor diye dinsizlikle suçlanıyor, baskılar sonucu müdürlükten alınıyor.

Hoca Tahsin Efendi kırgın, cehaletten bunalmış, şöyle iki dize yazmış:

‘’Suçumuz olgunluk kazanmakmış, oysa bize cehalet gerek, anladım.Tanrım, bilim öğrenme suçundan tövbeler olsun.’’(***)

Ferit Edgü, Cahil adlı kitabında “Gözü kara cahiller vardır, gözü açık cahiller vardır. Ama gözü tok cahil yoktur.” Demiş.

Yeri gelmişken, bir de Facebook’ta kara cahiller var, ya da amaçları sosyal medyada algı operasyonu yaparak insanları tuzağa düşürerek provoke etmek.

İlçemizde pek çok böyle provokasyon yapan cahiller var.

Henüz daha partiler, il, ilçe adaylarını açıklama yapmamışken, tut sen “kutlarım yeni başkan adayı falan”feşmekan gibi paylaşımlar yap.

Sürüsüne bereket; bu ilçe de dolup taşmış soldan sağa çark edenlerin.

Bir ben kaldım çarkına su akmayan sağa sola dönmeyen. Dönmemeye de ısrarlıyım kanım aksada.

Ama bir gün bu memlekette de gerçek adalet ve hukuk işlerse iyi halden kurtulurum belki, suçum sabit olursa!

Cahil, çocuklarını okuttuğu ile değil, onlara bıraktığı miras ile övünür.

Ve kapısında ne kadar çok köpek beslese de, gene kendisi havlar.

Ve bunlarda eksik olan kesinlikle akıl değil, ahlaktır!

‘’Bilgi toplumunun istediği insan tipi; öğrenmeyi öğrenen, yani bilgiyi arayıp bulan ve hayatına uygulayan, toplumda meydana gelen değişimlere ayak uyduran ve aynı zamanda bu değişimlerin kaynağı olabilen kişidir.’’ (****)

Cahil, yıkmayı sever.

Cahil, bağırarak konuşur. Bilge kişi susarak.

Cahilin en büyük silahı iftira atmaktır.

Bugün acısını çektiğimiz gerçek, artık ekonomik ve teknolojiyi kullanarak elde edeceklerimiz ile elde edeceğimiz refah sorunları çözmeyecek. Sadece yabancılaşırız. Kalkınma bir bütünlük içinde, her alanda ve herkesi içine alması gerek.  İleriye yönelik, çoğulcu, hoşgörü bir kültür politikası uygulanması gerek.

Her gün yaşama, üsten aşağıya akan, söylem, davranış, insana tehdit olarak akıyorsa, parçalarla değil bütüncül bakmanın zamanı gelmişte geçiyor demektir.

(*) 1-Kendini eğitim konusunda geliştirmeyen kişilere ve hiçbir alanda tecrübesi ve yeteneğini gösterdiği bir sanat dalı olmayan kişilere kara cahil denmektedir.

2-Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan.

(**) Işıl Özgentürk, Cumhuriyet Gazetesi

(***) Kazim Karagöz, şair.

(****) Recep Nas, CAHİL isimli makalesinden.

(*****) Nizamettin Biber,Uzman inşaat mühendisi, Milliyet Blog.

 

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...