“ÇAĞDAŞ BİR TOPLUM İÇİN KADINLARA HER ALANDA EŞİTLİK SAĞLANMALIDIR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“ÇAĞDAŞ BİR TOPLUM İÇİN KADINLARA HER ALANDA EŞİTLİK SAĞLANMALIDIR”

Bu haber 06 Aralık 2019 - 8:34 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

“Karşılıksız Sevginin, Sonsuz Hoşgörünün, Emeğin Ve Sabrın Ne Demek Olduğunu Çocukluktan Yetişkin Birey Olana Kadar Kendilerinden Öğrendiğimiz Kadınlar Her Şeyin En Güzeline Layıktır”

CHP Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü dolayısıyla dün saat 13.00’da CHP İlçe binasında bir basın açıklaması düzenledi.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününün, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlandığını ifade eden Başkan Berber konuşmasında; “Öncelikle 1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadını 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını elde ederek Türk siyasi hayatında söz sahibi olmuştur. Cumhuriyet döneminde kadına erkek ile aynı hakları tanıyacak olan düzenlemeler büyük bir hızla gerçekleştirilmiştir. Eğitimde, iş hayatında, siyasette kadın erkek fırsat eşitliği sağlanmıştır. Kadınlarımızın eğitimli ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar toplumun temelini oluşturduklarından güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalarının sağlanması önemli ve zorunludur.  Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.

Bu anlamlı gün; Kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalarının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Kadınların kendi hakları uğrundaki mücadeleleri daha eşitlikçi bir toplum yaratılmasını sağlamak ve buna bağlı olarak da toplumun bütünü açısından demokratik bir anlam taşımaktadır.

Türkiye genelinde evlenmiş kadınların; %39’u fiziksel şiddete, %15’i cinsel şiddete, %42’si fiziksel veya cinsel şiddete, %44’ü duygusal şiddet/istismara yaşamlarının herhangi bir döneminde eşleri veya birlikte oldukları kişiler tarafından maruz kalmaktadırlar. Kadınları, çocukları, aile bireylerini şiddete karşı korumayı amaçlayan “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre şiddete uğrayan kişi ya da bu kişi ile aynı evde yaşayan diğer bireyler; Valilikler ve Kaymakamlıklar, Polis ve Jandarma, Cumhuriyet Savcılığı veya Aile Mahkemesi Hakimliği’ne ücretsiz olarak başvurabilirler.

Karşılıksız sevginin, sonsuz hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınlar her şeyin en güzeline layıktır” dedi.

CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber’in konuşmasının ardından bir konuşma yaptı.

Başkan Abacı konuşmasında; “Böyle güzel günde maalesef çok üzücü bir kadın cinayetiyle güne uyanmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Özellikle olayı gerçekleştiren caninin ifadesini de okuduğumuz zaman insanın gerçekten tüyleri ürperiyor. Ceren Özdemir Allah rahmet eylesin. Yerinde kardeşimiz, annemiz olabilirdi. Bu kadar basit bir ölüm gerçekten Türkiye şunda Avrupa kapısına dayanan bir hükümet. Böyle bir dönemde ceza evinden firar eden bir cani inanılır gibi değil. Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yapıyor. Açık cezaevinden mahkumlar firar edebilirmiş. Bu kadar basit bir açıklama içimizi acıtıyor. Ateş düştüğü yeri yakar derler. Ama şairinde dediği gibi “Erzurum’da kar yağsa Uşak’ta ben üşürüm” Hepimizin içi yandı. Hepimiz Ceren Özdemir’in en yakını gibi bu olaydan derin bir şekilde etkilendik. Artık gerçekten Ak Parti Hükümeti gerçekten ekonomik yönden değil bütün toplumsal açılardan bu ülkeyi yönetme kabiliyeti olmadığını açıkça bence artık ortaya koymaya başladı. Bu işin 2023’e kalmaması gerekiyor. Evet 1923’te mavi gözlü sarışın bir dev bu ülkeyi uyandırdı. İnşallah 2023’e kalmadan önümüzdeki süreçte Anadolu’nun Kemal’i uyuyan devi uyandıracak. Buna yürekten inanıyoruz. Bende en kalbi duygularla 5 Aralık Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum. Kadınlar gerçekten bizim için çok önemli, çok kıymetli. Biliyorsunuz kadınlara seçme ve seçilme hakkı da Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmişti. Aynı zamanda bu gününüzü de kutluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films