C Vitamini Kaynağı Mandalina SEZONU AÇTI | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

C Vitamini Kaynağı Mandalina SEZONU AÇTI

Bu haber 16 Eylül 2019 - 13:53 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi.

C vitamininin sonsuz kaynağı mandalina sezonu start verdi. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla karşı direnç sağlar. Soğuk algınlıkları, hava değişimi gibi hastalıklarda tüketilmesi önemlidir.

Çocukların gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra bir çok faydası mevcut olan meyvenin İlçemizdeki yerini merak ettik ve İlçemiz üreticileriyle küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Konu üzerine gazetemize bilgi veren mandalina üreticisi; “ Yıl boyunca ağaçlar için1000 mt kare mandalina ağaçları için 895 tl ilaçlama gübre 1.200 tl sulama birliğine yıllık aidat 220 tl bedelinde masraf yaptık. Şuan mandalinanın ağaçtan kilosu 800 ile 950 kr. raflardaki fiyatı 3.50 tl’dir.

Mandalina ağaçlarımıza oldukça özen gösteriyoruz. Hasattan sonra budama bakır ilaçlaması ve gübreleme yapıyoruz ki iyi bir verim alabilelim. Kış aylarının ortalarında organik gübreleme organik gübre ve ilkbahara doğru filizlenme döneminde tekrar haşeretler için özel bir ilaçlama, toprak çapalaması, gövde kireçleme, sulama sonra suni gübre meyvelerin olgunlaşma döneminde Akdeniz sineği için pekmezle ilaçlama tekrar ¾ defa sulama, hasat dönemi  ve bu süreç yıl boyunca tekrarlanıyor. Yani mandalina elimize gelene kadar bir çok bakım sürecinden geçmekte. Tabi bu durumda bizi maddi anlamda biraz sıkıştırmakta.  Her yıl farklı derecede verim elde ediyoruz.

Yağmur, dolu, sıcak hava çarpması gibi olaylar mahsulü yarıya indiriyor kısaca maliyeti çok yüksek ve son dönemlerde artan tarımsal ilaç fiyatları bizim gibi üreticilerin belini büküyor. Kar oranı nerdeyse yok ve yeni ürün arayışına geçmeyi düşünüyoruz. Bu gidişle çiftçiliği Samandağ’ında yürütmek pek akıl karı olmayacak. Bu konuda çözüme odaklanıp yeni bir tarım anlayışı olması halinde iyileşeceğini ve bunun ancak devlet teşvikiyle olacağının altını çizmek isterim. Toprağımıza sahip çıkıp kendi ürünümüzü yetiştirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

afdah.info

voir films