“BÜTÜN YURTTAŞLARIMIZI MİLLEYHA’YI KORUMAYA DAVET EDİYORUZ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

  “BÜTÜN YURTTAŞLARIMIZI MİLLEYHA’YI KORUMAYA DAVET EDİYORUZ”

Bu haber 03 Şubat 2022 - 19:48 'de eklendi ve 325 kez görüntülendi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ekoloji Birimi “2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü” dolayısıyla Milleyha Sulak Alanında Basın açıklaması gerçekleştirdi. Milleyha’nın kuşlarında, suyunda, doğasında inat ettiklerini ifade eden TİP İlçe Örgütü bütün vatandaşları Milleyha’yı korumaya davet ettiler.

TİP Samandağ İlçe Başkanı Önder Tam’ın da bulunduğu basın açıklamasını TİP Ekoloji Birimi adına Aylin Açıkgöz okudu.

Açıkgöz, açıklamasında “Bugün Dünya Sulak Alan Günü, ve bizler her geçen gün suyun bile sömürüldüğünü, canlıların yaşam kaynağının tahrip edildiğini görmekteyiz. Bizler bugün yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan, denizin kenarında susuz ve kirli bırakılmış Hatay Samandağ Milleyha Kuş Cenneti’ndeyiz. Her gün Milleyha Kuş Cenneti çöplerle, molozlarla kirletilmeye çalışılıyor, avlanma yapılmasına göz yumuluyor, bile isteye kurutuluyor. Onlara inat biz buradan sesleniyoruz: Milleyha’nın kuşlarında, suyunda, doğasında inat ediyoruz.

Milleyha Kuş Cenneti’nin kaderi bu olmamalıdır.

Milleyha Kuş Cenneti, içerisinde 300’ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan, birçok türün durağı birçoğunun evi olan çok zengin ekosisteme sahip bir sulak çayırdır. Bu kuşlardan birçoğunun nesli tükenmek üzere. Çünkü tıpkı Milleyha’da olduğu gibi habitatları yok oluyor. Bakın; uzunbacak, çatal kuyruklu martı, kıyı kuşları… Ama gelinen noktada artık bu kuşları sadece fotoğraflarda görmeye başlayacağız. Çünkü insan eliyle bu kuş türlerinin ekosistemi yok ediliyor ve denetim mekanizması olan müdürlükler, belediyeler, bakanlıklar, valilik adeta üç maymunu oynayarak avutucu cümlelerle geçiştiriyor. Eylül ayında kamuoyu tepkisinden kaynaklı buranın sulak alan ilan edileceği duyurulmuştu. Aradan yarım yıl geçmesine rağmen ne bir açıklama yapıldı ne de Tarım ve Orman Bakanlığı’na mecliste verdiğimiz soru önergesine yanıt verildi. Milleyha Kuş Cenneti’nde her geçen gün kaçak yapılaşma, avcılık, molozların dökülmesi, çevrenin kirletilmesi ve sulak alanın kurutulması daha da yakıcı hale geliyor. Bölgede var olan gölün son damlaları açılan kanalla kurutuluyor, binlerce yıllık sulak çayıra kamyonlar dolusu molozlar dökülüyor. 21.yüzyılda hala suyun, doğanın değerini anlayamıyoruz. Suya bütün canlıların ihtiyacı varken kirlenmesinde, yok olup gitmesinde hatta ve hatta bu toprakların kıyıların suların parsel parsel tapulanmasına izin veriliyor.

İşin özü, su kaynaklarının kirletildiği yetmiyor gibi tamamen yok ediliyor. En kısa zamanda Milleyha Kuş Cenneti’nin Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ilan edilmesi, alanın rehabilite edilmesi, avcılığın yasaklanması, tarımsal faaliyet için açılan kanalların kapatılması ve denetimlerin arttırılması sağlanmalıdır. Ve bu süreç bölgede yaşayan yurttaşlarımız ve yaban hayat savunucuları ile birlikte yürütülmelidir.

Doğaya verilen zararların geri dönülmez sonuçlarıyla karşılaşmak istemiyorsak bu talana bir dur denmelidir. Bütün yurttaşlarımızı Milleyha’yı, suyunu, ekosistemini korumaya davet ediyoruz.

Milleyha’nın kuşlarında, suda, doğada İNAT EDİYORUZ!” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı