ÜST REKLAM

logo

reklam

BUGÜN YA TAMAM, YA DEVAM DENİLECEK!

Mızraklı Gün Işığı Platformu kararlı! Yol sorununun çözümü için eyleme gidilecek…

Mızraklı Günışığı Platformu Mızraklı Restaurant’ta Mahallenin sorunlarını konuşmak çözüm talebinde bulunmak üzere toplantı düzenledi. Mahallenin can damarı olan yol sorunu başta olmak üzere su sorunu  da gündemi belirleyen konulardı. Mızraklı Gün Işığı Ptatformunun ev sahibi olduğu toplantıda, bugün yapım sözü verilen yolda herhangi bir girişim yapılmaz ise halk sokağa dökülüyor.

Platformumuzun hiçbir siyasi ayağı yoktur…

Serkan Aslan, Eren Aslan, Onur Demir ve Süleyman Aslan’ın platform adına yönettiği toplantıda katılımcılara teşekkür ederek söz alan Serkan Aslan, platformu tanıtarak “platformu halkımızın sorunlarını birlikte çözmek amacıyla kurduk. Platformumuzun hiçbir siyasi ayağı yoktur. Tek amacımız ve hedefimiz Mızraklı halkına hizmettir. Toplumsal ve sosyal sıkıntılarımız vardır. Başarılı olmak için bir adım atıyoruz. Şu anda en acil sorunlardan biri olan ve yaşamı olumsuz etkileyen yol sorunudur.

Bu konuda muhtarımız ve Samandağ Belediyesi Fen İşleri Müdürümüzle birlikte bir çalışma yürütüyoruz. Mızraklı Halkıolarak yol konusunda uzun süredir büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Burası unutuldu mu yoksa gözden mi çıkartıldı?

Milletvekilimiz Barış Atay yanımızda, seçimden önce de seçimden sonra da mahallemize geldi. Bize destek olmaya çalışıyor.

Hatsu gelmeden önce su bize yetiyordu şimdi su yok. Bu sorunumuzun çözülmesini istiyoruz. Bu sorunların çözülmesi için örgütlü olmamız gerekir. Örgütlü olmak için de platformu kurduk. Siyaset dışında bütün fikirlere açık olacağız. Bu sorunlarımız çözülmezse demokratik hakkımızı kullanıp eylem yoluna gideceğiz” dedi.

Vekil Atay: Sokak aralarının çoğu Bekir Karabacak döneminde yapıldı…

Barış Atay “özellikle su, kanalizasyon ve yol problemleriyle ilgili burada neler yapılabileceğine dair konuştuk. Öncelikle bazı şeylerin usulünce Belediye Başkanlığına ya da ona bağlı birimlere giderek, başvurarak mümkün olduğunca, kavga gürültü çıkarmadan nasıl çözebiliriz hep beraber konuşalım dedik. Burada genel olarak bir eğilim de ortaya çıktı. Fakat görünen o ki şuana kadarki başvurularımızın ya da sonuç almaya yönelik girişimlerimiz çok da başarılı olamamış. Platform yetkilisi arkadaşlarımızın söylediklerine ek olarak açıkçası keşke Defne’den bu tarafa olsa diyeceğim ama Defne’de çok farklı durumda değil. Bunu sürekli söylüyoruz, sokak aralarının çoğu Bekir Karabacak döneminde yapıldı. O günden bu tarafa daha bir tane çimento dökülmüş değil. Bırakın asfalt yol çalışmasını, kaldırımları. Sokaklarımız biliyorsunuz aslında çimento. Neredeyse 30 yıl. Bu sıkıntılar 2018 yılında hala bu cümleyi sarf ediyor olmamız çok kötü ama bu süreç sağ siyasete tahakkümün bir sonucu. Sağcı bölgelerin oyunu almak adına sol, sola yakın ve ne yazık ki alevi kökenli insanların yaşadığı bölgelerin sürekli 2. plana atılmasının sonucunu yaşıyoruz. Daha önce örnek verdik dağ köylerinden tutun da Altınözü, Yayladağı, Reyhanlı, Kırıkhan gittiğiniz zaman 20 sene öncesindeki durumlarını hatırlayabiliyorum, şimdi gördüğümde bambaşka ilçeler. Altınözü’nün neredeyse yolların ulaşmadığı bir mahalle, yolların ulaşmadığı bir köy kalmamış. Burada mesele kişileri suçlamakla ilgili bir mesele değil. Ben, her defasında aynı şeyi söylüyorum. Bizim burada yapmamız gereken bu dayanışmayla bir siyaset biçimini değiştirmeliyiz.

Burada CHP’den Lütfü Savaş seçildi, x kişisi seçildi, işte burada Mithat Nehir değil de öbürü oldu falan probleminden çok gelen kişinin bu hakim siyasete kendini kaptırması sorununu çözmemiz gerekiyor. Çünkü bizim en büyük problemimiz o. Şimdi burada sonuç itibarıyla Samandağ sol bir partiden başka bir yere kayma ihtimali olmadığını hepimiz biliyoruz. Ama konuştuğumuz sorunlar zaten sol partilerin içinde olan insanların da bizatihi bir tarafı olan problemler. Demek ki bizim problemimiz kişi ile alakalı problemler değil. O yüzden bunu yerelde nasıl çözebilirizi konuşacağız. Ama sanırım artık benim gördüğüm başvurudan daha fazla diş çıkarmamız gerektiği çok net olarak önümüzde duruyor. Bunu da bu yerel seçim öncesi dönemde ve daha sonrası seçilecek olana yerel seçim sonrasında nasıl bir yöntemle yolla ulaşabiliriz. Bunu hep beraber tartışalım. Ayağınıza sağlık hoş geldiniz”dedi.

Yollar Büyükşehir’in uhdesinde …

Toplantıya davet edilen bir diğer isim de Samandağ Belediyesi Fen İşlerli Müdürü Mehmet Ali Bulut, yaptığı konuşmada “bu yollar Büyükşehir’in uhdesinde olan yollardı. Büyükşehir organize olamadığı için bir de bütçeyle ilgili büyük sıkıntılar çekti. Sebebi mecliste var olan dengesizlikler, bütçeyi meclisten geçirememesi, 1 yıl boyunca maaşları bile alamayacaktı büyükşehirdekiler, o da zar zor 3-4 tane meclisten sonra geçti. Bizim yollara geldiğimiz zaman gerçekten hani bir kısım ayrılık var o siyasi iradeye bağlı bir durum ben bizle ilgili olan kısmı sizlere anlatacağım. Bizim memlekette hizmetler yapılırken sürekli Büyükşehir’ e Samandağlıların sizlerin talepleri üzerine, çünkü siz Büyükşehir’i tanımazsınız bilmezsiniz sürekli bize gelirsiniz, biz de adınıza onlardan isteriz ve ya muhtarımız, Platform yetkilisi arkadaşımız gibi değerli arkadaşlarımız, ilgili siyasi yetkililer gelirler onlarla beraber Büyükşehir’i ziyaret ederiz, onlardan sözler alırız. Biz bu arkadaşlardan 3- 4 kere söz aldık, Büyükşehir’in mantığı her zaman bu “Siz yeri hazırlayın, biz gelip yapalım”. Organize olamadılar. Sıkıntı yok biz yine gücümüz yettiğince yapacağız yardımcı olacağız diye söz verdik. Sonuçta CHP Belediyesi, burası da CHP Belediyesi ve bu bölgenin tamamını toparladık. Parkesi vardı bayağı bozuktu, kanalizasyon şebekesi düzenlendi. Şebeke çalışmasında çıkartılan malzeme aynı noktaya döküldü çalışmalar böyle sıkıntılı oldu. O yüzden tıraşlama, toparlama, zemin hazırlama çalışmalarını yaptık. Bununla ilgili 3-4 kere söz aldık, muhtarımız da iyi bilir, bununla ilgili sözler verildi ve en son Pazartesi gününe son sözlerini verdiler arkadaşlar. Nihat Tazeaslan’la görüşüp sözünü aldık. Yani 2-3 sebebi var biri bütçe, bir tanesi de organizasyon sıkıntısı. Pazartesiye sözü alındı normal asfalt çalışmasına başlanacak. Ödenek ayarlandı” dedi.
‘Bize verilen söz yerine getirilmediği takdirde burada bulunan arkadaşlarla birlikte Büyükşehir’e giderek kendimizi ifade edeceğiz’ diyerek mahallesini sahiplenen Mızraklı Muhtarı Semih Bal, yaptığı konuşmada “bizler konuyla ilgili toplumun birçok ileri gelenleri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün yetkililerle görüşmeler yaptık. Şu anda önümüzdeki hafta başında yolun yapımına başlanacağının sözünü verdiler. Bize verilen söz yerine getirilmediği takdirde burada bulunan arkadaşlarla birlikte Büyükşehir’e giderek kendimizi ifade edeceğiz. Muhtar olarak her zaman halkın yanındayım. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım” dedi.
Sözümüz Var Topluluğu aktivistlerinden İşadamı Ayhan Kara, Günışığı Platformu yanı sıra ilçe genelinde sözü olan herkesi desteklediklerini, talep olması halinde her tülü eylemsellikte birlikte hareket edebileceklerini belirterek, “arkadaşlar önümüzde geçmiş zamanda yaşanan bir Tekebaşı, bir Sutaşı eylem kararı var yol için halk yürümeseydi, o yollar yapılmayacaktı. Demek ki burada ağlamayan çocuğa meme verilmiyor. Bunu gördük. Şimdi ben uzatmayı sevmiyorum Mithat Nehir ve Hülya Nehir üçgün kapılarının önündeki çamurdan eşikten atlayarak geçi versin, bu halkın nasıl eziyetler çektiğini anlarlar. Eğer bir protestoysa bu şekilde sonuç alırsın. HBB Başkanını bir ortamda yakaladık yolu sorduk, hemen eline telefonu aldı bilmem ne müdürünü aradı ‘şu adresteki yol ne zaman yapılacak’ diye sordu. ‘Temmuz’ dedi karşıki ses. Başkan ‘yok’ dedi ‘biz Ağustos diyelim yalancı çıkmayalım.’  Şimdi Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık sonuç yok. Ama şov yapıldı mı? Yapıldı. Bunlar Şovu çok seviyorlar. Ne zamana kadar böyle tepelerinde giyotin gibi durduğumuz ana kadar. Şov yapmaya devam ediyorlar. Ne yapabilirsek bu zamanda yapacağız. Bu aralar harıl harıl çalışıyorlar. Birilerinin oyunu alabilmek için çok ciddi emek sarf ediyorlar. Bunların hepsi seçim yatırımı. Seçim bitecek yollar gene ayrılacak. Ankara’da 7/24 kapı arşınlıyorlar. Samandağ Mızraklı deseniz yolunu bilmez iş ahkam kesmeye gelince mangalda kül bırakmaz. Biz size gerçekten değer veriyoruz. Halk birlik olup hakkını aramalıdır. Aksi halde siyasiler sorun çözmüyor. Bunun için platformları önemsiyoruz” dedi.

HDP adına konuşan Av. Çetin Sakallı “halkın içinde olmadığı bir Belediye yönetimi olmaz. Alınacak kararların halkla beraber alınması gerekiyor. 2018 yılında hala yol sorunu olur mu?
Halk sorunlarına sahip çıkmalıdır. Tekebaşı Meydan RES eylemlerinde olduğu gibi. Orada halk birlikte davrandı ve yaşam alanlarına RES’leri kurdurtmadı. Bu konularda demokratik çerçevede kalmak kaydıyla sesimizi yükseltmeden neticeye gidemeyiz. Platformu kuran arkadaşları kutluyorum. Başarılar diliyorum. Biz her zaman desteğe hazırız” dedi.

Vatandaşların kimi zaman tepki gösterdiği Belediye Temsilcisine, ‘daha önce neredeydiniz, seçim yatırımı için mi geldiniz. Bizi kandırmaya mı geldiniz?’ sitemi ile tansiyonun yükseldiği toplantıda Mahalle Muhtarı ve toplantı yöneticileri araya girerek vatandaşı teskin ettiler.

Barış Atay, Mızraklı Muhtarı Semih Bal, Sözümüz Var Topluluğu temsilcileri, HDP ve SYKP’li yöneticiler, Günışığı platform üyeleri, Samandağ Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mehmet Ali Bulut, Byaslan Şirketler Grubu sahipleri Kemal Aslan ve Yusuf Aslan, işadamı Ayhan Kara ve Mızraklı Mahalle halkından çok sayıda kişi toplantıya katılım gösterdi.

Platform adına tekrar Serkan Aslan, “Mızraklı halkının sorunlarını kendi sorunları gibi kabul edip Mızraklı Gün Işığı platformunun 29 Kasım Perşembe akşamı mızraklı restaurantta düzenlediği toplantıya katılıp bize destek veren başta halkımıza, siyasi parti, tüm oluşum ve kurum temsilcilerine platform adına verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Share
326 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?