BU YOL, SAMANDAĞ'IN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİR TANESİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BU YOL, SAMANDAĞ’IN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİR TANESİ

Bu haber 27 Şubat 2019 - 8:49 'de eklendi ve 229 kez görüntülendi.

Çevlik-Arsuz Yolu İçin Ödenek Aktarıldı, İhale Gerçekleşti


1979 yılından beri gündeme gelen, yıllarca programa alınan, ancak kimi zaman “1TL” ödenek aktarılarak gelecek yıla bırakılan, ancak programdan da çıkartılmayarak uzun bir süre ilimiz gündeminde kalan Samandağ- Çevlik ile Arsuz arası yolun yapım ihalesinin gerçekleşeceği bildirildi. Konu üzerine açıklama yapan Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, Samandağ- Çevlik ile Arsuz arası yolun Samandağ için ‘Çılgın Proje’ olduğunu söyledi.

Samandağ-Arsuz arasındaki kıyı bandında yer alan yolun ihalesinin yapıldığını ve bu güzergahın Türkiye’nin en güzel ve en önemli destinasyonlarından birisi olacağını söyleyen Milletvekili Hüseyin Yayman açıklasında; “Samandağ-Arsuz yolunun ihalesi yapıldı. Bu güzel gelişme Samandağ’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Bu yol, Samandağ’ın en önemli projelerinden bir tanesidir. Bundan sonra bir vatandaşımız, Belen ilçesinden Topboğazı’na gelip Samandağ’a geçtiğinde, aynı güzergahı takip edip geri dönmeyecek. Bundan sonra inşallah, Samandağ Çevlik-Arsuz arasındaki bu yol Türkiye’nin en güzel destinasyonlarından birisi olacak ve vatandaşlarımız güzergahı takip ederek İskenderun’a geçecek. Aynı zamanda yol üstünde güzel bir bisiklet yolu da olacak.”

40 yıllık bir serüveni olan Çevlik-Arsuz yolu tamamlandığında, 111 km’lik iki ilçe arasındaki mesafe de 46 km’ye düşmüş olacak.

Bu arada, çözüm anahtarının Vali Rahmi Doğan tarafından bulunduğu ve daha önce Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları tarafından proje çalışmaları yürütülen bu yolun “Güvenlik Yolu” ağına alındığı, böylelikle ödenek temin edildiği ve yapım işi ihalesinin de geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirildiği, işi üstlenen firmanın da en kısa sürede yolun yapımına başlayacağı öğrenildi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı