ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Aralık 2016

“BU VATAN HEPİMİZİN ORTAK VATANIDIR”

mevlud-oruc

“BU VATAN HEPİMİZİN ORTAK VATANIDIR”

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi Mevlüd Oruç, basın büromuza yolladığı açıklamada ilimize bağlı Antakya ilçesinin en merkezi caddelerinden birinin “ Yavuz Sultan Selim” caddesi adını taşıdığına işaretletti. Oruç, açıklamasında Yavuz Sultan Selim ismini istemediklerini belirtti. İlçemizde Samandağ Belediye Başkanı Ve Meclis Üyelerine seslenen açıklamasında Oruç, ‘biz Hatay ili, Samandağ ilçesi, Atatürk mahallesi, Nazım Hikmet Ran Caddesi “Yavuz sokak” sakinleri olarak mevcut sokak ismimizin uygun olmadığını ve değiştirilmesini talep ediyoruz’ dedi.

Vatandaşların önemli bir bölümünün hassasiyetlerini dikkate almamak yanlıştır ve bölücülüktür…

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi Mevlüd Oruç, “Meydanlar, köprüler, caddeler, sokaklar vb ortak kullanım yerlerine vereceğimiz isimler herkesi kapsayan veya en azından itiraz etmeyeceği isimler olmalıdır. Bazı isimler zihnimizde şiddet, mezhepçilik, Alevi katliamı, nefret, savaş, sömürü, sürgün, tehdit, hakaret vb olumsuz çağrışımlar yapmaktadır. Herkesin kullanımına açık ortak yerlerin isimleri ötekileştirici, dışlayıcı ve bölücü olmamalıdır.  Basit bir şirkette bile şirket ismi ortakların ortak kararı ile verilir. Aileler çocuklarına, evine, çiftliğine, iş yerine vb isim verirken her istediği ismi veremez. Özel diyebileceğimiz alanlarda dahi bazı sınırlamalar var.  Anne-babalar örneğin aşağılayıcı, nefret uyandırıcı ve hakaret içeren isimleri çocuklarına verilemez. Ortak vatanımızda kader ortaklığımızı gölgeleyecek isimlendirmeler, karar ve uygulamalar bölücüdür. Yerel ve genel yöneticiler karar alırken, hizmet verirken, isimlendirme kararı alırken ideolojik davranamaz, kendi yaşam tarzının, kendi inancının ve kendi kültürünün kodlarını, simgelerini, isimlerini dayatamaz.  Ben yaptım oldu, ne haliniz varsa görün diyemez. Çağdaş uygarlık seviyesini aşmayı hedefleyen demokratik Türkiye de asli vatandaş ve tali vatandaş, makbul vatandaş ve gayri makbul vatandaş olmaz. Bazı vatandaşların hassasiyetlerine mutlak duyarlılık ve bazı vatandaşların hassasiyetlerine mutlak duyarsızlık bölücülüktür. Vatandaşların önemli bir bölümünün hassasiyetlerini dikkate almamak yanlıştır ve bölücülüktür” dedi.

Yavuz Sultan Selim İsmi Yanlıştır

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi Mevlüd Oruç, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının önemli bir bölümünün kültüründe, inancında, yaşam tarzında, adetlerinde, gelenek ve göreneklerinde, ananelerinde “Yavuz Sultan Selim” ismi yoktur. Yöneticilerimiz Yavuz Sultan Selim ismini çok istiyorlarsa çocuklarına, torunlarına, kendi evlerine, apartmanlarına vb versin. Ortak kullanım alanlarımıza “Yavuz Sultan Selim” isminin verilmesine şiddetli itirazımız var ve kaldırılmasını talep ediyoruz. Sadece ülkemiz vatandaşlarının değil bütün insanlığın kullandığı İstanbul’daki 3. Köprüye “Yavuz Sultan Selim” ismi vermek en hafif deyimle abesle iştigaldir. Alevi katliamı yaptığını bilerek bu ismi gözümüze sokmanın ne anlamı var? Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne kimsenin itirazı olmamıştı. Mesela Anadolu Selçuklu devletinin kurucusu ve sultanı Süleyman Şah ismine kimsenin itirazı olmaz mesela.  Yavuz Sultan Selim isminde anlamsız ısrar niye?”dedi.

Barış Ve Kardeşlik Şehrine Yakışmaz

‘İlimizde huzur, uyum, bir arada barış içinde, kardeşçe yaşamak hepimiz için yaşam kültürü olmuştur’ diyerek açıklamasını sürdüren Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi Mevlüd Oruç, “barış içinde kardeşçe yaşamımızı bütün dünyaya gururla örnek göstermeye devam edeceğiz. Hatay il’i, Antakya ilçemizin en merkezi caddelerinden birisinin adı “ Yavuz Sultan Selim” caddesidir.  Bir arada, kardeşçe yaşamın başkenti olmakla öğündüğümüz Hatay ilimize bu isim uygun değildir. Hatay ilimiz ve özellikle Antakya birçok anadilin ve inancın, etnik yapının huzur içinde yaşam alanıdır. Yavuz Sultan Selim ismi huzur ortamına yönelen bir nefret söylemi, bir tehdit ve bölücülüktür. Ayrıca “Yavuz Sultan Selim Caddesi” üzerinde dinlerin ve inançların kardeşliğini ifade eden “Medeniyetler Alanı ve Anıtının” olması trajikomik bir vaziyettir. Herhalde birileri insanları deniyor ya da alay ediyor. En azından yapılan medeniyetler anıtı için “ Yavuz Sultan Selim Caddesi” ismi değişmelidir. Bu caddenin ismi medeniyetler caddesi olabilir mesela.  Ayrıca  “Medeniyetler anıtı” yapıldıktan sonra parçaları neden söküldü? Yıllar geçmesine rağmen neden hala yerine konulmadı.  Hıristiyanların “Hac’ı”, Müslümanların “Hilal’i” ve Yahudilerin “Hz. Davut Yıldızının” bir arada, yan yana, kardeşçe, barış içinde durması kimi nasıl ve niçin rahatsız etti. Kardeşçe ve barış içinde yaşamın başkentinde bu anlamsız ve gereksiz sökme işlemi yapılır mı? On yıllardır oluşturmaya çalıştığımız barış ve kardeşlik kenti mesajı kimi rahatsız ediyor?  Sökülmesini isteyen merci kimdir? Bu vatan hepimizin ortak vatanıdır. İyi günde de kötü günde birlikte olacağız. Kimin ne kaygısı ve korkusu varsa paylaşsın? Bizde bilelim ki birlikte korkup, kaygı duyalım. Sökülmesi gerekiyorsa da ikna olalım ve birlikte sökelim”dedi.

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Ve Meclis Üyelerine

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve her partiden HBŞB meclis üyelerinden talepte bulunduğunu beyan eden Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi Mevlüd Oruç, “aynı şekilde Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve her partiden meclis üyelerinden talep ediyoruz. “Yavuz Sultan Selim Caddesi” ismini değiştirelim. Tarihten bir isim gerekiyorsa itirazımızın olmayacağı isimler kullanalım. Tarihimizden ötekileştirmeyen, dışlamayan, bölmeyen isimler çoktur. Mesela Antakya’mızın bir caddesine verilen Süleyman Şah Caddesi ismine hiç kimsenin itirazı olmamıştır. “Şair Fuzuli” büyük bir şahsiyet değil mi? “Fuzuli Caddesi” ismine kimsenin itirazı olmaz. 15 Temmuz şehitleri caddesi, BEYAZİD-İ BESTAMİ Hazretleri caddesi vb birçok isim var”dedi.

Samandağ Belediye Başkanı Ve Meclis Üyelerine

Açıklamasının devamında ‘ “Yurtta Sulh ve Cihanda Sulh” şiarını kendimize rehber edinmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız’ diyerek devam ettiren Oruç, “biz Hatay ili, Samandağ ilçesi, Atatürk mahallesi, Nazım Hikmet Ran caddesi “Yavuz sokak” sakinleri olarak mevcut sokak ismimizin uygun olmadığını ve değiştirilmesini talep ediyoruz. Sokağımızın resmi olarak adı “YAVUZ” sokak” olsa da sokağımız fiili olarak bu isim ile bilinmemekte, bu isim ile anılmamakta olup, biz bu isimi kullanmadık ve kullanmaya niyetimiz yoktur. “Yurtta Sulh ve Cihanda Sulh” şiarını kendimize rehber edinmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Atatürk’ün “Yurtta Sulh ve Cihanda Sulh” sözüne ve bir arada, kardeşçe ve sulh içinde yaşam kültürümüze uygun bir sokak isminin verilmesini acilen talep ediyoruz. “SULH SOKAK” ismi barışçıl yaşam tarzımızı ifade edebilen ve biz sokak sakinleri için uygun isimdir. Ayrıca Samandağ ilçemize hizmet etmiş insanların adlarını yaşatabilmeliyiz. Samandağ ilçemize on yıllarca Şoförler odası başkanı olarak ve bir dönem belediye başkanı olarak hizmet veren Ali Terzi, Samandağ eski belediye başkanları Yunus Nural, Zeynel Abidin Cilli ve diğer belediye başkanlarının ve On yıllarca Avukatlık ve Samandağ belediye meclis üyeliği yapan Cuma Dalgıç vb kişilerin adlarını yaşatalım. Sokağımıza ilçemize hizmet veren insanların herhangi birinin adının verilmesini öneriyoruz. Samandağ Belediye Meclisinin yapılacak ilk toplantısında sokak ismimizin değiştirilmesini ve HBŞ Belediye başkanlığına ve meclisinin onayına sunması gerekiyorsa sunmasını talep ediyoruz” dedi.

Share
691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?