”BU TARİHİ DAVADA MÜDAHİL OLUN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

  ”BU TARİHİ DAVADA MÜDAHİL OLUN”

Bu haber 15 Mart 2017 - 15:56 'de eklendi ve 394 kez görüntülendi.

 

 

Geçtiğimiz yıl Twitter hesabından “Arap Alevisi demeyi bırakın kendinize Alevilikle hiçbir alakanız yok itikadınız sapık gerçek Alevilere kurban olun siz” paylaşımını yaparak büyük tepki toplayan Fahri Fatih Tezcan’ın ceza davasının 31.10.2016 Pazartesi günü ilk duruşması görülmüştü. Mahkeme ise davanın ikinci duruşmasının 20 Mart 2017 Pazartesi görüleceği kararını verdi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz davanın müşteki Avukatlarından Anıl Cevahir Can, Gazetemize açıklamada bulunurken gelişen süreç ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Can, Gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ”Davada müşteki olarak ilk avukatlardan ben ve Av. Edip Hadimoğluları yer aldık. Daha sonra bu sürece Av Adnan Eryılmaz ve diğer müştekiler Ayna Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ümit Sağaltıcı, Sovtna Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Arslan, Eczacı Nihal Ekiz,  Hukuk Fakültesi Öğrencisi Mehmet Özben, Güney Cuma Can, Gülay Baygın, Mustafa Çelik, Gökhan Gül katılmışlardır. Dosyada üniversitesine geri döneceğinden katılan sıfatıyla yer alan ilk kişi Mehmet Özbendir. Duruşma günü gelmeden gidip müşteki olduğunu beyan etmiştir.

Hakaretin içeriği insanımızı rencide etmiştir. “İtikadınız sapık” kelimesi İslam inancına mensup biz Alevilere yapıldığı için dolayısıyla Fatih Tezcan aynı zamanda islama hakaret etmiştir.  Bu bölgede yaşayan duyarlı her bir bireyin. 20 Mart 2017 pazartesi tarihinde katılmaları toplumsal hassasiyet için önemlidir. 20 Mart 2017 tarihindeki duruşmaya katılan sıfatıyla beyanda bulunabilecektir.”

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

Av.Anıl Cevahir Can, Fatih Tezcan ve o zihniyetteki hiç kimsenin birlikteliğimizi bozamayacağını ifade ederken, açıklamasını şöyle sürdürdü; ”Dikkatle irdeleyecek olursa tarihsel süreç içerisinde Alevi inancına mensup insanlarımız, Sünni inancına mensup insanlarımıza hakaret etmemiştir. Çünkü Alevi İslam inancı her türlü dine, mezhebe, ırka, hoşgörü anlayışını içermektedir. Mezheplerin kardeşçe yaşadığı ülkemizde ve bölgemizde Fatih Tezcan zihniyetindeki kişilerin birlikteliğimize zarar vermesine izin vermeyeceğiz.”

“DEVLETE KARŞI İSYAN ETTİREMEYECEKLER”

Can, ayrıca Tezcan ve çizgisindeki zihniyetin Arap Alevi halkımızı devlete karşı isyan ettiremeyeceklerini ifade ederken, ”Daha önceki tarihlerde Alevi Kanaat önderlerinin yargılanma süreçlerine nasıl müdahale ettiysek, bundan sonraki süreçlere de müdahale etmeye devam edeceğiz. Biz Aleviler bu ülkenin asli unsurlarıyız. Kurtuluş savaşından bu yana bu ülkenin birliğine müdahale eden her türlü emperyalist baskılara zulümlere, savaşlara direndik. Fatih Tezcan ve onun zihniyetindeki kişiler, bu bölge halkını provoke ederek, devlete karşı isyan ettirme amacında iseler bu amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Ortadoğu Coğrafyası şuan kan ve katliamlara sahne almıştır. Emperyalist güçler mezhepleri birbirine kırdırarak petrol ve enerji vampirliğine devam etmektedirler. Bugün Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de oynanan oyunlar. Enerji petrol ve İsrail’in güvenliği içindir.  Mezhepleri birbirine kırdırma ilimizde de denenmeye çalışılmış ama asırlardır burada yaşayan her türlü, etnik ve dini yapıya sahip bizlerin duyarlılığı sayesinde bu gibi oyunlar bozulmuştur.” şeklinde konuştu.

“NİFAKÇILARIN KARŞISINDAYIZ”

Avukat Anıl Cevahir Can, Alevi İslam Dinini kullanarak rant sağlamaya çalışan din bezirganlarının da karşısında duracaklarını belirtirken, şöye devam etti; ”Bazen Alevi İslam inancına sahip bizler arasında nifak sokan kişilerde karşılaşabilmekteyiz. Biri çıkıp Mehdi’nin habercisi olduğunu iddia etmekte, uçma kabiliyetine sahip olduğunu insanlara anlatmakta, ona karşı çıkan Alevi kanaat önderlerini darp etmektedir. Bizler aramıza nifak sokmaya çalışan ve bizdenmiş gibi gözüken bu gibi kişilere de karşıyız. Alevi İslam dini hiç kimsenin tekelinde değildir. Alevi İslam dinini kullanarak siyasi ekonomik, çıkarlar bekleyenlerinde karşısında olmaya devam edeceğiz.”

“ESAD AİLESİ EN GÜZEL ÖRNEKTİR”

Can, gündeme oturacak açıklamasında ”Bölgede insanımızın iş başvurularında devlet memuru olma gayretlerinde engel olunması, sırf Alevi olduğu için iş başvuruları red edilmektedir. Devletin her bir idari yapılanmasında Aleviler istihdam edilmelidir. Böylelikle Alevi İslam inancından haberi olmadığını, bilgi sahibi olmadığını iddia ederek Alevilere hakaret etme zemini ortadan kaldırılmış olur. Bunun en güzel örneği Suriye’dedir. Suriye’de farklı mezheplere mensup olan insanlara devletin her kesiminde görevler verilmektedir. En başta Suriye Devlet Lideri Beşşar Esad Alevi İslam inancına sahip olmasına rağmen, Sünni Mezhebine mensup Esma Esad ile evlenmiştir. Çocuklarının eğitimi Hristiyan okulunda verilmektedir. Bu örnek Ortadoğu Halklarının kardeşçe yaşayabileceğinin örneğidir.  Her bir bireyin mezhebine, dinsel tercihine karışılmamalıdır.” ifadelerine yer verirken, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“AÇLIK VE SEFALET VAR”

Petrol ve enerji için Ortadoğu kan denizine dönmüş durumdadır. Savaşların asıl gerekçesi petrol ve enerji olsa bile “Ne kadar Müslüman ölürse karımdır” anlayışı şuanki durumu özetlemektedir. IŞİD gibi örgütler finansal ve silah açısından desteklenmekte bu da bölgede uzun yıllar yaşanacak Tramvalara sebebiyet vermektedir.  Libya, Suriye, Irak ve Yemen’de insanlar öldürülme korkusundan ziyade şuan açlık ve sefalet içerisinde yaşamaktadırlar.”

“20 MART’TA BEKLİYORUZ”

Avukat Anıl Cevahir Can, bütün kesimleri 20 Mart günü görülecek davada müdahil olmaya davet ederken, konuşmasını; ”Ortadoğu’nun geldiği boyut son derece açık iken ülkemizde ve bölgemizde mezhepsel çatışmaların yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Kardeşliğimizi bozmaya çalışanlara karşı yerel idarecilerimizi, siyasal toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, uykudan uyanmaya davet ediyor. 20 Mart 2017 tarihindeki yargılamaya yargılamaya müdahil olmaya çağırıyoruz. Saygılarımla.” sözleri ile noktaladı.

 

 

 

 

Milletvekili Ahrazoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

 “MİNNET VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, “Uzun yıllar gecesini gündüzüne katarak yoğun bir çalışma sonucunda elde edilen birikimi, insanların sağlıklı yaşayabilmesine adayan ve bunu bir ömür sürdüren doktor ve tıp çalışanlarımızın hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Tıp camiasının temsilcilerinin, insanların bir nefes sıhhati için gecesini gündüzüne katarak, fedakarca çalışmakta olduğuna dikkati çeken Ahrazoğlu, bu fedakarlıkların bütün insanlık tarafından büyük takdir gördüğünü belirtti ve “Sağlığımızı emanet ettiğimiz, yaptıkları görevle çok kutsal bir misyon yüklenen sağlık çalışanlarımızı bu gün bir kez daha hatırlayıp, minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. İnsanlarımıza etkili sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev tabii ki doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza düşmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir toplumun sağlık sektörüne verdiği önem ve tıp alanındaki gelişmişlik düzeyinin, o ülkenin insana verdiği değerin ve uluslararası değerinin en önemli işareti olduğunu belirten Ahrazoğlu, mesajında şunları kaydetti; “Bu önemli görevi yürüten sağlık personelinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, mesleki sorunlarının giderilmesi iktidarların asli görevidir. Bu konuda MHP olarak çok sayıda teklifimiz bulunmakta olup, her türlü desteği vermeye hazırız.

Bölücü teröre karşı güvenlik güçlerimizle birlikte ön saflarda yer alan hekim, hemşire, hasta bakıcı, ambulans şoförü ve tüm sağlık çalışanlarımızın fedakârlığına minnet ve vefa borçluyuz.

İnsanların daha sağlıklı, daha mutlu yaşam sürmesine hizmet etmeyi amaçlayan tıp bilimi, geçmişten gelen tüm birikimleri de kullanarak sürekli ilerleme içinde olmuştur. ‘Önce insan’ anlayışının benimsendiği günümüz dünyasında, herkesin kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi çağdaşlığın öncelikli şartıdır.”

“Tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarım”

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz” diyerek kendi sağlığını emanet ettiğini belirterek; “Hastalarını kendi yakını olarak kabul ederek hizmet veren, bu kutsal ve onurlu mesleği büyük bir özveriyle yerine getiren, ülkemizin her köşesinde şifa dağıtan, alın teri döken tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarım.” açıklamasında bulundu.

​Haber-foto: Ümit Sağaltıcı