ÜST REKLAM

logo

reklam

BU SU ARITILIYOR MU?

 

İlçemize bağlı Tekebaşı Mahallesi sakinlerinden bazı vatandaşlar, Set yolunun sonlarına doğru Asi Nehri’nin Akdeniz ile buluştuğu noktaya yakın bir bölgeden etrafa yayılan kokulardan rahatsız olduklarını belirttiler.

Kokuların nereden geldiğini sorduğumuzda, Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Metin Eryılmaz’a ait bir süt ürünleri fabrikasının olduğunu, bu fabrikadan Asi Nehri’ne kadar su tahliye borusunun döşendiğini, döşenen borudan akan suların özellikle yaz aylarında insan ve hayvan sağlığını tehdit eden kokular yaydığını ifade ettiler.

Vatandaşlar, bu suların arıtılıp arıtılmadığını, fabrikada arıtma cihazlarının olup olmadığını sordular.

Konu ile ilgili danıştığımız uzmanlar ise bu tür kokuların insan sağlığı ile birlikte hayvan sağlığını ve çevreyi de etkilediğini belirtirlerken, konu ile ilgili şu ifadelere yer verdiler; ”Süt fabrikası atıklarının, çevre kirlenmesine neden olmadan atılması en önemli problemlerdendir. Süt fabrikaları atıkları içerisinde mikroorganizmaların çoğalması için gerekli olan besin maddeleri bulunmaktadır. Bununla beraber bu atıklar sinekler, böcekler, kemiriciler içinde önemli bir besin kaynağıdır. Mikroorganizmalar için iyi bir ortam oluşturması ve içerisindeki organik ve inorganik maddeler nedeniyle toksik maddelerin meydana gelmesi, hatta patojen organizmaların bulunması nedeniyle, süt fabrikası atıkları halk sağlığı açısından olduğu kadar, diğer canlılar açısından da potansiyel bir kontaminasyon(kirlilik) kaynağıdır.

Sütçülük atıkları çevreye olduğu gibi atıldığı zaman, bu atıklarda bulunan organik maddelerin atıldıkları yerlerde özellikle akarsularda, göllerde ve hatta denizlerde neden oldukları kirlenmenin ekolojik ve ekonomik önemi birçok yerli ve yabancı araştırmalarda ve yayınlarda vurgulanmıştır.

Bugün teknolojisi ileri ülkelerde tesis temizlemede kullanılan sular dahil süt fabrikalarında elde edilen atıklar hiçbir işleme tabi tutulmadan olduğu gibi çevreye, akarsulara atılamazlar. Bunun için bu ülkelerde yasal önlemler alınmıştır. Zira işletmeden çevreye atılacak peynir suyu ve yayık altı atıldıkları ortamda bulunan oksijeni tüketmekte ve hayatı yok etmektedir. Sütçülük atıklarında bulunan çeşitli organik maddelerin atıldıkları ortamda parçalanması sırasında tükettikleri oksijen miktarına “Biyokimyasal Oksijen Gereksinimi” denilmektedir. Çizelge 1 süt ve bazı sütçülük atıklarının biyokimyasal oksijen gereksinimlerini göstermektedir.”

Haber-foto:Ümit sağaltıcı

Share
706 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?