ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Şubat 2017

BU SESİ DUYAN YOK MU?

Çöğürlü Halkı: Taş Ocağı Yerleşim Alanından Çıkarılsın

İlçemize bağlı Çöğürlü Mahallesi halkı, Kalla Taş Ocağının meydana getirdiği patlamalardan rahatsız olduklarını, hayati tehlikelerinin olduğunu belirterek yetkililere seslendiler.

Yaşanan patlamaların yaşam alanlarını tehdit ettiğini belirten Çöğürlü halkı sakinlerinden Mehmet Doğru, Fevzi Doğru, Semir Doğru, İbrahim Doğru ve Nasır Kılınç, basın büromuzu ziyaret ederek konu ile ilgili Gazetemize açıklamada bulundular.

Mağdurlar yaptıkları ortak açıklamada; ”patlamadan kaynaklı erik bahçelerimiz zarar görüyor. Konuyu ilçe jandarma komutanlığına intikal ettirdik, gelip keşif yaptılar. Hayatımızın güvencede olmadığını belirttik. Biz Kalla şirketine ‘hiç vicdanınız yok mu” dedik onlar da bize ”vicdanımız yok” cevabını jandarmanın önünde verdiler” ifadesinde bulundular.

Yapılan patlamaların hayatlarını tehdit ettiğini belirten Çöğürlü halkı, öte yandan patlamaların SİT alanında yapıldığını belirterek, ” biz bu sorunun hukuki yollarla çözüm bulması için şikayetimizi yaptık, biz uzlaşmak istemiyoruz. Bizler uzlaşmacı olarak kimse gelmesin” ifadelerini kullandılar.

Patlamadan kaynaklı zarar gören ağaçları gören vatandaşlar, bin bir emekle yetiştirdikleri ağaçlarının heba olduğunu görünce oğulları ölmüş gibi acı duyduklarını belirttiler.

Konuyu gerekirse Ankara’ya kadar taşıyacaklarını ifade eden Çöğürlü halkı, ”buradan Kaymakam beye ve Belediye başkanına, Hatay büyükşehir’e ve CHP İlçe Teşkilat başkanı İbrahim Aydoğan’a sesleniyoruz. Gelsinler, incelesinler. Onları göreve davet ediyoruz” diyerek yetkililere seslendiler.

Mağdurlar açıklamalarının devamında; ”bizim başımıza bir şey gelirse sorumlusu Ali Kalla ve oğludur. Biz daha öncede bu sorun ile ilgili vatandaşlarca şikayet ettik. Fakat korkutulan veya para verilen bir çok insan şikayetini geri çekti. Halk korkutulunca siniyor. 30 yıllık esnaf olan bir vatandaşımız şikayetini geri çekmediği için iş yerinde darp edildi, yetmedi vatandaşın kendilerinden rüşvet talep ettiği dedikodusu yapıldı. Biz sadece malımızın ve canımızın güvenliğini istiyoruz. Bu taş ocağının yerleşim alanı içinden çıkarılmasını istiyoruz. Biz bu taş ocağı nedeni ile arazilerimize gidemez olduk. Her patlamada başımıza kaya düşecek korkusuyla ağaçların altına giriyoruz.

Son olarak ”Milletvekilleri, Hatay Valisi, İlçe Kaymakamı, Samandağ Belediye Başkanı sesimizi duysun! Tozdan ağaçlar verimsiz oldular, hayatımız da tehlikede. Yerleşim alanında taş ocağı mı olur?” diyerek yetkililerden seslerine kulak vermelerini istediler.

 

Share
731 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?