BU SENE EĞİTİMİ ES GEÇEBİLİR MİYİZ? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BU SENE EĞİTİMİ ES GEÇEBİLİR MİYİZ?

Bu haber 25 Eylül 2020 - 9:12 'de eklendi ve 198 kez görüntülendi.

Eba’dan ders dinlemeye çalışan öğrenciye, MEB’den “ÇOK KALABALIK!” Cevabı…

2020-2021 eğitim öğretim dönemi kaosla başladı. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çöktü. Sisteme giriş yapmak isteyen öğretmenler ve öğrenciler ‘çok kalabalık’ uyarısıyla karşılaştı.

Telefonlar ve bilgisayarlar başında EBA sistemine girmek için bekleyen öğrenciler, sistemin açılmamasına hem öfkelendi, hem de derste geri kalma kaygısı yaşadı. 

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçen Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA TV Sistemi ikinci gününde çöktü. Sistemi çöken EBA TV’ye ne öğrenciler ne de öğretmenler giriş yapabildi.

Velilerden gelen genel ifadeleri; “Saat 08:40’ dan bu yana ebaya giriş yapmaya çalışıyoruz. Ve her zamanki gibi yoğunluk nedeni ile sistem açılmıyor. Bu öğrencilerin mağduriyetini hangi eğitimci üstlenecek çok merak ediyorum. Ülkece tek bir siteye girmeye çalışıyoruz farklı seçenek yok mu?

Kardeşimi sabah bir telaş canlı ders için hemen uyandırdık ama bilin bakalım ne oldu?

Milli Eğitim Bakanlığının direktifleri doğrultusunda tüm Türkiye’de EBA ve diğer uzaktan eğitim platformlarında öğrencilere uzaktan eğitim yoluyla ulaşılması hedefleniyordu. Ancak çoğu yerde öğrencilerin interneti, tableti ve bilgisayarı bulunmuyor. Bu donanımdan yoksun öğrenciler evlerine en yakın okul idaresine başvurarak bu hizmeti almaya çalışıyor.

EBA’ya giriş yapamıyor. Bir de pandemi desteği muhabbeti var, 1000 tl devlet desteğine karşılık 4 öğrencisi olan ve aynı saatlerde derse girmesi gereken öğrencileri için bir aile 4 tablet ya da telefon, yada bilgisayar almalı. Bu da yetmez eve internet bağlatmalı. Çocuklarımız ders mi yapıyor acaba nette sörf mü yapıyor bilemiyoruz. Çocuğu sürekli kontrol etmekten çocuk baskı altında kalıyor ve ders dinleyemiyor. Peki, ailenin ekonomik gücü yoksa ne olacak. Parası olmayan okumasın mı?” ifadelerinde bulunurken Durum üzerine görüştüğümüz Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sistem üzerindeki sorunları çözmek için çalışmalara aralıksız devam ettiğini belirtti.

Müdür Kapo gazetemize verdiği cevapta; “öğrencilerimizin EBA’ya girememesi ve derslerini dinleyememesi ciddi bir sorun ancak sorunu çözmek için çalışmalar başlatıldı. EBA, öğrencilerimizin aynı anda girişlerinden yani aşırı yoğunluktan dolayı çökmekte. Bu sorunu çözmek için bakanlık günün belirli saatlerinde verilen canlı dersleri gün içine yayacağını açıkladı.

Yüz yüze eğitim veremediğimiz bu dönemde öğrencilerimizin derslerinin başında olmak istemesi bizi mutlu etti. Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak ben İlçemizde görev yapan bütün eğitim görevlileriyle görüştüm. EBA ile ilgili sorunların en yakın zamanda çözüleceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA TV ‘de yaşanan sıkıntı ile ilgili, “Sorunun çözülmesi için çalışma devam ediyor” dedi.

Selçuk bir basın mensubunun, bazı kademelerde dün okulların açıldığını anımsatarak ilk gün bir olumsuzluk yaşanıp yaşanmadığını sorması üzerine, “İlk gün itibarıyla katılım beklentimizin üstündeydi. Bu bizi mutlu etti. Bir hafta içerisinde genel sayılar da gelecek. Ama ilk gün izlenimimiz, bütün illerden, ilçelerden özellikle birinci sınıflarda yüksek bir katılım vardı. Kontrollü şekilde tüm öğretmenlerimiz, müdürlerimizi bu işe kendilerini adadılar ve herhangi bir sorun olmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruyoruz; ‘Sayın Bakanım, biz bu dönemi 1 yıl eğitime ara vererek geçirsek ne kaybederiz?

ÇOCUKLARIMIZIN 1 YILLIK ZAMAN KAYBINI GÖZE ALMAK MI DAHA DOĞRU? Yoksa çocuklarımızı sistemin olumsuzluğundan dolayı gergin bir ortama sürükleyerek hasta bireyler (kaygı bozukluğu, derse girememekten dolayı sinir, öğretmene nasıl hesap verebilirim endişesi) yetiştirmek mi daha doğru. Gelin biz velileri hiç konuşmayalım. Çalışan Kadınları ise hiçççç ağzımıza almayalım. En az 3 çocuk çağrısını dinleyen kesimi de düşünürsek hangi öğrencinin ihtiyacına cevap verebilecek bu aile?

Bu memleketin olmazsa olmazı, hava su ve besin değerinden de öte ÖĞRETMENLERİMİZİN düştüğü durumu hiç söylemiyorum.

Peki, bu sürece çözüm üretemeyen Milletin Vekilleri Nerede? Ne işe yararlar bilen var mı? El insaf, kayıp bir nesil yetişiyor. Bedeni var, ruhu boş olan bir nesil. Bari bunun önüne geçin!

Biz yine hoca misali göle maya çalalım; Gelin bu seneyi eğitimde es geçelim. Seneye kaldığımız yerden devam edelim. Yoksa Vallahi, billahi, tillahi pandemiden değil; sinirden öleceğiz! Gelin bizi öldürmeyin!

Haber – Foto:  Ümit Dadük Sağaltıcı