BU, RESMİ SOYGUN MU? | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

BU, RESMİ SOYGUN MU?

Bu haber 25 Ağustos 2019 - 23:30 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Kanalizasyon yok atık su bedeli çok! Yetkililer sağır, yetkililer dilsiz…

İlçemize bağlı Çöğürlü, Tekebaşı Mahallesi sakinleri, evlerinde kanalizasyon olmamasına rağmen Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından su faturalarına yüksek atık su bedeli yansıtılmasına tepki gösterdiler. Hatay Milletvekillerine seslenen vatandaşlar, ‘Kullanmadığımız altyapının parasını ödemek bizim zorumuza gidiyor. Haksızlığa susan dilsiz şeytandır! Gelin bu haksızlığı ortadan kaldırın’ dediler.

Sorunu çözün!

Kanalizasyon bağlantısı olmadığından, atıkların sağlık açısından da sorun oluşturduğunu söyleyen mahalle sakinlerinden Deniz, “Kanalizasyon olmayan sokaklarımızla ilgili yetkili kurumlara başvuru yaptığımızda bizlere fosseptik çukuru yapmamızı öneriyorlar.

Gerekçe olarak da bu sokaklarımızın mahalle yerleşkesi dışında olduğunu gösteriyorlar. Yolu, suyu elektriği, telefonu ve interneti olan bir yer mahalle dışında olur mu? Almadığımız hizmet için her ay su faturalarında ‘atık su kullanım bedeli’ adı altında yaklaşık 20 – 30 lira ödeme yapıyoruz. Yetkililere sesleniyoruz, bir an önce bu sorun çözülsün, mağduriyetimiz giderilsin” şeklinde konuştu.

Mahallede denk geldiğimiz 80 yapındaki Mehmet amca, “köy halindeyken, bundan daha rahattık. Bizim elimizden alınan imkânlardan dolayı adeta öksüz evlat gibi olduk. Büyükşehir Yasası gereğince mahalleye dönüşen köylerin vatandaşlarından eğer para alınacaksa altyapımız yapılsın. Yoksa olmayan altyapının parasını vatandaştan zorla alınmasına karşıyız. Yetkililer, görüştüğümüzde kanalizasyon yapacaklarını söylüyorlar. Yap altyapıyı yap,  al parayı o zaman kimse bir şey demez” dedi.

Vatandaşlar Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yasal bir hak ihlali yaptığına dikkat çekerek Hatay Milletvekilleri, Hatay Valiliği, Samandağ Kaymakamlığı, Cumhuriyet Savcılığı, Samandağ Belediyesi ve yetkili tüm kurumları bu haksız kazanç karşısında durmaya davet etti.   

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films