“BU PROJE TOPRAK İSRAFI PROJESİDİR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“BU PROJE TOPRAK İSRAFI PROJESİDİR”

Bu haber 03 Nisan 2020 - 11:50 'de eklendi ve 3.807 kez görüntülendi.

İlçemiz sakinlerinden Behzat Can, İlçemizin nüfus yoğunluğuna oranla toprak fakiri olduğunu ve bu durumda hiçbir yönetimin yapılan yol projesine onay vermemesi gerektiğini ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

Can açıklamasında; “bugünün şartlarını doğru tahlil edip ileri aşamalarda bu ilçenin geleceğini düşünen onurlu şahsiyetlerle devrimci – halkçı bir örgütlenmeye başlayıp yerel yönetimi değiştirmeye yönelik bir çalışmaya girişmezsek ilçemize ihanet etmiş ve gelecek nesillere karşı görevimizi yapmamış olacağız” dedi.

Açıklamasının devamında Can; “fotoğraflarda görülen manzara Samandağ ilçesinin en münbit topraklarından geçen ve bazı mıntıkalarda 80 bazı mıntıkalarda 120 metre genişliğe ulaşan proje ‘özürlü’ çevre yoluna ait.

Bu yola bitişik iki adet drenaj kanalı var. Her kanalın doğu ve batısında toplam 42+42 olmak üzere 84 metre kanal yolu var.

Çevre yolu projesinin sahipleri bu kanalların doğu ve batısında yer alan ve kamulaştırması 1964 yılında yapılan kanal yollarını devlet (çevre) yoluna dönüştürmek yerine 1. Sınıf tarım arazileri üzerinden 80-120 metre genişliğinde yol projesi yaptılar.

Samandağ ilçesi yaklaşık 16 kilometrekare çapında mesafesi olan ve bu mesafenin yaklaşık yüzde ellisinde tarım yapılabilen bir ilçe. Toplam nüfusu yaklaşık 150 bin. Anlayacağınız nüfus yoğunluğuna oranla toprak fakiri sayılabilecek bir ilçe. Hiçbir aklı başında yönetim bu yol projesine onay vermez.

Çok acıdır ki Samandağ ilçesinde süslü halkçı-sol vaatlerle iş başına gelen yerel yönetimler seçimleri kazandıktan sonra verdikleri sözleri tutmamışlardır.

Bugünün şartlarını doğru tahlil edip ileri aşamalarda bu ilçenin geleceğini düşünen onurlu şahsiyetlerle devrimci – halkçı bir örgütlenmeye başlayıp yerel yönetimi değiştirmeye yönelik bir çalışmaya girişmezsek ilçemize ihanet etmiş ve gelecek nesillere karşı görevimizi yapmamış olacağız.

Devrimci-halkçı yönetim çevre yolu olarak isimlendirilen fotoğraflardaki devlet yolu projesini değiştirerek drenaj kanallarının iki yakasındaki geniş yollara projelendirerek ilçemize yaklaşık 1.000 dönüm tarım arazisi kazandıracak ve bu arazileri organik tarım yapmak şartıyla 1.000 aileye bedelsiz kiraya vermelidir.

Not: 2009 – 2014 dönemi ÖDP’den belediye meclis üyesi seçildim. Çevre yolu projesinin iptali için idari mahkemeye dava açtım. Bilinen sebeplerden dolayı sol maskeli yönetim muhiplerinin ittifakı sonucu davayı kaybettim” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı