‘BU PROJE SAMANDAĞ’IN GELECEĞİDİR’ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

‘BU PROJE SAMANDAĞ’IN GELECEĞİDİR’

Bu haber 02 Ekim 2019 - 8:46 'de eklendi ve 426 kez görüntülendi.

Samandağ belediye başkanı Av. Refik Eryılmaz’ın, ilçeye ayak basar basmaz ilk iş olarak ilçemiz Kaymakamı Murat Kütük ile birlikte yıkılan ve yıkılmakta olan sahil şeridindeki yerleri gezerek, işletme ve sera sahipleri ile görüşmeler yapmak oldu. Gerçekleşen ziyaretlerde planlanan proje ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Eryılmaz, kendisine yöneltilen eleştiriler karşısında da suskunluğunu bozdu. Samandağ’ın Başkanı, ‘Samandağ’ın menfaatları neyi gerektiriyorsa o yapılacak ve bundan bir milim dahi geri adım atılmayacaktır’ vurgusunu yaptı.

Samandağ deniz şeridindeki hazine arazilerinin üzerindeki işletmelerin yıkılması, seraların yıkılması işletme sahipleri ile belediye başkanı, kaymakamı karşı, karşıya getirdi algısı yıkımın yapılması için bildirimde bulunulmasına rağmen, polis ve jandarma ile yıkımın yapılması farklı tartışmalara neden olurken 300 dönüm Samandağ sahil şeridindeki hazineye ait yerin Samandağ belediyesinin kullanılmasına verilmesi, halk tarafından ‘nihayet devlet halkı gördü’ şeklinde yorumlandı. Samandağ belediyesi ise bu sahil şeridini projelendirerek, iç ve dış turizmin gelişmesine yönelik projeler yaptıklarını söylediler.

Samandağ sahil şeridi ile ilgili Samandağ belediye başkanı Av.Refik Eryılmaz, Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Vatan Partisi Samandağ ilçe başkanı Gazi Karaali ve sera ve işletmelerin mağdurlarının Avukatı Anıl Cevahir Can konu ile ilgili konuştular.

Av.Refik Eryılmaz (Samandağ Belediye Başkanı); Bu Proje Samandağ ve Bölgeye Hizmet Edecektir derken, “Samandağ 125 bin nüfuslu tarihi ve turizm potansiyeli olan bir ilçemizdir. Maalesef bu güne kadar bu potansiyelini hayata geçirememiş, halkın hizmetine sunulmamış bir ilçedir. Biz bu ilçenin makus talihini değiştirmek için birtakım projeler geliştirdik. Bunlardan biri de sahil bandındaki yerdir. Yaklaşık 5 kilometreyi kapsayan, deniz-çevlik arasındaki daha çok hazine ve belediyeye ait araziler üzerinde bir proje hazırladık. Tartışmalara neden olan yıkımlarında bu alanda olduğunu ifade etmek istiyorum.

Birileri sanki; vatandaşın malına müdahale ediliyor, vatandaş mağdur ediliyor gibi algı oluşturmaya çalıştılar, fakat bu iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır. Bizim yapmaya çalıştığımız proje sadece Samandağ halkına değil, Hatay ve bölgeye hizmet edecek büyük bir projedir.Resmi rakamlar Samandağ ilçeye giren araç sayısının 38 bin beşyüz olduğunu söylemektedir. Üç kişiden hesap yaptığınızda yazın hafta sonu giriş yapan insan sayısı 100 bin kişidir. Dolaysıyla bu insanlar Samandağ’a ya balık yemeye, ya yüzmeye ya da dinlenmeye gelmektedir. Biz bu vatandaşlarımızı yani Samandağ dışından, ülke dışından gelen insanları daha iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Bu derme çatma yapılarla, bu kötü görüntü ile bizim Samandağ’ı bir yere taşıma şansımız yoktur.

Gençlerimiz yurtdışında gurbet ellerde ömür tüketiyor, bizim hesabımız bu gençlerimize bu potansiyeli kullanarak, bir istihdam yaratabilir miyiz? Samandağ çehresini değiştirebilir miyiz? Seçimden önce şunu söyledik; ‘Samandağ’ın bir tek kurtuluşu vardır, o da turizmdir’ biz bunları istihdam, turizm, tarihi mekanların kullanılması konusunda arkadaşlarla düşündük ve buna yönelik yaklaşık 20 proje hazırladık. Bunlardan biri de sahil bandındaki projedir.

Bu Bir Doğum Sancısı ve Halkımız Sonunda Mutlu Olacaktır.

Biz şöyle bir durumla karşılaştık; Kıyı-kenar çizgisindeki 50 metre bandında normalde herhangi bir yapılaşmaya gidilmesi mümkün değildir. Bir çivi dahi çakamazsınız. Bu mağdur olduk denilen vatandaşlar hazineye ait arazilere derme çatma, gecekondu yapılar kurmuşlar, en son imar affından yararlanarak bir kısmı, yapı kayıt belgesi aldığını söylemektedir. Mahkemeye başvurdular ve yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını söylediler. Yargıya başvurup, yürütmeyi durdurma kararı alan yaklaşık 7-8 arkadaşlar hakkındaki yıkım işlemlerini durdurduk. Biz hukuka saygılıyız, bizim amacımız vatandaşı mağdur etmek değil, hizmet götürmektir. Yürütmeyi durdurma kararı alanlarla ilgili işlemleri durdurduk, geri kalan işgalcilerle ise düzeltme işlemlerimize devam ediyoruz. Bu projeyi ne pahasına olursa, olsun hayata geçirmek zorundayız. Bu memlekette yaşayan insanlarımızın buna ihtiyacı vardır. Emin olun bu işten en fazla yararlanacak olan şu anda itiraz eden derme çatma yapıları olan vatandaşlarımız olacaktır. Buraya daha fazla insan gelecek, daha fazla üretim olacak, daha fazla kazanç olacaktır. Dediğim gibi bu memleketin bir değişime, bir dönüşüme ihtiyacı vardır. Biz biliyoruz, bütün doğumlar sancılı olur, şu anda bir doğum sancısı yaşanmaktadır. Doğumdan sonra vatandaşlarımız güzel duyguları bu projelerle yaşayacaklar ve vatandaşlarımızdan yardım etmelerini bekliyoruz. Biz bunu rant amaçlı değil, tamamen halkın hizmetine sunmak üzere, yapıyoruz.

Spekülatörler ve Provokatörlere Kanmayalım.

Bu anlamda ortalıkta spekülasyon yapmaya çalışan, provokasyon yapmaya çalışan birkaç arkadaşımız var. Onların derdi Samandağ değil, onların derdi kendi egolarını tatmin etmek ve yine onların kıyı-kenar çizgisi üzerinde evleri var, sıranın kendilerine geleceği kaygısıyla bütün bu yaygarayı koparmaya çalışıyorlar. Samandağ halkı bu tür provokasyonlara gelmez, Samandağ halkı bizim ve onların ne yapmak istediklerini bilmektedir. Dolaysıyla biz bu tartışmaların dışında ve önümüze bakıyoruz. Samandağ’ın menfaatları neyi gerektiriyorsa o yapılacak ve bundan bir milim dahi geri adım atılmayacaktır” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı