BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU?

Bu haber 25 Haziran 2020 - 8:29 'de eklendi ve 3.169 kez görüntülendi.

Corona virüs salgını nedeniyle çalışmak için gittikleri Suudi Arabistan’da 4 aydır işsiz ve aşsız mahsur kalan Hataylıların,  AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmelerin sonucunda yurda dönüş uçuşları başladı.

İlçemizde sürece dahil olan ve gurbetçilerin yurda dönüş köprüsü olmaya çalışan Metin Yılmaz Turizm & Seyahat Acentesi için “ Önce uçuşlar başlıyor diye duyuru yaparak bizden bilet parası aldılar, sonra uçuş izni alamadık diyerek iade yaptılar;  kandırıldık mı?”  diyen vatandaşın sorduğu soruları Metin Yılmaz’a sorduk.

Bir dokun bin ah işit sürecini yaşadığımız söyleşide, acaba bugüne kadar iktidara gelemeyen muhalefetin gerçekliği mi yansıtıldı? Önce gurbetten dönmek isteyen vatandaşlara tek tek ulaşarak 665 kişinin listesini hazırlayan ancak uçuşlar hakkında bilgi verdikten sonra vatandaştan aldığı parayı iade etmek zorunda kalan Yılmaz’ın, önünde kim ya da kimler durdu; bu sürecin Vekil Serkan Topal ile ilgisi ne? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirten süreci gelin Sayın Yılmaz’dan dinleyelim.

Bize kendinizi tanıtır mısınız, seyahat acentesi çalışmalarınız nasıl başladı?
Şirketimizi 1999 yılında Ankara merkezli kurdum. Başta Suudi Arabistan olmak üzere bütün ülkelerin konsolosluklarıyla resmi çalışan, ilçemizin ilk ve tek turizm müşaviriyim. Yılların birikimi ve deneyimi ile maddiyattan önce insan odaklı çalışıyoruz.

İlçede vatandaşlara bilet paralarını iade ettiğiniz doğru mu?
Evet, doğru. Bilet paralarını iade ettik yerine iade etmek zorunda bırakıldık demek daha doğru olur.

Ne demek istediğinizi anlayamadım. Siz uçuş izinleri alındı çağrısını yapmadınız mı?
Evet, süreçle ilgili vekillerimizin duyurusu sonrası biz de çağrılarımızı yaptık. Sosyal medya üzerinden çağrımızı gören, 4 aydır işsiz ve zor durumda olan gurbetçilerimizin uçuş listelerini gece gündüz ek mesailerle oluşturduk. Uçuş izinleri alındıktan sonra yetkili acentenin belirlediği fiyat üzerinden gurbetçilerimizden aileleri aracılığıyla bilet paralarını toplamaya başladık. 665 yolcumuzdan kişi başı 3.100 TL olmak üzere bilet paralarını topladık.

Ne oldu da bu parayı iade etmek zorunda kaldınız?
Tarafımıza charter uçuş saat ve tarih bilgisi verildikten sonra izinlerin iptal edildiği ve yeni uçuş bilgilerinin aktarılacağı söylendi. Bu süre zarfında CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın Sorbii Turizm adına sosyal medyada vatandaşlara çağrılar yaptığını fark ettim.

İlimiz ve ilçemizde bu kadar turizm acentesi varken vekilimiz gece yarısı uykusunu bölerek neyin karşılığında bu çağrıları yapmıştır? Bir vekilin görevi, ilçesindeki acenteleri göz ardı ederek vatandaşı tek bir turizm acentesine yönlendirici paylaşımlarda bulunmak mıdır?

Ülke olarak bu darboğaz sürecini yaşarken Samandağ’ın vekili olarak tarafımızca kişi başı 3.100 TL olarak biletleme işlemleri yapılacakken 3.500 TL ile 5.000 TL aralığında farklı fiyatlarla biletleme işlemlerine vatandaşı yönlendirmek hangi zihniyetin ürünüdür?

Vatandaşımızın kimisi bilet kesebilmek için çocuğunun küpesini satarken, kimisi ırgatlık yaptığı yevmiyeleri biriktirip getirirdi, kimi vatandaşımız da borçlanarak bu parayı temin etti. Bu süreçte vatandaşı daha pahalı biletlere yönlendirmek Sayın vekile ne kazandırdı? Merak ediyorum.

Yani siz şuana kadar 665 yolcudan bir tanesini bile getiremediniz mi?

İlk etapta Riyad’tan tek uçak için izin alınması üzerine Sayın Hüseyin Yayman, ilçemiz için 50 kişilik kontenjan verdiklerini ifade ettiler. Bize uçuş saati 11:30 olarak bildirildi. Biz de ilk listemizi gönderecekken gecenin geç saatlerinde vekilimiz Serkan Topal’ın Sorbii adına yaptığı paylaşımla uçuş saatinin 8:30’a alındığını öğrendik. Kendilerini turizm acentelerinden daha iyi çalıştıkları için tebrik etmek gerekir. Listemizi gönderip biletleme işlemlerini onaylanma adına Sorbii Turizm Acentesi sahibi Mehmet Kılıçoğlu’na hiçbir şekilde ulaşamadığımız ve saat değişikliğini sosyal medyadan vekilimiz paylaşımı ile öğrendiğimiz için yolcularımızın hava alanında mağdur olmasını (bizim güvenimiz kırılmışken) riske etmeyerek listemizi göndermedik. Şirketimizin kuruluş anayasası insan odaklı olduğu için bilet parasını aldığımız bütün vatandaşlarımıza paralarını iade ettik.

Peki, bu vatandaşlarımız hala gurbette mi yoksa Sorbii Turizm aracılığı ile geldiler mi?
Para iadelerin yaptığımız süreçte yolcu yakınlarının kimisi Sorbii ve Sorbii bağlantılı kişilerden bilet almışlardır. İlçemizde ise bazı yolcu yakınları kendilerine başka bir acente tarafından 2 saatlik opsiyon süresi verildiğini ve bu sürede ödeme yapmadıkları takdirde biletlerinin onaylanmayacağını belirterek 3.100 TL olarak yaptığımız iadelerle biletleri 3.500 TL’ye satın aldılar. Ancak Charter uçuşlarında opsiyon süresizdir; vatandaşı panik ve kaygıya sürükleyerek işi oldu bittiye getirmişlerdir. Vatandaşların kimisinin yurt dışından dönüş yaptığı bilgisini edindik.

Son olarak ilçemiz halkına söylemek istediğiniz bir şey, vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Başından da belirttiğim gibi biz önce insan diyerek çalışmayı hedef edindik. 665 yolcunun listelerini hazırlayıp bilet ödemelerini almak tek başına yürütülebilecek bir iş değildir. Biz 4 kişi gece gündüz 15 gün boyunca vatandaşlarımızın yurda dönüşünü sağlayabilmek için emek sarf ettik. Toplanan bilet paralarını kuruşu kuruşuna sahiplerine iade ettik. Bedenen ve zihnen sarf ettiğimiz emeklerimiz vatandaşlarımız için helal olsun. Gurbetçilerimiz yurda dönüşü için emek sarf eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, milletvekillerimiz Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman ve diğer vekillerimize teşekkür ederiz.

Ancak bu zaman zarfında harcadığımız enerjiyi boşa çıkaran kişileri Allah’a havale ediyorum. Samandağ halkına dün başladığımız yerden bugün sesleniyoruz:  Önce İnsan, Önce Güven. Sağlıcakla kalın.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı