logo

reklam

“BU MUAMELEYİ KINIYOR VE REDDEDİYORUZ!”

CHP Hatay İl Örgütü Adına CHP Hatay İl Başkanı Av. Servet Mullaoğlu, dün CHP Samandağ eski ilçe başkanımız İbrahim Aydoğan ve Eğitim-Sen’li öğretmenlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin şafak operasyonuyla gözaltına alındığını esef ve üzüntüyle öğrendiklerini belirterek açıklamada bulundu. CHP İl binası önünde yapılan açıklamaya CHP İlçemin yöneticileri ve üyeleri yanı sıra Samandağ Belediye Başkanvekili Av. Mehmet Cumhur Karaali de katıldı.

CHP Hatay İl Örgütü Adına CHP Hatay İl Başkanı Av. Servet Mullaoğlu açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti ifade özgürlüğünü, anayasal güvence altına almış bir hukuk devletidir. Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas süreçte, ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılmasını gerektirmemektedir. Tam aksine ifade özgürlüğünün en iyi bir şekilde ifade edilmesine hassasiyet gösterilmelidir. Bu hem demokratik olgunluğun ve içinden geçtiğimiz hassas sürecin de gereğidir.

Hatay ilimiz muazzam güzellikte bir çiçek bahçesidir. Bu güzel bahçenin içinde bulunan her çiçek emsalsiz güzelliktedir. Burası Türkiye’nin özetidir. Herkes birbirinin inançlarına, etnik kökenine, yaşam biçimine ve düşüncelerine saygı gösterir. İlimizin bu özelliği bütün dünyaya örnek teşkil etmekte ve bu özelliğinden dolayı hepimiz ilimizle gururlanmaktayız.

Hatay’da daha önce de zor günler geçirdik. Biz zor günlerimizi birbirimiz dışlayarak değil, daha fazla birbirimize sahip çıkarak atlattık. O dönemlerdeki ilimizin mülki amirleri ve kolluk kuvvetleri de bütün guruplarla diyalog kurarak, sorunları birlikte aşmamıza yardımcı olmuşlardı. Çünkü Hatay’ın ruhunu anlayan her yönetici, buradaki zor süreçlerin, ancak diyalog yoluyla aşılacağını çok iyi bilir.

Kolluk Kuvvetlerinin sadece basın açıklaması yapan insanlara terörist muamelesi yaparak, evlerinin şafak vakti basılmasını asla kabul edemeyiz. Hele Vatanperverliğinden çok emin olduğumuz partimizin bir önceki Samandağ İlçe Başkanının terörist muamelesi yapılmasını kabul etmemiz mümkün değildir! Bu muameleyi kınıyor ve reddediyoruz!

Kolluk Kuvvetleri bu muameleleriyle kamu yararına uygun davranmamaktadırlar. Kolluk Kuvvetlerinin ‘Devletin sopasıyla’ değil, ‘Devletin şefkatli elleriyle’ sorunlara yaklaşması bir zorunluluktur. Ancak ve ancak çözüm üretmekte aciz olan yöneticiler, kaba kuvvete başvururlar.  Bu nedenle yöneticilerin sorun değil, çözüm üretmeleri bulundukları makamın gereğidir. Bunun içinde en önemli ve etkin yöntem de diyalogtur.

Şüphesiz ki kamu düzenini korumakla yükümlü olan görevliler, suç işlenmesi durumunda yasal yetkilerini kullanacaklardır. Ancak şiddet, nefret, hukuka ve ahlaka aykırı olmadığı sürece her düşüncenin ifade edilmesini sağlamakta kolluk görevlerinin görevinin olduğu unutulmamalıdır.

İfade özgürlüğü çerçevesi içerisinde kalan basın açıklamaları nedeniyle siyasetçilere ve sendikacılara, şafak vaktinde operasyon düzenlenmesi ve gözaltına alınmaları asla kabul edilemez bir hukuk ve demokrasi ayıbıdır.

Yapılan abasın açıklamalarında, basın metnin suç unsuru taşıdığına dair şüphe olması halinde bile şafak vaktinde operasyon düzenlenmesi; Hukuk Devletinin en temel İlkelerinden olan ‘Ölçülülük İlkesine’ açıkça aykırıdır. Kolluk Kuvvetlerimizin Hatay’ın hassasiyetlerini de nazara alarak, eylem ve işlemlerinde ‘Ölçülü’ davranması gerekmektedir.

OHAL Hukuk ve adalet mekanizmasının işleyişini özgürlükler aleyhine olumsuz olarak etkilediğini görmekteyiz. Bu vesile ile de ülkeye ciddi zarar vermeye başlayan OHAL rejiminin bir an önce sonlandırılmasına ve ülkemizin normalleşmeye ihtiyacı vardır.

Hukuka ve demokratik işleyişe aykırı olarak şafak vaktinde yapılan ev baskını ve göz altıları şiddetle kınıyoruz. Gözaltına alınan siyasetçi ve sendikacıların derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz” dedi

Haber:Ümit Sağıltıcı

Foto:Haber Merkezi

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?