BU MEZARDA BİR GARİP VAR | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

BU MEZARDA BİR GARİP VAR

Bu haber 09 Ocak 2019 - 8:28 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Hızlı Hızlı Giden Yolcu,

Bu Mezarda Bir Garip Var,

Bak Taşına Acı Acı,

Bu Mezarda Bir Garip Var,

Kurumuş Yeşil Otları,

Toprak Olmuş Umutları,

Gökte Mavi Bulutları,

Bu Mezarda Bir Garip Var,

İzi Bile Yok Dünyada,

Onu Aramak Beyhuda,

Ne Gezersin Bu Ovada,

Bu Mezarda Bir Garip Var,

Ne güzel yazmış âşık Mahzuni Şerif, bu mezarda bir garip var. Dirisine saygısı olmayanın ölüsüne zaten saygısı yoktur. İlçemizin kanayan bir yarasına dikkat çekmek istiyorum. Yönetime talip olanlara sesleniyorum. Sorumlulukları birbirinizin üzerine atmaktan sıkılmadınız mı? (Bu konu bizim sorumluluk alanımızda değil Büyükşehir Belediyesine ait)

Her mahallede gelişi güzel kurulan mezarlıklar defin işlemlerinden dolayı taşmış durumdadır. Dini tören ve ibadetlerimize uygun geniş, şehrin dışında çamurlu yolları olmayan, parsellere ayrılmış geniş bir kabristana ihtiyacımız var.

Suç sadece belediyelerde değil, halkın kendisinde (kaldır başını toprağın altından), şeyhlerde (cenazenin kaç tekbirle kaldırılacağını bir kenara bırakın), derneklerde (Sadece evvel temmuzu kutlamak veya yılbaşında bilet satmak değil göreviniz). Samandağ’ın makûs talihi niye değişmiyor?

Neden cenazeler hala evlerde yıkanıyor (gasilhaneler yok), neden taziye çadırları yollara kuruluyor. (Cenazemiz var kardeşim yol kapalı, başka yoldan geç). Cenazeler, mezarlıklarda eski kemikler bir köşeye yığılıp üst üste gömülüyor. (Bir şey olmaz, ya dedesidir ya nenesi).

Yok mu bunlara çözüm bulacaklar. Nerede Samandağ’ın STK’ları, kanaat önderleri (Şeyhler), muhtarları, sevdalıları.

STK’lar (Dernekler) size sesleniyorum ayrı ayrı gruplar oluşturup, ayrılmayın. Çözümler için birleşin. Kanaat önderleri artık klişeleşmiş olan söylemlerinizi (nakfi’nin bardakla mı yoksa reyhanla mı içileceğini) bir kenara bırakıp dini gerekler için çaba sabredip başvurularda bulunun, Muhtarlar sadece mühür basmak olmamalı sizin işiniz, seçilen olarak halka kulak verin. Samandağ sevdalıları, çevlik-Arsuz yoluna veya Vakıflı tepesine gidip, kel dağını ve güzelim Samandağ sahilini izleyerek bir elinde içki, bir elinde sigara “Ne güzelsin Samandağ, Karaçay köprüsünden sonrası yalan”  demek olmamalı sizin sevdanız.

Dıt dıt vefat ……. Mahallesi sakinlerinden …….. oğlu……….vefat etmiştir. Cenazesi evinden alınarak ……… Mezarlığına defnedilecektir. Rahemu Allah.

Tabbah Süveydiye

 

afdah.info

voir films