ÜST REKLAM

logo

reklam

BU MESAJLAR DİKKATE ALINMALI

 

Samandağ kültür Merkezi’nde 53. Kütüphane Haftası kapsamında dün bir etkinlik gerçekleştirildi. Antakya Polifonik Korolar Derneği Oda Korosu sahneye çıkarak mini bir konser verdiĞİ programda İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik, ‘Okumak, Düşünmek Ve Üretmek Zorundayız’ çağrısı yaparken,  İlçemiz Kütüphane Yöneticisi Kimyongür, ‘Okumadan Alim, Gezmeden Seyyah Olunmaz’ dedi. İlçemiz Kütüphane Yöneticisi Kimyongür, program haftası boyunca sunulan ikramın sponsorluğunu üstlenen Sezgin Turizm Ve Yaya Turizm Sahibi Sezgin Gümüş ile Atatürk Mahallesi Muhtarı Ali Daud’a teşekkür etti.

Kütüphane Yöneticisi İbrahim Kimyongür’ün açılış konuşmasını yaptığı etkinliğe İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, CHP 24. dönem Hatay Milletvekili Av. Refik Eryılmaz, İlçemiz Seçim Kurulu Başkanı Hakim Yasir Yaşar, Hakim Ömer Zebek, Hakim Nida Durmuş, Savcı Sare Değermenderesi, Daire Müdürleri, çok sayıda oda başkanı, veli ve öğrenci katıldı.

Kimyongür, etkinliğin açılışını yaptığı konuşmada; “1964 yılından bu yana her sene Mart ayının son Pazartesi günü kutlanmaya başlanan Kütüphane Haftası’nın bu hafta 53.sü münasebetiyle burada toplanmış bulunmaktayız. Kültür ve Turizm Bakanlığının en alt kurumlarından biri olan naçizane kütüphanemizde son on dört senede neler yapmışız, ufak da olsa ileriye götürebilmiş miyiz, yerimizde mi saymışız, küçük bir değerlendirmesini rakamlarla ifade edip sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türkiye’de mevcut 1435 kütüphaneden biri olan ve 1979 yılında 1500 civarı kitapla faaliyete başlayan Samandağ İlçe Halk Kütüphanesinde şimdilerde 14334 kitabımız mevcuttur. 2003 yılında üye sayımız 201 iken her sene istikrarlı bir şekilde artarak 1569’a kadar çıkarılmıştır. 2003 yılında kütüphanemizde istifade eden okuyucu sayımız 9833 iken 2016 yılında 24561’e, ödünç kitap alan okuyucu sayısı 2488 iken, 10698’e ulaşmış olup, il bazında en yoğun ve en iyi hizmet veren kütüphanelerden biridir.

Günümüzde televizyon ve internet, zaten yeterli olmayan okuma alışkanlığımızı iyice yok etti. Televizyonda herkesin bir dizisi, bir evlendirme programı, tutkunu olduğu bir yarışması var. O bekledikleri program başlayınca hayat duruyor. Okumanın esamisi bile okunmuyor. Eskiden öğrenciler günlük ve yıllık ödevlerini yapmak için gelirlerdi kütüphanelere. Artık öğrenciler, ödevlerini internetten indiriyor. Hattı bazı internet cafeler hazır ödev yapıp öğrencilerimize pazarlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kimyongür’ün daveti ile konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan İlçemiz Kaymakamı Dr.Cahit Çelik, söze ‘Okumak, Düşünmek Ve Üretmek Zorundayız’ diyerek başladığı konuşmada, “Türk’ün okumaya ayırdığı zamanın;

-300 katını bir Norveçli ayırıyor.

– 210 katını bir Amerikalı ayırıyor.

– 87 katını bir İngiliz ayırıyor.

– 87 katını bir Japon ayırıyor.

Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat fazla…!

Kişi başına düşen kitap ( bir yılda basılan kitap sayısına göre)

-İsrail  1169 kişiye bir kitap

-Almanya 1022 kişiye bir kitap

-Japonya 600 kişiye bir kitap

-Türkiye 10.600 kişiye bir kitap

“Türkiye’de çoğu AB standardını taşımamakla birlikte bin 118 kütüphaneye çoğu ders çalışmaya giden öğrenciler olmak üzere yılda 18 milyon kişi giriş yaparken, 16 bin kütüphanesi bulunan ABD’de kütüphanelere yılda 1 milyar 400 milyon giriş yapılıyor.

Bin 118 kütüphaneye karşın Türkiye’de 600 bini aşkın kahvehane bulunuyor.

Toplamda okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini arttırmak ve kütüphanelerin gelişmesi için bilinç oluşturmak amacıyla ülkemizde her yıl Mart ayının son haftası ‘’Kütüphaneler Haftası’’ olarak kutlanmaktadır.

İnsanlık tarihi kadar önemli bir geçmişe sahip olan kütüphaneler, bir toplumun bilgi birikiminin, kültür ve medeniyetinin en önemli hazinesidir. Biriylerin araştırma, tanıma, öğrenme arayışların da ilk başvurduğu kurumlar olan kütüphaneler, yaşam boyu öğrenme sürecinin ayrılmaz parçasıdırlar.

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bireysel ve toplumsal olarak iyi, güzel ve başarılı bir yer edinmek istiyorsak okumak, düşünmek, eleştirmek ve en önemlisi bilim üretmek zorundayız. Bu anlamda nasıl ki eğitimin, bilimin sanatın olmadığı bir dünya düşünemiyorsak, kitapların ve kütüphanelerin de olmadığı bir dünya düşünemeyiz.

Zira milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerleri yüksek, kendine güvenen, analitik düşünebilen genç nesillerin yetişmesi okumaya, anlamaya ve sentez yapmaya bağlıdır. Bizler bu anlayışla kütüphanelerimize yapılacak her türlü desteği, ülkemizin geleceğine yapılmış katkının bir parçası olarak değerlendirmekteyiz. Bu vesileyle, eğitim hayatımızın vazgeçilmezi kitaplarla olan dostluğumuzu canlı tutarak çocuklarımıza da bu sevgiyi aşılamanın önemini bir kez daha anımsatıyor. Okuma sevginizin hiç eksilmemesi dileği ile 53. Kütüphane Haftası’nı kutluyorum’’ dedi.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
1141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?