BU KÖYE BAKIM GEREK! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BU KÖYE BAKIM GEREK!

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 9:28 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı Zekeriya Erol, İlçemiz Deniz Sitesinde faaliyet gösteren Çınar Aile Gazinosu işletme sahibi Fikret Toprak’ın davetlisi olarak ilçemizi ziyaret etti. İlçemize ikinci gelişi olduğunu belirten Erol, ilçemizin kendine has güzelliklerinin kişiyi cezbettiğini fakat bunun yanında eksikliklerinin turist ayağını engellediğine dikkat çekti.

İlçemizde misafirliğinin 1 hafta süreceğini belirtirken, ziyaretleri sırasında, Samandağ sahili, Titus Tüneli, Beşikli Mağaralar ve Çevliği gezdiklerini, gezi kapsamında Musa Ağacı, yanı sıra ilçenin diğer güzelliklerini de görmek istediğini belirtti.

Samandağ’ını ve Samandağ’ın doğal güzelliklerini değerlendiren Erol, genel anlamda Samandağ’ın doğal güzelliklerini beğendiğini ama Samandağ’ın özellikle sahilin çok bakımsız olduğunu ve görmesi gereken değeri görmediğini ifade etti.

İlçemiz sahilinde yapılabilecek güzelliklere değinen konuşmasında Erol, “ilçenizde bunca güzellik varken turist ayağı zayıf görünüyor. Bir hafta gibi bir süre buradayız. Programımız arasında Yayladağı gezisi de yer alıyor. Samandağ’ına en son 1999’da gelmiştik. Cenazeden kaynaklı olarak burada sadece bir gün kaldık. Samandağ trafiği gerçekten çok sorunlu, bu trafik sorunun çözüme kavuşturulması gerek. Samandağ trafiğinde Navigasyon sistemini kullanmamıza rağmen yolumuzu bulamadık. Samandağ’ın insanları çok cana yakın, yemekleri de çok beğendik. Samandağ genel anlamda baharatlı yemek kültürüne sahip. Buradan giderken alışverişimizi yapıp gideceğiz. Ankara’ya giderken yanımızda zeytinyağı, nar ekşisi götüreceğiz. Ayrıca Ankara’da dikmek üzere incir ağacı ve karadut ağacı götüreceğiz.

Beşikli Mağara bölgesine dokunulmuş, bayağı iyileşmiş. Samandağ sahili güzel bir sahil ama bakımlı değil. Sahilde bir tur atıyorum sahil boyu çöpler ve etrafta bir çöp bidonu bile yok. Halk bu durumda nasıl sahilde uzun vakit geçirsin, nasıl tatil yapsın? Çöp bidonlarının neden sahilde olmadığını da merak etmiyor değilim! Sahilin çöp dolu olması bir yana vatandaşların uzanıp güneşlenebileceği ve güzel vakit geçirebilecekleri bir şezlong bile koyulmamış sahile. Bu durum vatandaşların, bu sıcakta güneşten olumsuz etkilenmelerine sebep olabilir. Bu konu üzerine çözüm olarak halk plajları yapılabilir. Dikkatimi çeken bir başka konu da Uğur Mumcu caddesindeki kaldırım işgalleri problemi. Arabaların kaldırımlara park etmesi ciddi şekilde problem yaratır. Çocuklar, aileler arabalarla birlikte seyir halinde. Oysa orada ufak bir düzenleme sorunu çözel. Trafik girişini kapatın bu yeterli. Fazlaca da bir masraf gerektirmez.

Samandağ doğası güzeli isanı güzel, yemeği güzel bu haliyle görüntü daha da güzel olmalı. Samandağ köy görüntüsünden kurtulmalı, ya da bu köyün bakımı yapılmalı”dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı