ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Şubat 2017

BU KARARDAN DERHAL DÖNÜN

Add’den, Varlık Fonu İçin Sert Çıkış

Atatürk Düşünce Derneği Samandağ Şubesi dün tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde önceki günlerde devlete ait bazı kamu kurum ve kuruluşların varlık fonuna devredilmesi ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

ADD Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu’nun giriş konuşmasını yaptığı açıklamada siyasi iktidar sert bir dille eleştirildi. ADD Başkanı Erdoğdu, “içinde bulunduğumuz bu durum, Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu iktisadi kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu göstermektedir. Bu durum, Cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ne kadar uzaklaşılırsa batağa saplanmanın da o kadar hızlandığının bir göstergesidir. Milletimiz kamu varlıklarının eritilmesine sessiz kalmamalıdır. Siyasi iktidarı bu yanlış karardan acilen geri dönmeye çağırıyoruz. Biz Osmanlı dönemine geri dönüş istemiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine sahip çıkalım” dedi.

Basın açıklamasını Atatürk Düşünce Derneği Saymanı Hayrettin Arıkan okudu. Arıkan; “Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu İktisadi Kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu ve üretim olmadığı için büyütülemeyen vergi tabanı, dolaylı vergiler ile dar gelirlinin sırtına bindirilmiş vergi yükü adaletsizliği devam ettiğini ifade etti.

Siyasi iktidarın devlet düzenini tarumar etmeye devam ettiğini vurgulayan bu yanlış karardan ailen geri dönülmesi gerektiğini ifade ederken açıklamasına şöyle devam etti: “Siyasi iktidar, devlet düzenini tarumar etmeye devam etmektedir. Bunun son örneklerinden biri, Türkiye Varlık Fonu adı altında başlatılan uygulamadır.

Bu durum, Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu İktisadi Kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu göstermektedir.

Üretim olmadığı için büyütülemeyen vergi tabanı, dolaylı vergiler ile dar gelirlinin sırtına bindirilmiş vergi yükü adaletsizliği devam ederken; Türk Milletinin 93 YILDIR bin bir emek ve zorlukla meydana getirdiği yüz milyarlarca liralık milli varlıkları, yeni harcamalar için kaynak olarak kullanılmak istenilmektedir. Dünyada benzer varlık fonları gelire sahiptir. Bu şekliyle Türkiye Varlık Fonu herhangi bir gelire sahip olmadığı için gerçekte, “Borçlanma Fonu”dur. Başta Kamu Bankaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT olmak üzere nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının fona devredilmesiyle, bu kaynakları kullanacak yönetimin harcamaları hiçbir şekilde denetlenemeyecektir. Bu uygulama, “bütçede birlik” ve “bütçede açıklık” ilkeleri ile uyuşmayan keyfi ve saklı işlemlere kapı açacaktır. Varlık Fonu kullanılarak yapılacak işlemler, gelecek kuşakları, katlanarak artacak borç yükü altında bırakacaktır.  Türk Milletinin varlığı olan Kamu Kuruluşlarının Varlık Fonuna devri; Osmanlı döneminde çöküşü hızlandıran Düyun-u Umumiye’ye dönüş demektir. Bu durum, Cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ne kadar uzaklaşılırsa batağa saplanmanın da o kadar hızlandığının bir göstergesidir.

Siyasi İktidarı, Bu Yanlış Kararından Acilen Geri Dönmeye Çağırıyoruz” ifadelerine vurgu yaptı.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

Share
820 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?