BU GENÇLER ŞANSLIYDI YA DİĞERLERİ? | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

BU GENÇLER ŞANSLIYDI YA DİĞERLERİ?

Bu haber 21 Haziran 2019 - 9:28 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.

İlçemiz Çevlik sahilinde bir boğulma vakasına daha şahit olundu.  Sabah 07.00 sularında iki genç Çevlik sahilinde boğulma vakası geçirdi. İtfaiye ve cankurtaran ekipleri gençlere acil müdahalede bulundular. Kurtarılan gençlerin durumunun iyi olduğu belirtildi.

Sıcakların artmasıyla birlikte vatandaşlar sık sık denize gitmeye başladı. Rip akıntısının yaşandığı sahilimizde boğulma vakalarının yaşanmaması için acil çözüm bekleniyor!

İlçemizde her yıl birçok boğulma vakasının yaşanmasına sebep olan Rip akıntısını önlemek için neler yapılabilir? 

Rip Akıntısı’nın tehlikeli olduğunu her sene birçok boğulma vakasına sebep olduğunu daha önce gazetemizin farklı sayılarında yayınladık ve yetkililere önlem alınması konusunda çağrıda bulunduk!

İlçemiz denizinde Rip akıntısına kalıcı bir çözüm bulanmazsa boğulmaların en aza indirilmesi imkânsız görünüyor. Rip akıntısının ne kadar tehlikeli olduğunu ona kapılan kişi çok iyi bir yüzücü olsa bile Rip akıntısından sağ çıkamadığı uzmanların da uyarı konusu.

Denizdeki RİP akıntısı, deniz akıntısı olayıdır. RİP akıntıları, masum deniz dalgalarının birleştiği noktalarda ortaya çıkarak sizin ayağınızı yerden keser ve denizde bir tahta parçası gibi aşağı yukarı savurur. Bu akıntı, kıyıya ulaşan dalgaların etkisine tepki nedeniyle oluşur. Kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri sırasında meydana gelir. Pek çok plajda bu oluşum, bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde meydana gelir ve kolay kolay içinden kurtulan da olmaz.

Samandağ’da denizde oluşan boğulmaların neredeyse tamamı RİP akıntısı kaynaklı olduğuna göre Rip akıntısını engellenenin bir yolu aranmalı. Elbette ki çocuklara ve gençlere yüzme öğretmek gerekiyor fakat bu Rip akıntısının çözümü değildir.

Çözüm Dalgakıran mı?

Yaz aylarında Samandağ sahillerine yaşanan boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için Rip akıntısının hissedildiği alanlara dalgakıran yapılabilir mi? Özellikle Çevlik ve Deniz mevkiindeki akıntıyı tanımayanlar maalesef zor anlar yaşıyor.

Konu üzerine konuşan vatandaşlar; “Bizler halk olarak özellikle rip akıntısının bulunduğu alanlarda denize girilmemesi noktasında uyarılar yapıyoruz. Ancak yeterli olmuyor. Özellikle hafta sonlarında artan yoğunluk içerisinde bunu anlatmak zor oluyor. Neredeyse her hafta ölüm haberleri ile karşılaşmak istemiyoruz. Vatandaşlarımızın tatillerinin zehir olmaması için tek dileğimiz biraz daha dikkatli olmaları. Yetkililerden ise çözüm olacaksa bunu hızla yapmalarıdır” dediler.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı  

afdah.info

voir films