ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Nisan 2017

BU EVLER TARİH KOKUYOR

 

 

Betonlaşma, çarpık kentleşme, sanayileşme, hava ve doğa kirliliği… Bunlar, dünyanın, dolayısıyla ilçemizin de temel sorunlarından birkaçı; bu temel sorunların çoğu son yıllarda ilçemizde de görülüyor.

Yeşil alanların katledilip yerine beton yığınlarının dikilmesine karşı inatla onlarca yıldır ayakta duran; tarihimize, geçmiş yıllarda kalan sıcak sohbetlere, samimi komşuluk ilişkilere tanıklık ederek adeta bir defineye dönüşen değerler de var elbette!

Bu değerlerin en başında şüphesiz ki çoğunuzun çocukluğunun geçtiği, içinde komşularınızla aynı sofrayı paylaştığınız kiremit evler geliyor.

Cumhuriyet Mahallesinde objektifimize takılan bu tarih kokan kiremit ev, bizleri bir nebze de olsa tarihte kalan samimiyete, sıcak komşuluklara ve ev sohbetlerine götürdü adeta. Bu yönü ile kiremit evlerin betonlaşmaya, çarpık kentleşmeye, trafik izdihamı ve gürültüsüne kafa tutuyor, adeta tarih kokuyor!

Harbiye’de de hala ayakta duran diğer ev ise, tarihe tanıklık ettiği kadar betonlaşan dünyaya esir düşen nesle özlerine dönmeleri için ışık tutuyor.

Modernleşme iddiası ile kendilerini betona, lükse esir eden toplumumuza ışık tutan bu evler, korumaya alınması gereken birer tarihi eser olarak tarihi ve gerçeği yüzümüze vuruyor.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?