ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Haziran 2017

“BU ETKİNLİK, DOSTLUKLARININ BAŞLANGICIDIR”

 

 

 

Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Başkanı Özlem Fırıcıoğulları Berrak, dünya çevre günü etkinliği kapsamında 03 Haziran 2017 Cumartesi günü düzenlenen bisiklet turu etkinliğinde konuştu. Doğanın dili olmaya çalıştığı açıklamasında Dernek Başkanı Berrak, “Saate 200’e yakın Bitki ve Hayvan türünün nesli tükenmektedir” dedi.

“Yaşanabilir Bir Dünya İçin” Dilek Fenerleri

Basın mensupları, çevre gönüllüleri, öğretmen ve öğrencilere seslendiği konuşmasında, “bir avuç insanla bir ay kadar önce yola çıktığımız “Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü” halkımızın yoğun teveccühlerine mazhar olmuştur. Bay, bayan yüzlerce Bisiklet Severin ilgi odağı olarak, tarafımıza ulaşan, Övgü dolu takdirleriniz, bizleri onurlandırmıştır.

Günümüzde çevre kirliliği ve doğa katilamı sebebiyle 17.291 bitki ve hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Ormanlar, meralar, tarım alanları, sulak araziler, denizlerimizdeki balıklar, gökyüzündeki kuşlar, güvercinler, kanaryalar her geçen gün daha da azalmaktadır.

Doğaya salınan ve ısıya sebep olan gazlar sebebiyle, birçok canlı doğal seyrinden, bin kat daha fazla hızla, yok olmaktadır.

Saate 200’e yakın Bitki ve Hayvan türünün nesli tükenmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2016 verilerine göre, dünyada şehirlerde yaşayan nüfusun %80’inden fazlasının, temiz hava solumadığını tespit etti.

Türkiye’de hava kirliliğinin kabul edilebilir sınırı, önceki yıl 81 ilin 41’inde aşıldı.

İlk olarak 1972 yılında, İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlenen zirvede; Birleşmiş Milletler Örgütünün 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul ettiği tarihten bu yana, kutlanmakta olan bu gün münasebetiyle, çevre bilincini geliştirmek ve yaşanabilir yerleşim alanlarında hayatımızı idame ettirme çalışmalarına azda olsa katkıda bulunmak için

Son on beş gün içindeki 2. Bisiklet Turu Etkinliğimizi düzenlemiş bulunmaktayız.

Bu Etkinlikteki sınırsız katkı ve desteklerinden dolayı Samandağ Kaymakamlığına ve özellikle Sporsever Sayın Kaymakamımız Dr.Cahit ÇELİK’e, İlçe Emniyet Müdürlüğüne ve Trafik Ekibine, İlçe Jandarma Komutanlığına, Jandarma Trafik Ekibine, Meydan Jandarma Karakol Komutanlığına, Milli Eğitim Müdürlüğüne, özellikle Çok başarılı Müdür Vekili Adem GÜRLEN’e, Kızılay Kurucu Şube Başkanı ve Kızılay Onursal üyesi ve Kızılay Genel Kurul Delegesi, Araştırmacı Gazeteci Yazar, Uzm.İnş.Müh.Habip YAPAR’ a Sponsorlarımız “Sağlık, Mutluluk, Barış İçinde Sıcak Bir Yuva’nın Öncüsü ve Tek Adresi Barış Yapar İnşaat” ile Amerikan Kültür Olarak Bilinen Zühre Merih Dil Kursu, ve Müdüresi Halkla İlişkiler Uzmanı ve Sosyolog Songül NURAL’a ve Samandağ Belediyesine ve sesimizi bila bedel halka ulaştırmamızdaki Doğal Sponsorlarımız fedakar basın mensuplarına, bu etkinliğimizdeki desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Çevre kirliliğini, karamsarlığı, üzüntülerimizi, gelecek endişelerimizi ve doğa düşmanı eski alışkanlıklarımızı, elimizdeki balonların içine yerleştirelim ve öncelikle “Pozitif Ayrımcılığa” destek amaçlı doğa aşığı Bayan Bisiklet Sever katılımcılarımız, ellerindeki balonları Gökyüzüne bıraksın.

Şimdide doğa dostu ve gönüllüsü Bay Bisiklet Severler ellerindeki Uçan Balonları “Harika Bir Doğa, Sağlık Dolu Muhteşem Bir Yaşam Arzusuyla” gökyüzüne uğurlasın.

Etkinliğimiz Cumhuriyet Parkından başlayacak, ardından bisikletlerimizle Tekebaşı Mahallesinin içinden geçerek Meydan Tatil Köyüne kadar gidilecek, “Yaşanabilir Bir Dünya İçin” Dilek Fenerlerimizi sonsuzluğa yolcu ettikten, sonra Tekebaşı Mahallesi çevre yolu (asi nehri Kenarı) istikametinden tekrar Cumhuriyet Parkına geri dönülmesiyle sonlandırılacaktır. Haydi, bisikletlerin başına, Lütfen toplu olarak beraberce pedallerimizi çevirelim. Bu etkinlik bir yarışma değil.

Bu etkinlik; doğa aşığı, bisiklet sevdalılarının, birlik, beraberlik ve sonsuza kadar sürecek, sağlık dolu, dostluklarının başlangıcıdır.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
552 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?