ÜST REKLAM

logo

reklam

BU DÜZENE, HAYIR İLE KARŞI KONULMALIDIR.


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş

BU DÜZENE, HAYIR İLE KARŞI KONULMALIDIR.

Herkes endişeli, kaygılı, yediğinden tat, içtiğinden zevk alamaz oldu. Sosyal davranışlar da alabildiğine uyumsuz bozuk davranışlar giderek bozuluyor. Umutlar tükenmese de umut, umut olmaktan çıktı.

İnsanımız normal ölümleri kabullenmezken,  ölüme alıştırıldık. Toplumumuz büyük bir travma yaşıyor, 7’den 70’ herkes travma geçirip ve psikolojisi darma dağın olmuştur.

Yine de umutlu olmak, insana güvenmeden yaşanamayacağı ilk düşüneceğimiz olmalıdır.

Olmalıdır diyorum çünkü biz öyle azınlık falan değiliz birlikte kocaman bir kitleyiz, değirmenin dönen taşı, karınca çabukluğunda olmalıyız.

Sabahtan akşama, akşamdan sabaha dinci, gerici ve şeraitçi kesimler kimin nasıl yaşaması gerektiğine dair akıl dışı düşüncelerini pompalar dururken, her fırsatta da bizleri tehdit etmekten asla geri kalmazken, Liseleri,okulları, kur’an kursları vb yeler beyin yıkama laboratuarlarına çevirmişken, öteden beri laikliği ve Cumhuriyeti hedef tahtasına koymuşken, ülkemizin kadınlarının başına kara çarşaf geçirilmek isterken,

Biz boş duramayız.

Kapitalizmin doğuşundan itibaren rahminde beslediği, küresel dönemle birlikte doğurup ortaya fırlattığı ahlaki ve dayattığı ahlak anlayışı ise çürümüşlüğünün açık göstergesi değil midir?

Kapitalizmin ahlakında dayanışma, dostluk, el ele vererek birlikte üretip ihtiyaca göre ve insanca paylaşmak gibi insani erdemler aramak çok ama çok büyük saflık değil midir?

En basitinden bu ilçe de, Samandağ da kapitalist bir Belediye yönetiminin ne kadar fırsatçı, acımasızca, halkı tepeleyen, yok sayan, çalışmadan, üretmeden kazanan uyanık olduklarını da mi göremiyor sunuz?

Hiçbir insanı değer yargısına sahip olmayan, Samandağ Belediye’sini ablukaya alan, ticarethaneye çeviren, efendisinin kulu olmayı ayrıcalık sayan kişilik fukarası görememiş olamazsınız?

Belediye yönetimi zaten kendi meşrebine uygun bir örümcek ağıni, bu kimyası bozuk bir avuç bitirimcilerden oluşturulduğunu nasıl görememiş olursunuz?

Yanılıyorsunuz efendiler!

Samandağ da ne kadar aydın/ demokrat görünümlü kesimin, hala sistemin bir yerlerinden düzeltileceğine,vahşetin ehlileştirileceğine ilişkin ‘’İmanlarından’’ kuşkuları yoktur ve sınıf bilincinin köreltilmesine yönelik bu tutum da genellikle bu kesimlerden gelmektedir.

Daha yalın bir açıklamayla,  Kapitalizmin yaklaşık üç yüz yıldır çevreye yaydığı kokudan duyulan rahatsızlığa kem küm edenler, bütün canlılar için açık ve yakın bir yaşamsal tehdit oluşturduğuna, yangının bacayı sardığını görmezden gelenler sanki bütün bunların sorumlusu üç yüz yıldırdünyayı işçi sınıfı iktidarları yönetiyorlarmış da butün bu açmazlar, bütün bu vahşetişçi sınıfının iktidarının sonucuymuş gibi nefret oklarını Marksizm’e ve devrimcilere yöneltirler.

Bu anlamda sistemin uydusu noktasında olan Samandağ Belediye yönetimi çıkardığı bu sömürü yangınından ilk alev alacak olanda ta kendileri olacaktır.

Hepinize iyi haftalar dilerim.

 

 

 

Share
694 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...
 • İKİ GÜNÜ EŞİTLEMEK BİLE ARTIK HAYAL OLDU

  10 Ocak 2020 Köşe Yazıları, Yerel

  Gönül ister ki hep olumlu şeyler yazalım. Kimsenin moralini bozmayalım ama bu günümüz yarınımız hakkında ciddi endişeler taşıyor ve hiçbir düzelme emaresi görmüyorsak, elbette ki gerçekleri dile getirmek, rayından çıkmış olan treni yeniden rayına sokmak için tavsiyelerimizi ifade etmek boynumuzun borcudur. Birilerinin yaptığı gibi yanlışları görmezden gelip yanlış yapanların şakşakçılığını yapıp hızla yaklaştığımız kötü sonun oluşturacağı deprem ve tusunamileri gizlemeye çalışabiliriz ama bunun kime ne faydası olacak ? Son mesajın t...