ÜST REKLAM

logo

reklam

BU DÜZENE, HAYIR İLE KARŞI KONULMALIDIR.


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş

BU DÜZENE, HAYIR İLE KARŞI KONULMALIDIR.

Herkes endişeli, kaygılı, yediğinden tat, içtiğinden zevk alamaz oldu. Sosyal davranışlar da alabildiğine uyumsuz bozuk davranışlar giderek bozuluyor. Umutlar tükenmese de umut, umut olmaktan çıktı.

İnsanımız normal ölümleri kabullenmezken,  ölüme alıştırıldık. Toplumumuz büyük bir travma yaşıyor, 7’den 70’ herkes travma geçirip ve psikolojisi darma dağın olmuştur.

Yine de umutlu olmak, insana güvenmeden yaşanamayacağı ilk düşüneceğimiz olmalıdır.

Olmalıdır diyorum çünkü biz öyle azınlık falan değiliz birlikte kocaman bir kitleyiz, değirmenin dönen taşı, karınca çabukluğunda olmalıyız.

Sabahtan akşama, akşamdan sabaha dinci, gerici ve şeraitçi kesimler kimin nasıl yaşaması gerektiğine dair akıl dışı düşüncelerini pompalar dururken, her fırsatta da bizleri tehdit etmekten asla geri kalmazken, Liseleri,okulları, kur’an kursları vb yeler beyin yıkama laboratuarlarına çevirmişken, öteden beri laikliği ve Cumhuriyeti hedef tahtasına koymuşken, ülkemizin kadınlarının başına kara çarşaf geçirilmek isterken,

Biz boş duramayız.

Kapitalizmin doğuşundan itibaren rahminde beslediği, küresel dönemle birlikte doğurup ortaya fırlattığı ahlaki ve dayattığı ahlak anlayışı ise çürümüşlüğünün açık göstergesi değil midir?

Kapitalizmin ahlakında dayanışma, dostluk, el ele vererek birlikte üretip ihtiyaca göre ve insanca paylaşmak gibi insani erdemler aramak çok ama çok büyük saflık değil midir?

En basitinden bu ilçe de, Samandağ da kapitalist bir Belediye yönetiminin ne kadar fırsatçı, acımasızca, halkı tepeleyen, yok sayan, çalışmadan, üretmeden kazanan uyanık olduklarını da mi göremiyor sunuz?

Hiçbir insanı değer yargısına sahip olmayan, Samandağ Belediye’sini ablukaya alan, ticarethaneye çeviren, efendisinin kulu olmayı ayrıcalık sayan kişilik fukarası görememiş olamazsınız?

Belediye yönetimi zaten kendi meşrebine uygun bir örümcek ağıni, bu kimyası bozuk bir avuç bitirimcilerden oluşturulduğunu nasıl görememiş olursunuz?

Yanılıyorsunuz efendiler!

Samandağ da ne kadar aydın/ demokrat görünümlü kesimin, hala sistemin bir yerlerinden düzeltileceğine,vahşetin ehlileştirileceğine ilişkin ‘’İmanlarından’’ kuşkuları yoktur ve sınıf bilincinin köreltilmesine yönelik bu tutum da genellikle bu kesimlerden gelmektedir.

Daha yalın bir açıklamayla,  Kapitalizmin yaklaşık üç yüz yıldır çevreye yaydığı kokudan duyulan rahatsızlığa kem küm edenler, bütün canlılar için açık ve yakın bir yaşamsal tehdit oluşturduğuna, yangının bacayı sardığını görmezden gelenler sanki bütün bunların sorumlusu üç yüz yıldırdünyayı işçi sınıfı iktidarları yönetiyorlarmış da butün bu açmazlar, bütün bu vahşetişçi sınıfının iktidarının sonucuymuş gibi nefret oklarını Marksizm’e ve devrimcilere yöneltirler.

Bu anlamda sistemin uydusu noktasında olan Samandağ Belediye yönetimi çıkardığı bu sömürü yangınından ilk alev alacak olanda ta kendileri olacaktır.

Hepinize iyi haftalar dilerim.

 

 

 

Share
525 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...