BU COŞKU HİÇ BİTMESİN … | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BU COŞKU HİÇ BİTMESİN …

Bu haber 31 Ekim 2017 - 9:40 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi hafta sonunda ilçemizde de törenlerle kutlandı. Törende konuşan ilçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, “cumhuriyet, en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir.”dedi.
28 Ekim Cumartesi 75. Yıl Cumhuriyet Alanında Atatürk büstüne çelenk sunulmasıyla başlayan tören 29 Ekim Cumartesi Kaymakamlık makamında tebrikler kabul edildikten sonra Samandağ İlçe Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törenle sürdü.
Tören alanında protokol tarafından öğrencilerin ve halkın bayramının kutlanmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından öğrenciler şiirler okuduktan sonra Turgut Reis Anaokulu öğrencilerinin ve Dr. Alaeddin Cilli İlkokulu öğrencilerinin gösterisi görülmeye değerdi. Şaban Kahil Sürmeli Ortaokulu jimnastik gösterisinin ardından İrem Çapar, Sevil Çapar , Nurşel Düzel ve Gökçe Karanfil Muay Thai gösterisi sahnelediler. Yüksel Acun Anadolu lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi yoğun ilgi gördü. Samandağ Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları alkış topladı.


Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, “bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümüdür.
Bu tarihi günde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını ve bu topraklar için Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında, terörle mücadelede ve 15 Temmuz darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi milletçe sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğu demokratik ve laik bir temel üzerine kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, Türk ulusunun zorluklar karşısındaki sağlam iradesinin, milli birlik ve beraberlik ruhunun ve başarma azminin en önemli dayanağıdır. Cumhuriyet, Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir.


Cumhuriyetin getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufku genişlemiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız yeni bir dinamizm kazanmıştır. Büyük önder Atatürk’ün” Türk ulusunun özyapısına en uygun yönetim, cumhuriyet yönetimidir.” şeklindeki sözü, cumhuriyetin içeriğini ve önemini en güzel biçimde ortaya koymaktadır. Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek kuşaklara düşen en önemli görev; Türkiye cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve devrimlerini koruyup kollamak olmalıdır. Cumhuriyet farklı etnik köken, dini inanç ve felsefi düşüncelerin bir arada yaşamalarına imkan sağlayan bir yönetim biçimidir. Bu anlamda, milletimizin fertlerini etnik kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, cumhuriyetin ruhuna ve özüne ihanet içindedir. Cumhuriyetimizin ve Devletimizin temelinde binlerce şehidimizin kanı ve binlerce ananın gözyaşı vardır. Her türlü imkansızlıkların kol gezdiği, aman vermediği bir ortamda Ulu Önder ve silah arkadaşlarının omuzlarında yükselen ve yüceltilen Türkiye Cumhuriyetini korumak, birey ve toplum olarak hepimizin borcudur. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Cumhuriyet Bayramını kutlar, en derin saygılarımı ve hürmetlerimi sunarım. Bayramınız kutlu olsun!” dedi.
Törene İlçe Kaymakamı Cahit Çelik, Belediye Başkanı Mithat Nehir, Garnizon komutanı Emrah Nergiz, Samandağ Cumhuriyet başsavcısı Mustafa Sesli, İlçe Emniyet müdürü Mustafa Ateş, Sahil Güvenlik komutanı, İlçe Milli Eğitim müdürü Hilmi Kapo, Daire Müdürleri, AK Parti ilçe başkanı Selahattin Yeter, Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlar, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Haber -Foto: Ali Doğru

afdah.info

voir films