ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Aralık 2016

BU BİR EKMEK NÖBETİ

tekebasi-1

BU BİR EKMEK NÖBETİ

Samandağ’da örtü altı domates üreticisi, sıfırın altına düşen hava sıcaklığının ürünlerine zarar vermemesi ve ekmek teknelerini korumak için seralarda soba yakıp, sabaha kadar don nöbeti tuttu.

İlçemizde hava sıcaklığının gece saatlerinde eksi 3 dereceye düşmesi, örtü altı üreticisini olumsuz etkiledi.

Alarma geçen üreticiler, hava kararınca sera içinde nöbet tutmaya başladı. Seranın girişine astıkları termometrelerde sıcaklığın 2 dereceye düştüğünü gören üreticiler, odun attıkları sobaları ateşleyerek sıcaklığı korumaya uğraştı.

İlçemize bağlı Tekebaşı mahallesinde bazı üreticiler dün saat 20.00’dan itibaren seralarını ısıtmaya başladı. Üreticilerin don nöbeti sabaha kadar sürdü.

‘Donan domatesler eriyor’

Tekebaşı mahallesinde domates üretimi yapan Erdal Şimşek, her kış yaşadıkları sıkıntıların yeniden başladığını söyledi. Hava sıcaklığının düşmesiyle seralara koştuklarını anlatan Şimşek, soba yakmamaları halinde seradaki sıcaklığın sıfırın altına düştüğünü ve domateslerin donduğunu, sonra da eridiğini aktardı. Normalde 10 gün soba yakarak kışı geçirdiklerini vurgulayan Şimşek, bu kış ise ilk defa 3 gün üst üste soba yaktıklarını kaydetti.

2 dönüm serasını ısıtmak için dün saat 23.00’dan itibaren nöbete başladıklarını anlatan Tuncay Şimşek ise “Hazırlıklara gündüz başladık. Odunlarımızı gündüzden hazırladık. Termometrelerle ısıyı kontrol ettik. Isı 1-2 dereceye düşünce sobayı yaktık. Sabaha kadar buradayız” dedi.

 

Share
659 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?