“BU ACI İLK DEĞİL, ÇÖZÜM BULUNMAZSA SON DA OLMAYACAK” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“BU ACI İLK DEĞİL, ÇÖZÜM BULUNMAZSA SON DA OLMAYACAK”

Bu haber 07 Haziran 2022 - 13:03 'de eklendi ve 618 kez görüntülendi.

 Güvenli Yüzme Bölgeleri Oluşturmak Ne Zor, Ne de Maliyetli…

İlçemizde her yıl birçok vatandaşın hayatını kaybettiği Rip akıntısına çözüm isteniyor. Vatandaşlarının neden çözülemediği yönünde merak ettiği bu sorun son günlerde yaşadığımız kayıplarla yeniden gündeme geldi. Yetkililerin “Dalga kıran çok maliyetli, onun dışında denizimiz açık deniz bu yüzden yapılacak olan her önlem işe yaramıyor” açıklamaları üzerine vatandaşlar güvenli yüzme bölgeleri oluşturmanın zor olmadığını, insan yaşamının ucuz olmadığını ifade ederek bu acının ilk olmadığını çözüm bulunmazsa sonunun da gelmeyeceğini belirttiler.

Merhume Merve Çay’ın boğulma anına tanıklık eden ve yardım etmek için peşlerinden giden bir vatandaş; “Sabah saat 11.00 e doğru ben ve oğlum Ş.Ali temiz bir hava almak için tarlaya doğru yol aldık dayımgil tarlalarında dut ağacı altında oturup ailece çay içiyorduk. Deniz tarafından bir çığlık sesi yükseldi ne olur yardım edin yardım edin bir kız sesi bu çığlıkları duyduğumuzda ailece koşup denize ulaştık.15 – 16 yaşlarında üç kız öğrenci rip akıntısına denk gelmiş yaklaşık 80 100 metre ilerdeydiler. Öğrencilerin ikisi birbirini tutmuştu oğlum ilerlediği kadar ilerledi yalnız dalgalar daha da ilerlemesine izin vermiyordu artık bir kişi daha geldi sağ olsun onun ve oğlumun uğraşlarıyla iki kızımızı karaya çıkardılar. Birisi bana bir tane daha var o kayboldu dedi bende hemen 112 acil durumu aradım sağ olsunlar çok kısa bir süre içinde sahil güvenlik jandarma ekipleri sağlık ekipleri köyden balıkçı tekneleri olay yerine vardılar. Bir süre aradıktan sonra diğer kızımızı buldular ve karaya çıkardılar sağlıkçılar en yoğun bir şekilde ilk müdahaleyi yaptılar fakat durumu iyi değildi direk ambulansla hastaneye kaldırdılar maalesef tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kızımız Tekebaşı mahallesinden “Merve Çay” Allah rahmet eylesin yüce Rabbim mekanını cennet eylesin inşallah. Tekrar bu faciaların yaşanmaması için gereken tedbirlerin alınması ve dikkat edilmesi gerekir. Ailesine sabır metanet dilerim” ifadelerine yer verdi.

“Yetkililer Duymazdan Geliyor, Biz Canlarımızı Kaybediyoruz”

Merhume genç Merve Çay’ın vefatının ardından Rip akıntısına ciddi anlamda bir çözüm getirilmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar; “halk her yıl yaz sezonunda denizimize haklı olarak dalgakıran istiyor. Çünkü biz artık canlarımızı, çocuklarımızı kaybetmek istemiyoruz. Yetkililer de her zaman bunu duymazdan geliyor. Sebebi fazla masraflı, denizimizin hırçınlığı veya kirlerin birikip dalgakırana zarar verecek olması her ne düşünüyorlarsa düşünüyorlar amenna. Ama aslında güvenli yüzme bölgeleri oluşturmak o kadar da zor değil.

Resimlerde görülen şamandıralı sistemi kurmak pek masraflı olmasa gerek. Bir kaç metre ip, şamandıra veya usturmaça, 3-5 tanede çapa ile hallolabilecek bu sistemi kurup güvenli yüzme bölgeleri oluşturmak zor değil. Çözüme girişmek için kaç kişi daha ölmesi gerekiyor bu ölüm haberlerini duyunca içiniz  vicdanınız sızlamıyor mu? Bu, ilk acı değil. Bu duyarsızlık sürerse, son acı da olmayacak.

Hatay’da, biri Teknik, 2 Üniversite var. Bünyelerinde, Su Ürünleri ve Denizcilik Fakülteleri olduğu da biliniyor. Hatay Valiliği koordinesinde, Hatay’ın siyasetçileri, yerel yöneticileri, ilgili resmi kurumları el ele verse, Hatay ve Türkiye’deki bilim insanlarıyla işbirliği içerisinde alınacak önlemlerle bu ölümlerin önüne geçilemez mi?” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı