BTP: KANSER HÜCRELERİ GİBİ YAYILIYORLAR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BTP: KANSER HÜCRELERİ GİBİ YAYILIYORLAR

Bu haber 29 Haziran 2017 - 9:25 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi.

‘Ne zaman dur diyeceksiniz türbinler mahallelere inince, kurutmak için astığımız çamaşırlara dolanınca mı?’

BTP: KANSER HÜCRELERİ GİBİ YAYILIYORLAR

BTP İlçe Başkanı Seyran MİÇOOĞULLARI gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu. MİÇOOĞULLARI açıklamasında İlimiz de özellikle Samandağ’ında ve Defne ilçelerimizde Rüzgâr Enerji Santral Türbinlerinin kanser hücresi gibi yayıldığını ve bu duruma artık Dur denmesinin zamanı geldiğini aksi takdirde yaşadığımız çevrenin yaşanmaz bir gezegen olacağını ifade etti.

BTP İlçe Başkanı MİÇOOĞULLARI, “Atatürk’ün çevre ve ağaç ve tarıma verdiği önemi Bağımsız Türkiye Partisi ( BTP) olarak örnek alıyoruz, doğayı, tarihi ve kültürel güzellikleri atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan borç aldık atasözünü BTP olarak haykırıyoruz” diyerek ifadelerine şöyle devam etti: “Hatay ilimiz de Rüzgâr Enerji Santral Türbinleri kanser hücreleri gibi her tarafa sinsice yayılıyor. RES Şirketleri Samandağ ve Defne ilçelerimiz de 10-12 türbin ile ayakbastılar.  Yeni kapasite artırımı ile kısa sürede türbin sayısı 60 âdeti geçti. Fakat RES çalışmaları ve yeni işgaller bir türlü bitmek bilmiyor.  Kendilerine sağlanan destekler ve zengin şımarıklığı ile RES şirketleri bölgemizi babalarının çiftliği gibi kullanıyor. Hatay Büyük Şehir, Samandağ ve Defne belediyeleri, Hatay Valiliği, Samandağ ve Defne Kaymakamlıkları göz yummaya devam ederse maalesef bölgemiz canlı yaşamına uygun olmayan gezegen haline gelecektir. Aknehir ve Gözene şeridi üzerinde binlerce kilo metre kare RES şirketlerinin emrine tahsis edilmiştir.

Yoksuldan Al Zengine Ver Hazinesi

Bütün Türkiye’de hazine arazileri vatandaşa satılabilirken Hatay’da satılmıyor.  Hazine Hatay’da vatandaşa satmadığı toprağı yabancı ortaklı, yabancı finansmanlı, yabancı kredili, yabancı referanslı emperyalist enerji şirketlerine peşkeş çekiyor.  Ey Hazine dağda, ovada, deniz sahilinde vatandaştan aldığınız toprağı emperyalist şirketlere peşkeş çekerek ne kadar milli hazine olduğunuzu cümle âleme göstermiş oluyorsunuz. Ey hazine unutma ki her türlü iç ve dış tehdide karşı tek güvencemiz kendi vatandaşımızdır. İşgalci emperyalist sermaye veya bir ayağı içerde bir ayağı dışarıda zenginler değildir.  Defne ve Samandağ ilçelerimiz de hazine arazisinde vatandaşa çivi çaktırmayan ve hatta tapulu toprağımızı dahi elimizden almak isteyen Sayın Hazinenin uluslararası RES sermaye şirketlerine karşı bu bonkörlüğü kim için gerçek “Hazine” olduğunun göstergesidir. Tarım, turizm ve hayvancılık alanı olan hazine malı veya özel mülk olan binlerce kilo metreyi RES şirketlerine tahsis eden bütün yöneticiler ülkemizin genel menfaatini düşünmemişlerdir.

Atatürk bizim için örnek olmalıdır.

Kendi şahsi parası ile satın aldığı arazi üzerinde Atatürk orman çiftliği kuran,  Yalova da dalları köşke değen ağacı kesmek yerine köşkü taşıyan Atatürk’ün çevre ve ağaç ve tarıma verdiği önemi Bağımsız Türkiye Partisi ( BTP) olarak örnek alıyoruz.  “Doğayı, tarihi ve kültürel güzellikleri atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan borç aldık atasözünü BTP olarak haykırıyoruz.  RES türbinleri 1. derece turizm sit alanı olan Simon Manastırına, doğal ve sera altı tarımı için müsait ılıman iklimimize, göçmen kuşların dünyadaki üç ana göç yollarından birine, meralarımıza, endemik bitkilerin yayılma alanına, kutsal mekânımız olan el Arabî türbesine ve sağlığımıza geri dönüşü imkânsız büyük zararlar yapmaktadır.  Bu bölge RES türbin kapasitesini doldurmuştur. RES şirketlerinin kapasite artırımı adı altında yeni türbinler dikmesini engellemek toplumun ve bütün yetkililerin görevidir. Samandağ ve Defne ilçelerimizde RES çalışmaları ne zaman duracak. Türbinler mahallelere inince, kurutmak için astığımız çamaşırlara dolanınca ve sağır edici gürültüsü evlerinizi doldurunca mı?  Her Şeyin bir sınırı var.  Halkımız ile birlikte artık dur diyoruz.”

Haber-Foto: Gökhan Sağaltıcı