“Böyle giderse tarım diye bir sektör kalmayacak” ÇİFTÇİNİN BELİ BÜKÜLDÜ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“Böyle giderse tarım diye bir sektör kalmayacak” ÇİFTÇİNİN BELİ BÜKÜLDÜ

Bu haber 14 Haziran 2022 - 14:17 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Ülkemizde vatandaşları her geçen gün artan maliyetler karşısında ezilirken, ürettiğini de değerinde satamıyor. Esnafından, memuruna işçisine herkesi ciddi derecede etkileyen durum çiftçileri de yıktı geçti. Birçok çiftçi borç içinde. Artan maliyetler ve ürünün para etmemesi nedeniyle çiftçi alandan çekiliyor. uygulanan yanlış tarım politikalarının çiftçiye ve tarım sektörüne verdiği zararın tespit bile edilemeyecek kadar büyük olduğu ifade edildi.

İlçemizde faaliyet gösteren çiftlerimizle konu üzerine görüştük.

Artan maliyetler karşısında değil üretimi yaptıkları ürünü karşılayabildiğini artık geçimlerini bile sağlayamadıklarını ifade eden Samandağlı çiftçiler; “dönemsel ekonomik kriz ve buna bağlı olarak tarımsal girdi maliyetlerinin artmasının eklenmesi ile birlikte artık çok daha büyük bir sorunumuz var. Başta mazot olmak üzere, tohumdan gübreye gelen zamlar, Türkiye çiftçisini içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Çiftçiye bir ekonomik can simidi atılmazsa, tarımda ani durma riski hiç olmadığı kadar karşımızda. Tarımın ne kadar büyük bir sorun içinde olduğu sadece tarım uzmanlarının veya ekonomistlerin bildiği bir durum değil. Toplum da içinde bulunduğu riskin farkında. Çünkü biz çiftçiler artık üretim yapamaz hale geldik. Ülkemizin büyük bir geçim kaynağının tarım sektörü olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bir düşünsenize çiftçi desteklenmezse, üretim yapılabilir mi?

Hatay geneli Samandağ özeli mevsimi ve zengin toprak örtüsü bakımından yine diğer illere göre çok şanslı. Çünkü üretimi yapılamayan ürünün yerine başka bir şey deneyebiliyoruz. Toprağı aylarca nadasa bırakmak zorunda kalmıyoruz. Bu anlamda biz şanslıyız ancak ya diğer iller, diğer üreticiler ne yapacak. Başta mazot, tohum ve gübreye gelen zamlar bizi yedi bitirdi. Artan maliyetler yüzünden ürünlerimizden elde ettiğimiz kazançla bile ayı rahat bir şekilde geçiremiyoruz.

Maliyetler arttı biz de ürünlere zam yapmak zorunda alıyoruz. Bu durumda da vatandaşlar istedikleri gibi alım yapamadıkları gibi bir de durumdan şikayetçi oluyorlar. Peki, bu durumda biz ne yapacağız.

Tek bildiğimiz şey bu döngü böyle devam ederse Türkiye’de tarım sektörü diye bir sektör kalmayacak çiftçiler bahçelerini, tarım alanlarını terk edecek.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı